ZEELAND 27 Utrecht om daar het zeehondje van 9 kilo over te dragen aan medewerkers van de crèche. We zien de pup over een maand of vier zeker weer in Zeeland terug als deze is aangekomen tot ongeveer 40 kilo en in staat is de rest voor zijn leven voor zichzelf te zorgen. Na werktijd trakteert strandwacht Ronald op een biertje. Vandaag is na 10 jaar trouwe dienst als strandwacht zijn laatste werkdag geëindigd. Hij gaat een carrière tegemoet als officier bij de Koninklijke Marine. Om 19.00 uur ben ik thuis. Zondag De ochtend begint heel vroeg. Rond 01.00 uur 's nachts belt mijn jongste dochter met de me dedeling dat ze is aangekomen in Spanje. Blij dat gehoord te hebben, val ik weer in slaap. Het is nog bewolkt dus ik kan even wat later beginnen vandaag. Ik rijd naar de Rabobank om losse euro's te halen voor het badstrand. Ik steek mijn pas in de automaat en selecteer 200 losse euro's. Het duurt een paar minuten voordat het apparaat een teken van leven geeft. Tot mijn schrik begint de geldautomaat uit te betalen in 2- en 5-cent-muntrollen. Waarschijnlijk omdat de overige munten op zijn! Wat een drama. Met mijn broek bijna op mijn knieën vanwege het gewicht van de muntrollen strompel ik terug naar de auto. Rond 11.00 uur belt strandpost Dishoek met de vraag of indien mogelijk een beroep op on ze reddingsboot gedaan kan worden vanwege wat ziektegevallen bij hen op de post. Natuur lijk zijn wij daartoe bereid. Taren tijdens onze patrouilles varen we wat verder door richting Dishoek. Even later een melding van een arm uit de kom op het strand van Westduin. Ik pak wat spullen mee en laat me door de reddingsboot afzetten op het strand in de buurt bij het slachtoffer. Inmiddels is de arm vanzelf terug geschoten. Het slachtoffer klaagt alleen nog over een vreemd gevoel in het schouderge wricht. Ook vandaag weer aardig wat kwallen- beten op alle drie de strandposten. Goed dat we een flinke voorraad zalf hebben. Verder vandaag overigens slechts eenmaal een kindje kwijt én ook weer teruggevonden. Aan het einde van de dag komt een zwemmer dicht bij de vaargeul. Onze boot gaat er heen en stuurt de man terug. Het kost hem moeite te rug te zwemmen, maar weigert hulp. We ob serveren hem tot hij weer vaste bodem onder de voeten heeft. Ik ga op tijd naar huis en be sluit tot een rustig avondje voor mezelf met Bruce Springsteen en witte wijn. Maandag In het nieuws domineert een groot aantal ver drinkingen in de laatste dagen. Augustus is he laas de maand waarbij de meeste dodelijke ver drinkingsslachtoffers vallen, een combinatie van prima recreatieweer en een goede tempe ratuur van zwemwater zorgt voor grote druk te aan stranden en recreatiepiassen. Overma tig gebruik van alcohol is niet zelden reden dat zwemmers in de problemen komen. Afge lopen weekend was het mij ook al opgevallen dat vroeg in de morgen al flink naar alcohol ruikende toeristen het strand betraden. Ik wijs de strandwachten erop hier goed aan dacht aan te besteden. Omstreeks 13.00 uur belt de piloot van de SAR helikopter, hij vraagt of we rond 17.15 uur in de gelegenheid zijn te oefenen. Dat zijn we. Dinsdag De ochtend begint heel rustig, het is bewolkt dus tijd voor wat achterstallig werk op het strand. Na de koffie gaan de strandwachten aan de slag met vegen van de paden, uitvoe ren van reparaties en ophangen van de vlag gen. Na de middag komt de zon door en drup pelen de badgasten het strand op. Op het bad strand komt een man naar mij toegelopen met een meeuw in zijn handen. Het dier zit verstrikt in nylon en het uitgeputte dier blaast zijn laatste adem uit. Het zoveelste slachtoffer van afval in zee. Dagelijks verdwijnen wereld wijd ongelofelijke hoeveelheden afval in zee. Het lijkt soms dweilen met de kraan open. De dag blijf verder rustig en rond half zeven in de avond sluiten we de post. Woensdag Rond 09.00 uur ga ik naar het strand, het is zwaar bewolkt. Vandaag zal er waarschijnlijk weinig activiteit zijn op het strand. Rond het Nollehoofd zijn veel hengelsportvissers aanwe zig. Er wordt goed gevangen de laatste tijd. Mijn collega Han is er ook vandaag, dus ik neem de rest van de dag vrij. Een mooie dag om even wat inhaalwerk te verrichten. Reke ningen betalen, huis opruimen en nog even langs de autodealer voor een proefrit met een hybride auto. Loop al langer met de gedachte nog wat bewuster om te gaan met het milieu en ben nieuwsgierig naar de mogelijkheden. Eindelijk, dankzij het slechte strandweer, weer eens tijd om hachee te maken, één van mijn favoriete gerechten. Als laatste lees ik mijn aantekeningen voor dit dagboek nog eens door. Ik kom tot de conclusie dat on danks de soms lange en onregelmatige werkda gen juist de dagelijkse afwisseling, het contact met mensen en bovendien het geweldig team strandwachten ervoor zorgen dat ik een gewel dige baan heb. ZATERDAG 10 AUGUSTUS 2013 rukte van jewelste A Strandwacht Albert Dijkstra foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 77