"Vooral }?o\?Ln in <[e ({uin-p&nnetjes Teren ren Vfrrik. 5 jjt\-nnen([e ({inyen. 5gg Ergernis over al te openlijke seks in de duinen komt vrijwel tot stilstand PvZ wil maatregelen tegen tanken over grens Nieuwbouw GR.0TE LENGTE VW MNEN," U Kinderen v>* ver verwijderd kvden Vian de duintjes. $AAr iijn sefcs«e!e Activiteiten.' tuu< met Naaktstrand ZEELAND 23 fcptn commentaar Justitie eist 14 maanden cel tegen Hagenaar peed dasti^e mannen in de duintjes die teerder ^een drnad doen. ddoor- het stoort wed 1 y'/T) DOMBURG - Voor Frank en Siska uit Bussum gaat het te ver. Ze schrijven de krant dat ze graag naar het naaktstrand bij Oranje zon gaan, maar zich ergeren aan mensen die open en bloot de lief de bedrijven. „Nietsvermoedende strandgan- gers worden geconfronteerd met mannen en vrouwen die elkaar staand in de branding met de hand bevredigen." Volgens het stel uit Bussum krijgen ze een brutale mond terug als ze die mensen vragen dat niet in het openbaar te doen. Ze vrezen dat het ten koste gaat van de populari teit van het plaatselijke strand en dat het de gemeente reputatie schade op zal leveren. „Nemen lo kale ondernemers in de recreatie en de horeca de teruggelopen om zet voor lief? Of is dit strand nog steeds voor mensen die weliswaar naakt willen zonnen, maar zich normaal en beschaafd weten te ge dragen." Locoburgemeester Jaap Melse van de gemeente Veere kent het pro bleem. Mensen die gewoon op de daartoe aangewezen stukken strand bloot liggen te zonnen, vor men niet het probleem. Maar het is volgens hem een gegeven dat er op het strand dingen gebeuren die het daglicht niet kunnen ver dragen en die niet door de beugel kunnen. Het is niet het eerste jaar dat voor al blote mannen zich wat al te na drukkelijk presenteren. In het ver leden zette de gemeente Bijzonde re Opsporings Ambtenaren (BOA's) in. Niet omdat het verboden is naakt te lopen of andere dingen te doen. Maar simpelweg omdat het in de duinen gebeurt en dat is ver boden gebied, zowel voor naakte als voor recreanten in badkleding. In samenspraak met het water schap zijn aan de duinrand bor den geplaatst waarop staat dat het verboden gebied is. Op warme dagen gaan de BOA's dus het strand op. Verder is er overleg met de politie over dit pro bleem. Overigens zijn er volgens Melse in tegenstelling tot andere jaren, dit jaar nog geen meldin gen van overlast bij de gemeente binnengekomen. Hij roept de mensen op, het vooral door te ge ven als ze last hebben van al te vrijpostige naaktlopers. Van de kant van de politie laat een woordvoerster weten dat er de afgelopen jaren af en toe mel dingen over overlast van naaktre- creanten binnen zijn gekomen. „We gaan er af en toe eens kijken en we nemen de controles mee in de surveillances die we op het strand doen. Afhankelijk van wat we daar aantreffen worden proces sen-verbaal uitgeschreven. De Zeeuwse duinen en stranden trek ken niet alleen ge wone toeristen aan. Bepaalde plekjes staan bekend als hotspot voor cruisende ho mo's of swingers. Zij veroorza ken overlast. Bijvoorbeeld rond de strook voor naaktrecreatie achter Oranjezon op Walche ren. Badgasten worden daar ge heel tegen hun zin getuige van seksuele handelingen. Dat lijkt geen groot probleem. Maar voor veel mensen is de strand- dag dan toch ineens veel min der leuk. De Zeeuwse kust is de ideale plaats voor ongedwongen bui tenleven. Dat in een zwoele zo mer eens een vrijend paar in een duinpan wordt aangetrof fen, is onvermijdelijk. Daar hoeft niemand moeilijk over te doen. Zeer expliciete en provo cerende seks is echter van een andere orde. Ook op het strand en in de duinen moet iedereen even nadenken over wat beta melijk is. Een naaktstrand in de buurt is geen excuus om dat helemaal te vergeten. MIDDELBURG - Een 20-jarige inwo ner van Den Haag verdwijnt als het aan officier van justitie W. Suijkerbuijk ligt voor veertien maanden achter de tralies. En om dat de Hagenaar, die regelmatig in Middelburg verbleef, ook nog eens in de fout was gegaan in zijn proeftijd komt er een maand bij. Het was niet mis, waarvoor de jongeman zich voor moest verant woorden. September 2012: een in braak in cafetaria 'Het Friethuus'. November 2012: mishandeling van zijn ex-vriendin en een wo ninginbraak. Augustus 2012 een straatroof en in juni 2012 het raam van de woning van zijn vriendin ingegooid. De Hagenaar wist van niets. Dat hij voor het hekje zat, was eigen lijk de schuld van zijn toenmalige vriendin, die bij de politie 'ver keerde varklaringen' had afgelegd. Uitspraak op 22 augustus. Dat blijkt uit cijfers van het CBS, geanalyseerd door Scoop. De nieuwbouw komt in Zeeland vrij wel tot stilstand. De hoeveelheid verleende vergunningen daalde met 60 procent ten opzichte van het laatste kwartaal van 2012. Nog niet eerder was dat aantal zo laag. De 35 vergunningen zijn goed voor een impuls van 20 miljoen euro in de Zeeuwse economie. Ook dat is historisch laag. In de jaren '90 van de vorige eeuw werden gemiddeld zo'n 200 vergunningen per jaar verleend. Soms was dat voor honderden wo ningen per vergunning tegelijk. In het eerste decennium van deze eeuw zakte het gemiddelde naar tussen de 100 en 150 vergunnin gen per kwartaal. In 2003 was er al eens een dip van 54 in het der de kwartaal en ook direct na de woningmarktcrisis in het tweede kwartaal van 2009 zakte het aan tal afgegeven vergunningen naar 54.Voor heel Nederland geldt dat de daling in nieuwbouw doorzet. Zeeland is niet de provincie waar de minste vergunningen worden afgegeven. In Friesland (30) en Groningen (23) is het met de nieuwbouw nog slechter gesteld. De PvZ wil ook dat het college van Gedeputeerde Staten zich ach ter Bovag en Nove schaart. Uit een onderzoek van deze branche organisaties blijkt dat automobilis ten in grensstreken massaal in Bel gië en Duitsland tanken. Het prijs voordeel in België is 16 tot 20 cent. Volgens de PvZ zien de 35 tankstations in de Zeeuwse- Vlaamse grensstreek hun klanten in hoog tempo weglopen. Omdat ze vaak meteen boodschappen doen in België, schaadt dat de Zeeuws-Vlaamse middenstand. ZATERDAG 10 AUGUSTUS 2013 P V" Zandput Oranjezon Breezand N57 _2L Vrouwenpolder Oostkapelle - irrfographie Willem Adriaansens citaten van internet foto René Schrier door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - In Zeeland zijn in het eerste kwartaal van dit jaar 35 bouwvergunningen voor woningen verleend. Bij elkaar gaat het om 94 huizen. Nog niet eerder was het aantal vergunningen zo laag. TERNEUZEN - Het provinciebestuur moet kabinet en parlement er snel van doordringen dat tanken over de grens de Zeeuws-Vlaamse eco nomie zware schade berokkent. Dat wenst de Partij voor Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 87