Martina mist finale SPORT W Jamaicaanse sprinter snelt op WK naar zege op 100 meter maar blijft in verdachtenbank dopinggebruikers. Ajax en Feyenoord onderuit op tweede speeldag Ducarmon verrast met gedeelde eindzege in HZ-schaaktoernooi MOSKOU - Zijn status van levende legende onderstreepte Usain Bolt in het openingsweekeinde van het WK atletiek met een her nieuwde machtsgreep op de 100 meter. De Jamaicaan zegevierde weliswaar in ingetogen stijl, maar veegde toch met overtuiging de schandvlek weg van de vorige afle vering: diskwalificatie na een val se start. Bolt degradeerde in het Loezjni- ki-stadion in Moskou met zijn krachtsexplosie de rivaal die hem eerder dit seizoen tijdens de Dia mond League-wedstrijd in Rome een zeldzame nederlaag had be zorgd tot een figurant. Justin Gat- lin, de wereldkampioen van 2005 op de 100 en 200 meter, droop ge desillusioneerd af. Het door de Amerikaan aangekondigde 'hon dengevecht' was geen moment de verbeten strijd om leven en dood geweest. Het klasseverschil was niet schokkend - 9,77 om 9,85 se conden, met de Jamaicaan Nesta Carter met 9,95 op plek drie - maar dat had te maken met het vlak daarvoor losgebarsten nood weer. 'Thunderbolt' leek op de snel natter wordende Mon- do-baan met de handrem aange trokken te lopen, maar kreeg voor zijn triomftocht pal na het passe ren van de finishlijn tóch een pas send eerbetoon: een bliksem schicht. Alleen: wat is zijn reputatie na de recente dopingaffaires waard? De verdenking snelt immers met Bolt mee. Is het de tragiek van een schone zesvoudig olympisch- en wereldkampioen of het lot van een doortrapte fraudeur? Zijn cri tici beweren het laatste, onder wie de illustere Carl Lewis. Hun redenatie: van de tien snelste sprinters ooit zijn er welgeteld slechts drie die (nog) niet op do- pingebruik zijn betrapt: Bolt, diens landgenoot Nesta Carter (9,78) en de Amerikaan Maurice Greene (9,79)- Waarbij aangete kend dat Carter trainingsgenoot is van de ontmaskerde Powell en dat Greene er in eigen land van is beschuldigd dat hij in 2003 en 2004 voor tienduizenden dollars aan onder meer epo zou hebben aangeschaft. De uitgetreden wereldkampioen Yohan Blake (9,69), Tyson Gay (9,69), Asafa Powell (9,72), Ben Jo hnson (9,78), Gatlin (9,79), Tim Montgomery (9,79) en Steve Mul- lings (9,80) liepen echter één of meerdere keren tegen de lamp, terwijl de olympisch triomfators Lewis (9,86) en Linford Christie (9,87) ook niet van onbesproken gedrag zijn. Zou de wereldrecordhouder (9.58).dan wel vrijuit gaan? Het werd hem op de man af gevraagd, twee weken geleden tijdens een persconferentie in Londen. „Ik ben schoon", verklaarde Bolt zon der omhaal van woorden. Er zijn vele gelovigen die in Bolt, van 21 augustus 1986 en dus bijna 27 jaar, inderdaad een godsge- MOSKOU - Als blijde boodschap per verkondigde Churandy Marti na zaterdag na de series van de 100 meter harder te gaan lopen en zichzelf als sluitstuk met een me daille te belonen. In de halve finale verbeterde hij zich wel in tijd, maar een optre den in de eindstrijd bleek onhaal baar. Martina klokte een tijd 10,09 seconden, na een etmaal eerder tot 10,17 te zijn gekomen. Hij ein digde met die score als vierde in de halve finale, die door Usain Bolt werd gewonnen (9,92). Hij kwam niet in aanmerking om als een van de twee tijdsnelsten door te stromen. schenk zien. Zij duiden hem aan als de 'freak of nature', het buiten aardse talent met exceptionele snelheid - een gedachte die Bolt overigens voedt: „Ik ben geboren om mensen te inspireren en om hard te lopen. Het is een gave die ik heb." Dat ook Bolt zich van middelen bedient, zij het wellicht van lega le makelij, lijkt waarschijnlijk. Zelf benadrukt hij slechts op vita minen terug te vallen, maar het vermoeden bestaat dat hij even eens het 'wondermiddel' van zijn behandelend sportarts Hans-Wil helm Müller-Wolfarth slikt: Acto- vegin. Dit extract van kalfsbloed ver hoogt de capaciteit van het zuur stoftransport naar de bloedbanen, wat op korte termijn prestatiebe- vorderend kan werken. Het plas ma stond in 2000 op de doping- lijst, maar is er in 2001 weer uit ge schrapt. Hoe dan ook, gepakt is Bolt nooit. En dus geniet hij, tot het tegen deel is bewezen, het voordeel van de twijfel. Maar of hij zich nu als de redder van de bezoedelde sport heeft opgeworpen, valt te bezien. >r SPORT SPORT Usain Bolt, derde van links, is op weg naar de wereldtitel op de 100 meter, foto Christophe Karaba/EPA Verdenking sprint met Bolt mee door Marco Knippen MAANDAG 12 augustus 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23