-O i O STooKTmn GoEs-CorisiiE naaktrecrea tie* oegestaan FKK gestattet (artikel 5.3.14 iid 2 APV) I I I I I Eigenaardigheden 22 ZEELAND Pater Swinne, de held van Shakira Zomeractie! 25% korting NAAKTSTRAND Volgens het internet is het een waar Sodom en Gomorra in de duinen op het strand bij Vrouwenpolder. EF zaterdag De vakantie zit erop. Wie volgend jaar een hittegolf wil vermij den moet voor Bre- tagne kiezen. Een graad of twin tig is het er, met wat geluk soms eens wat meer. Dat doen we nooit meer. Niettemin hebben we toch nog een leuke vakantie gehad. De belangrijkste bijdrage daaraan werd geleverd door de achterburen die we kregen en waaraan mijn kinderen de rest van de vakantie vriendinnen overhielden. Een bijzondere ver schijning dit gezin, bestaande uit een Nederlandse moeder en een Senegalese vader, want een camping is allesbehalve een af spiegeling van de multiculture le samenleving. Het zijn bijna al leen maar autochtone Nederlan ders, Engelsen, Fransen en Duit sers die je er ziet. Een Senega- lees is dan ineens een aangena me verrassing. En dat was deze man, Badou, zeker. Toen ik vroeg waar hij eigenlijk van daan kwam zei hij met een sta len gezicht: Aalten, in de Achter hoek. Dat antwoord had ik niet verwacht, maar even later meld de hij met een grote grijns dat hij oorspronkelijk uit Senegal kwam. Hij liet me toch wel na denken, want vragend naar typi sche Nederlandse eigenaardighe den, kwam hij met opmerkelij ke dingen. Het viel hem op dat je in Nederland altijd twee bak jes koffie krijgt (niet één, drie of vier, maar twee)maar dat je al leen bij het eerste bakje een koekje krijgt En toen zijn oudste dochter voor het eerst bij de buren was gaan spelen, stond ze om vijf uur weer op de stoep, want de buren moesten gaan eten. Terwijl de buren naar hem belden waar hun dochter bleef toen die bij hem speelde, want ze moest komen eten. Die zat dus al te eten, want ben je er gens en is het etenstijd dan eet je mee. In Nederland dus niet. Het meest was hij nog verbaasd over het feit dat je in Nederland je fruit altijd moet kopen. In Se negal groeien de mango's aan de kant van de weg, maar waarom geldt dat hier niet voor appels en peren? Ik weet het niet. Ei genlijk is dat ook raar, waarom kan je typisch Nederlandse vruchten nergens zo maar pluk ken? barraquilla - Het zijn spannen de dagen voor de 67-jarige pater Cyriel Swinne uit Sint Jansteen. Hij kwam in het nieuws door een twitterende popster Shakira die hem steunt in de verkiezing om de CNN Heroes Award. Een prijs van de Amerikaanse nieuwszen der waaraan 250.000 dollar hangt. Tot 31 augustus kan Swinne geno mineerd worden. Daarna maakt CNN een selectie en gaan tien kandidaten naar de finale. op dagkaarten voor het volledige traject. VROUWENPOLDER - Een brief aan de krant en reacties op internet zijn de aanleiding om zelf eens te gaan zien wat er waar is van die berichten. Je moet er wel wat voor over heb ben om in je blootje te kunnen lo pen. Er voert een lang pad tussen de ingang van het waterwinge bied Oranjezon en het strand. Echt zonnig is het nog niet, dus het is maar de vraag of het druk is op het strand. In het mulle zand staat bij strand paviljoen Aloha Beach eerst een bord dat naaktlopen niet is toege staan. Maar niet veel verder naar links staat eveneens op een paal een mededeling van een heel an dere orde. 'Naaktrecreatie toege staan' en 'FKK gestattet' voor Duitse bloterikken. Het is inderdaad niet erg druk op het strand. Achter een blauwwit windscherm staat een stevige blo te mevrouw. Haar witte billen doen me naar een zonnebril ver langen. Uit reacties op het internet blijkt dat op dit stuk strand en dan met name in de duinaanzet en de daar achter gelegen duinpannetjes druk de liefde wordt bedreven. Het zou een gebied zijn voor de zogenaamde swingers, de men sen die hun geluk ook wel in pa renclubs zoeken. Voorlopig is ech ter het enige geschreeuw, dat van de meeuwen hoog in de lucht. Een blote man komt uit de duin- tjes het strand opgelopen. Hij vindt het kennelijk tijd voor een koele duik. Op het strand is ver der weinig te beleven, dus wordt het tijd eens een kijkje te nemen in de bewuste duintjes. Ook daar weinig actie. Zelfs niet bezien vanaf een van de hogere duintoppen. Als ik afdaal zie ik links van me in de verte een blote man liggen. Heel discreet. Waar helmgras toch niet goed voor is. Plotseling schiet het door mijn hoofd dat ik uit moet kijken waar ik mijn voeten zet. Je weet nooit waar je ixi trapt. Op weg naar strandpaviljoen Aio- ha Beach kom ik een stelletje te gen dat regelrecht naar de duin pannetjes stiefelt. Die zouden er wel eens een gezellige middag van kunnen gaan maken. Uitbater Marco van Aloha Beach kent de verhalen over seksuitspat- tingen in de duinen en de blote mannen op de duintoppen. Hij hoort ze wel eens van de jongens die met de ijscokarren het strand op gaan. De blote mannen zijn te genwoordig vooral op Neeltje Jans te vinden, vertelt hij. Aloha Beach ligt tussen twee naaktstran den in. Rechts liggen vooral de Belgische mannen en links is het meer gemengd, het terrein vafrde swingers. Marco: „Je vindt op elk naakt strand wel mensen die wat meer provoceren. Het is van alle tijden. Ik hoor er weinig klachten over. Je hebt er ook geen last van, zo lang ze het daar doen. Mijn klan ten moeten natuurlijk wel ge kleed zijn. Er zitten hier ook men sen te eten en met kleine kinde ren. Voor de rest heb ik er weinig moeite mee, al is het niet mijn ding." Terug weer het lange pad naar het parkeerterrein op. Ik ga de men sen die me tegemoetkomen toch met heel andere ogen bekijken. Twee vrouwen met een hond. Die zullen wel komen om te wande len. Die wandelaars herken je trouwens meteen aan hun schoe nen. Ook mensen met kinderen lijken me niet tot het type swin ger te behoren. Zelf loop ik er natuurlijk ook niet helemaal onverdacht bij. Een 55-plusser zonder handdoek of an dere strandspullen. Toen ik van morgen met een lange spijker broek thuis vertrok wist ik ook niet dat ik 's middags met een no titieboekje over een naaktstrand bij Vrouwenpolder zou sjouwen. Dat moet die strandgangers toch ook te denken geven. Die weten natuurlijk ook wat hier te koop is. vragen over onderzoek zonne-energie Waarom komt ZSP nu pas met zo'n onderzoek? „Het lag al een tijdje op de plank. We hadden er als havenbedrijf nog nooit goed naar gekeken. Zee land Seaports hecht waarde aan een lage C02-voetafdruk. We stre ven naar duurzame havens. Daar om pakken we het nu grootscha lig op. De tijd is er rijp voor. Zon ne-energie wordt interessanter. De prijs van zonnepanelen is be hoorlijk gedaald en de gasprijs is hoog." Waarom moet ZSP een duw aan de energiekar gevenKunnen de haven bedrijven hun eigen boontjes niet doppen? „Niet elk bedrijf heeft de mens kracht, energie of het geld om uit voerig onderzoek te doen. Boven dien willen wij een stap verder gaan. Het zou mooi zijn als we be drijven samen kunnen brengen, zodat ze energie aan elkaar kun nen doorspelen. Het doel van het onderzoek is om een concreet stappenplan te maken waarmee bedrijven eenvoudig hun eigen mogelijkheden voor zonne-ener gie in kaart kunnen brengen." Hebben jullie doorgerekend hoe groot de besparing is als bijvoor beeld de helft van de bedrijven zon nepanelen plaatst? „We hebben daar geen cijfers van. We geloven wel dat er flinke winst is te boeken, zowel qua energiekosten als C02-reductie. In beide havens zitten grote ener gieverbruikers en heb je enorme dakoppervlaktes. Als daar zonne panelen op liggen, kun je een flink deel van je logistieke activi teiten op zonnekracht laten draaien." Hoe gaan jullie de bedrijven over de streep trekken? „In oktober willen we een infor matieavond beleggen voor de be drijven in de Zeeuwse havens. Een datum maken we binnenkort bekend. Bedrijven zullen zelf moe ten afwegen of ze hierin willen in vesteren. ZSP faciliteert alleen." Wie betaalt dit onderzoek? „Er is een ton mee gemoeid, waar van de helft van ZSP en de provin cie komt. De rest is subsidie uit het Europese Interreg-project Duurzame Zeehavens. De Vlaam se havens en ZSP werken daarin samen. Wij kijken naar zon ne-energie, de andere havens naar rest- en nevenstromen, duur zame gebouwen, een netaanslui- ting op een windturbinepark en een milieugerelateerde databank voor de zeevaart. De havenbedrij ven delen de resultaten." Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Spectrum: Shakira zet de toon voor pater Swinne Tegen inlevering van deze (originele) advertentie. Alleen geldig aan ons loket in Goes. Max. 1 groep per adv. Niet combineerbaar met andere kortingen, niet stapelbaar. Niet geldig op andere kaartjes. Geldig in 2013. Dienstregeling: www.destoomtrein.nl Mannen rechts, swingers links door René Schrier Het begin van het grootste naakstrand van Europa. foto René Schrier 5 Zeeland Seaports (ZSP) laat de mogelijkheden voor grootschalige zonne-energie in de havengebie den onderzoeken. Vijf vragen aan ZSP-projectleider Jacco Vader.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 86