Duo aangehouden na schietincident I I I I Gewoonte 14 ZEELAND brieven DORPSFEEST Zelfs het kleinste gat heeft een dorpsfeest. Voor wie? En wat kost dat? Een dag vermaak in Nieuwland Efl Racebaan ADRZ Bonnetjesaffaire 7 Bonnetjesaffaire 8 maandag Onze leesclub, die geen naam mag heb ben, leest nu een boek van de Russi sche schrijver Michail Boelga- kov: De meester en Margarita. Een grote rol in het boek speelt satan en er staan tal van ironi sche toespelingen in op het stali nistische regime. Boelgakov leef de van 1891-1940. Zijn opmerke lijke boek werd pas lang na zijn dood uitgegeven. Ergens in het boek is sprake van een Vrije Dag. In een voetnoot wordt uit gelegd dat in het eerste commu nistische vijfjarenplan geëxperi menteerd werd met een vijf daagse werkweek. Daarna met een zesdaagse. De fabrieken en de landbouwbedrijven konden zelf uitmaken op welke dag de werkende bevolking vrijaf kreeg. In 1939 werd de zeven daagse werkweek weer inge steld. Deze ingrepen hadden waarschijnlijk een antigodsdien stige achtergrond. Hier in Nederland wordt ook wel getornd aan de zondag als wekelijkse rustdag, maar daar hoeft op dit moment de rege ring niet heel veel aan te doen. Mensen werken soms zelfs har- der op zondag dan door de week en ook bedrijven en ker ken houden zich steeds minder aan die oude traditie. Boven dien wordt de vrije zondag door de meeste mensen niet meer als iets godsdienstigs ervaren. Er zijn veel dingen en we doen ook veel dingen, zonder dat we er over nadenken hoe ze zijn ont staan: de kermis bijvoorbeeld, het vis eten op vrijdag. Op zon dag denken we allang niet meer aan een zonnegod of aan keizer Constantijn en op zaterdag den ken we niet aan Saturnus. Waar om we elkaar bij het begroeten een hand geven is een gewoon te waarvan we misschien niet eens meer weten waar het ge bruik vandaan komt. Men zegt dat de grote vakantie in zekere zin met kinderarbeid te maken zou hebben. Kinderen moesten tijdens de oogst een handje toe steken en helpen bonen pluk ken of aardappelen rapen. Ik denk niet dat de kinderen van nu bij de zomervakantie aan dat soort activiteiten denken. Mis schien is het soms toch wel pret tig als er dingen bestaan waar van we de oorsprong zo'n beetje vergeten zijn. De bewoners stellen dat op een ernstig ongeluk gewacht kon wor den. Veel te hoge snelheid, door rood licht rijden, driften op par- keerveld Nollebos, open uitlaten, keiharde 'muziek' en vele andere overtredingen en hinder. Voor de Boulevards gelden dezelfde klach ten. Bij de politie is van veel over last niets bekend, ze rijden er ove rigens zelf ook veel te hard. De ge meente Vlissingen wast haar han den in onschuld onder het argu ment doorstroming en hulpdien sten. Waarom geen flitspalen? De politie is ook een hulpdienst en zou met de situatie op de weg be kend moeten zijn. Is het wachten op het volgende slachtoffer? Na te veel negatieve publiciteit over het ADRZ te Goes wil ik graag iets positiefs publiceren. Enkele weken geleden heb ik van dichtbij meegemaakt dat mijn va der in ernstige toestand werd bin nengebracht via de SEH en later overgebracht naar de CCU. Ik werd zeer uitgebreid en deskun dig geïnformeerd. Tevens werd op beide 'afdelingen' het menselijk aspect voor zowel mijn vader, als ook mijzelf niet vergeten. Ik heb veel respect voor de ver- pleegkundigen en specialisten van het ADRZ, en wil hen via de ze weg nogmaals bedanken. Met gemeenschapsgeld moet zorg vuldig worden omgegaan, abso luut. Dit geldt echter ook voor raadsleden en oppositie in het al gemeen. Ik vraag me steeds vaker af of men wel weet wat echt geld kost Misschien een gebrek aan on dernemers in lokaal en landelijk bestuur? Eindeloos zwartepieten, iemand niet het voordeel van de twijfel kunnen geven en vooral niet constructief denken is mijns inziens de grootste reden van de crisis in Nederland. Hoera, de Vlissingse gemeente raad is er weer in geslaagd ie mands reputatie een deuk te be zorgen. Voor 10.000 euro accoun- tantskosten en de nodige, onkos ten voor vergaderingen, koffie et cetera (ook belastinggeld) zijn ze er achter gekomen, dat iemand misschien wel te veel heeft gede clareerd. In plaats van eerst de de- claratieregels te controleren en eventueel aan te scherpen, gaat er gehengeld worden naar eventuele misstanden, die misschien wel tot een kleine teruggave leiden, maar in elk geval iemand bescha digen. Heren, regeren is vooruitzien. Dus ga iets doen, wat Vlissingen vooruit helpt. Daarvoor wordt u gekozen en niet voor muggenzifte rij. Het land mag dan in de ban zijn van de recessie, sommige dorpjes in Zeeland laten het deson danks breed hangen. Neem nou het Zomerfeest in Nieuw- en Sint Joosland, een dorp met zo'n 1300 zielen, inge klemd tussen Middelburg en het havengebied. Het programma van alweer de twaalfde editie beslaat zowaar twee dagen. Vrijdag een dikkebandenrace, een wielerron de, bingo en muziek in de feest tent. Zaterdag een braderie, ringrijden, een rodeostier, een op blaasbare glijbaan en religieuze zang in de Eben Haëzerkerk als contragewicht voor het wereldse vermaak. Als toetje de 'Doldwaze Nieuwlandse Zomerfeest Feest avond' met - helemaal uit Twente - The Heinoos. Het kan niet op. Subsidies verstrekken gemeenten niet (meer) of mondjesmaat, dus wie betaalt dat? „We hebben een aantal hoofdsponsors uit het Sloe- gebied zoals Pacorini Metals en Verbrugge Terminals. Dat zijn gro te bedrijven. En verder een hele boel kleinere sponsors. Het Zo merfeest heeft een begroting van zo'n zeven- tot achtduizend euro. Zonder deze sponsors zouden we het niet redden", zegt Annet Kroes, bestuurslid van de organi serende stichting. De familie Kroes is een gangma ker in Nieuwland. Twee broers (voorzitter en penningmeester) zitten ook in het tienkoppige be stuur. Dat soort enthousiastelin gen houdt het Zomerfeest in le ven. Annet: „Ik moet er wel bij zeggen dat op de feestdagen zelf een hoop jongens uit het dorp meehelpen, anders is het niet te doen." Voor wie doen ze het? Om Nieuw land - excusez la platitude - op de kaart te zetten? Of voor de dorpe lingen zeff? Annet: „Voor het dorp. Het programma stoelt op wensen van inwoners. Het is niet onderscheidend, het past bij het plattelandskarakter van Nieuw land. Eén keer per jaar ontmoeten we elkaar hier op het Kerkplein. Dat versterkt het gemeenschaps gevoel." Velen zijn gewoonlijk druk, druk, druk, maar zaterdag zijn ze er massaal. Het zonnetje schijnt, maar het is te koud en te winde rig voor een dagje strand. Tegelij kertijd is het een reünie van Nieuwlanders die lang geleden hun biezen hebben gepakt. Zoals Piet Dellebeke (51) uit Garderen, die samen met zijn zus Corrie Moens (54) uit Oost-Souburg, even terug is op zijn geboorte grond. „Ik combineer dit met een bezoek aan mijn vader. Het Zo merfeest is een mooie gelegen heid om bij te praten met mensen die je van vroeger kent. Ik sprak net een mevrouw met wiens dochter ik in de klas heb gezeten. )e wilt toch weten hoe het nu met haar gaat. Maar goed, als va der, die nu 87 is, er niet meer is, weet ik niet of ik dan nog kom. Gevoelsmatig ga je wel naar huis, maar is het niet meer thuis. Be grijp je?" Dat dorpsfeesten nog zo in zwang zijn, kan Dellebeke (engineer bij de BAM) wel verklaren: „Door in ternet, smartphones en tabiets le ven we in een global village. Ik denk dat mensen een eigen plek in dat werelddorp nastreven. Ze zoeken houvast, een eigen identi teit en houden daardoor mis schien ook vast aan tradities." Dan is Nieuw- en Sint Joosland nog niet zo'n slechte plek. „De mensen zijn tolerant en sociaal. Leven en laten leven, maar wel klaar staan voor elkaar. Dat werd duidelijk toen de kerk werd geres taureerd. Iedereen hielp mee", zegt Nieuwlander en PZC-journa- list Willem Staat. Het gaat best goed met het dorp. De plaatselijke basisschool De Lonneboot ziet het aantal leerlin gen groeien, omdat ouders uit de Middelburgse wijk Mortiere hun kroost liever daarheen brengen. Ook de huizen zijn net een tikje goedkoper dan in het aanpalende Middelburg. "Kom je er nou makkelijk tussen, daar in Nieuwland? Aster Witte- man (41) vindt van wel. Opge groeid in Middelburg en na om zwervingen in het hele land land de ze vier maanden terug in het dorpje aan de A58. Ze is aspirant- Nieuwlander dankzij een nieuwe liefde: Bert Graaff. „Het voelt als thuis. Een hecht en liberaal dorp, veilig en met sociale controle. Dat is prettig." 'Veilig' is trouwens een understa tement, als je partner een beveili gingsbedrijf runt. De 21-jarige Vlissinger werd rond half zes in zijn been geschoten. Agenten kregen aan de Singel, waar de melding vandaan kwam, te horen dat het slachtoffer naar de huisartsenpost in Vlissingen was gebracht. Zij troffen de ge wonde man daar aan. Agenten van het Korps Landelijke Politie Diensten, die op dat mo ment in de buurt waren, hielden ondertussen de mogelijke schut ter aan. De 23-jarige verdachte werd opgepakt in de omgeving van de Singel. De man zei dat hij was bedreigd door de in zijn been geschoten man. Daarop hield de politie ook het slachtoffer aan, die vanwege zijn verwondingen is overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. De politie heeft ook nog een auto die mogelijk betrokken is bij het incident in beslag geno men. De auto stond op de Singel. Daarnaast doet de politie onder zoek in de Leliënlaan, omdat daar een scooter staat die mogelijk be trokken is geweest bij het inci dent. De politie heeft in verband met sporen en verder onderzoek drie locaties aangewezen als 'plaats de lict': het Stadhuisplein, de Singel en de Bouwen Ewoutstraat. Wim Hofman Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl P.L. Brounts Kenau Hasselaarstraat 153, Vlissingen. A Buteijn Elanhof 13, Kapelle R. de Visser Buskenstraat 9, Vlissingen J. de Groot, Schuitvaartgracht 11, Vlissingen Het dorpsfeest als sociale lijm door Frank Balkenende Annet Kroes, bestuurslid van Stich ting Zomerfeest Nieuwland ■A Ringrijden en ander dierenplezier door Frank Balkenende VLISSINGEN - De politie heeft twee Vlissingse verdachten, van 23 en van 21 jaar, aangehouden die zon dagochtend betrokken waren bij een schietpartij. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14