Ananas drinken KOOPWAAR Wouter Klootwijk Een ananas heeft een kroon van stugge grijsgroene bladeren. We wisten het al, maar die kroon is ei genlijk nu pas ontdekt. Maar even terug in de tijd en hoe stom iemand kan zijn. In 1966 trouwde Brigitte Bardot met Gunther Sachs. Grote kans dat u, jonge lezer, niet weet wie dat waren. Sachs is dood. Bar dot wordt, als het haar meezit, vol gend jaar 80. Wij, jonge klieren van 1966, hadden niet de gering ste belangstelling voor het huwe lijk. We kenden de naam Sachs al leen van het motortje onder onze brommer. En Bardot was de film ster voor oude mannen. Wij wa ren in die tijd nogal tegen oude mannen. Maar er was een foto die ik nooit vergeet. Op het internet vind ik hem niet terug, misschien heeft iemand hem nog in een oud plakboek. Ik schaam me dood, in tussen, dat ik al die jaren zo onno zel ben geweest te denken dat je een ananas leeg kunt drinken door een rietje. Door die ene foto. Het echtpaar met weinig kleren aan. De man hield een ananas in zijn hand waar een limonaderiet je in stak. Hij zoog er aan. Ik wist dat het met kokosnoten kan. Daar om kwam het niet in mij op dat het met ananassen onmogelijk is. Al die tijd heb ik gedacht: welk ras ananas is het en hoe rijp moet hij zijn om hem leeg te kunnen drinken door een rietje. En waar is het paradijselijke land van klot sende ananassen? Nu pas legde ik deze kwestie voor aan bereisde vi site. Schateren. Sukkel, ik. Ze hol len zo'n ananas uit, zegt de visite die het ver weg zelf gezien heeft, en vullen hem met koud sap of priklimonade of iets om dronken van te worden. Rietje er in voor de mondaine naaktlopers en het feest kan beginnen. Goed. Veertig jaar stom geweest. Maar nu we toch over stom heb ben. Hoeveel sap zit eigenlijk in een ananas? En hoeveel daarvan gooien we weg? De helft. Maar eerst het nieuws. Voor het eerst heeft iemand ontdekt dat aan een ananas een kroon zit die, als de vrucht eenmaal is geplukt, geen enkel doel dient. Toch blijft hij er aan tot bij de mensen thuis. Pas dan wordt hij er afgesneden en weggegooid. Op z'n best op de composthoop. Een ananas met kroon weegt on geveer 1.450 gram. De kroon apart weegt ongeveer 350 gram. AI de ja ren dat we ananassen importeer den, haalden we er overbodige kronen mee in huis. Een schip vol ananassen bergt makkelijk drie-, vier-,' vijfhonderd ton aan nuttelo ze kronen. Eindelijk zijn ze ergens op de we reld gaan inzien dat het verspil ling is. Transportkosten om niets. Costa Rica snijdt ze er voortaan af. Althans, bij de biologische ana nassen van het merk Nature More. Het duurt niet lang meer, denk ik, of anderen volgen. Dan hoeven we nog alleen maar de ru we bolster vol met sap te kopen. Sap? Vruchtvlees zal je bedoelen. Ik heb een sterke sapmachine te leen, die veel gebruikt wordt door toverheksen. Ze halen er sap mée uit kruiden en bloembladeren, waarmee ze mensen van kwalen genezen. Ik deed er een hele ana nas in, met schil en al. Ongelofe lijk. Uit een vrucht van t.xoo gram peurde ik meer dan een liter sap. Rietje er in en klaar. Draaibare zoeker Panasonics GX7 heeft als een van de eerste compacte systeemcamera's een draaibare elektronische zoeker. Dat is handig hij het maken van close-ups laag bij de grond, want dat scheelt weer iets bukken. De GX7 heeft een re- tro-uiterlijk met veel draaiknoppen en een behuizing van magnesium. De ca mera werkt met verwisselbare lenzen en een 16-megapixelsensor. Hij be schikt ook over wifi, een ingebouwde flitser en een kantelbaar lcd-scherm. Lampen kleuren mee met de tv reageren? De lampen in de woonkamer automatisch laten meekleuren met de beelden op tv? Philips maakt dat mogelijk in combinatie met zijn Hue-ledlampen en recente modellen van zijn Ambilight-tv's. De lampen, die al via een app draadloos zijn te bedienen, kunnen dezelfde kleuren aannemen als op de tv te zien zijn. Dat werkt met een speciale Philips-app voor iOS en Android, die via wifi met de Hue-lampen en de tv communiceert. De felheid en virtuele po sitie van de lampen is ook aan te passen met de app. Wat is hip, handig en opvallend? Tonie van Ringelestijn signaleert de nieuwste elektronica. Nieuwe smartwatch van Sony Apple en Samsung ko men waarschijnlijk bin nenkort met 'slimme' horloges, maar Sony had er al langer eentje. Het be drijf introduceert nu de opvolger, de SmartWatch 2. Het aluminium pols klokje heeft een scherper touchscreen (1,6 inch) en is waterbestendig tot een diepte van 1 meter. Het horloge werkt samen met een app op Android- telefoons en kan ook zelf apps draaien. De Smart Watch 2 kan ook sms'jes ontvangen en tonen, op roepen, mails of agenda items tonen en muziek bedienen. Hij heeft een accuduur van vier dagen. Adapter voor aan de sleutelbos Voor wie vaak zijn aansluitkabeltje voor de iPhone of iPad vergeet mee te nemen, biedt fabrikant Bluelounge nu een praktische oplossing. De Kii is een Apple-kabeltje in zo'n compacte vorm, dat hij makkelijk aan de sleutelbos past. Zo heb je hem altijd voorhanden. Aan de ene kant zit een Apple-connector, aan de andere kant een usb-aansluiting. Er zijn twee versies: voor de nieuwe Lightning-connector (onder meer iPhone 5) of eentje met de oude 30-pins-uitgang. Telefoon met 41 megapixel-camera Maar liefst 41 megapixels biedt de camera in Nokia's nieuwe Lumia 1020. De telefoon gebruikt dat grote aantal pixels om scherpere beelden met minder ruis te creëren. Vooral foto's in het donker worden er beter van. Het toestel biedt ook een goede zoomfunctie voor een smartphone: zelfs bij full-hd-opnames nog 4x zoom. De Lumia 1020 heeft een 4,5-inch amo- led-scherm en 32 gb opslag. Het toestel komt in zwart, wit en fel geel. Gebaren vervangen muis Eens iets anders gebruiken om je computer te besturen dan een muis? Probeer dan de Leap Motion, een zogeheten gestu re controller. Met deze sensormodule kan je computers met hand- en vingerbewegingen in de lucht bedienen. Het appa raatje is via usb aan te sluiten. Je kan bijvoorbeeld scrollen door met je vinger te draaien. Ook herkent hij voorwerpen als een potlood om nog nauwkeuriger te kunnen werken met bewegingen. Er zijn ook spelletjes speciaal voor de Leap Motion te downloaden. Prijs: vanaf 996 euro (body), vanaf eind september consument@depersdienst.nl Prijs startpakket Hue: 200 euro Gadget Prijs: 159 euro, vanaf september Prijs: 40 euro (Lightning), 20 euro (30-pins), via bluelounge.com Prijs: 799 euro, eind dit jaar Prijs: 80 dollar, via Leapmotion.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21