J 17 KIJKTIP Het succes van Farce Majeure ZONDAG 12.10 UUR Supernanny is terug. En hoe! In Family SOS with Jo Frost van TLC brengt de Britse opvoedkundige complete families in het gareel. Sinds haar tv-debuut in 2004 met het opvoedprogramma Su pernanny veroverde de kruising tussen Mary Poppins en Cruel- la de Ville de wereld. Jo Frost's naughty step, de plek op de trap waar rood aangelopen driftkop jes tot zichzelf mogen komen, werd een fe nomeen. In de VS, waar ze sinds 2005 te zien is, zat ze op de bank bij Oprah, Ellen Degeneres en Jay Leno en haar show werd in liefst 172 landen uitgezonden. Opmerke lijk bijeffect: dankzij haar strenge imago (keurige mantelpakjes, rode lippen, strenge bril), kreeg ze niet alleen zakken fanmail van ouders met een rubberen ruggengraat, maar ook van hitsige mannen, die graag door haar gedomineerd wilden worden. In 2011 was de koek plots op. Frost (42) werd in Groot-Brittannië en de VS vervan gen door Deborah Tillman, een zoete Ame rikaanse Michelle Obama lookalike, voor wie alleen het woord 'stout' al een brug te ver is. In de Britse media werd Frost's ver trek breed uitgemeten. De kinderloze kleu terjuf ging op zoek naar een man om een gezin te stichten. Of was het een zakelijk geschil met de zenderbazen die haar veel te weinig betaalden? Geen van beiden, zegt ze tijdens een promotiebezoek aan Amster- Ik ging weg voor meer balans, ik was zeven jaar lang on the road voor dat programma dam. „De media maakten een Disney- sprookje van mijn vertrek. Als of ik a la Ma ry Poppins wegvloog aan mijn parapluutje, klaar om baby's te gaan maken. Onzin, ik ging weg om meer balans in werk en leven te vinden. Vergeet niet, ik was zeven jaar lang on the road voor dat programma. Ik had simpelweg tijd voor mezelf nodig." Nu is er een nieuwe ronde met nieuwe kan sen, bij vrouwenzender TLC. De première van Family SOS with ]o Frost - waarin ze zich niet alleen stort op ontspoorde kinde ren, maar op complete families - kreeg in de VS lovende recensies in The New York Times en Vanity Fair. Frost - inmiddels voorzien van vriend, maar nog steeds kin derloos - is uitermate in haar sas. Wereld wijd bereik, wat wil je nog meer, glimlacht ze. Dan komt toch nog oud zeer bovendrij ven: „Ik wilde met een zender werken die begrijpt wat ik doe." Ze doet feitelijk niet veel anders dan vroeger. Het wordt alleen anders in beeld gebracht. „Ik betrok de he le familie er altijd al bij; ouders, tieners, uk- kies, opa's en oma's en als het nodig is zelfs de buren. Maar dat gebeurde vroeger achter de schermen." Ze draagt geen mantelpakje meer. Die bril en dat opgestoken haar heeft ze nog wel. Maar dat is simpelweg omdat ze een bril nodig heeft en haar haar zo prettig zit. „Het hele programma is minder opge poetst, er zit geen suikerlaagje omheen, het is echter en rauwer." Dat valt sommige deelnemers van de zesdelige serie niet mak kelijk. „Ik heb geen zin voor gek te staan voor een hele groep tv-kijkers", zegt vader Don in de eerste aflevering zuchtend, om zich vervolgens toch aan Frost te onderwer pen. Frost gniffelt: „Ouders denken dat ik hun kinderen kom helpen omdat ze dat op tv hebben gezien, ze hadden geen idee wat ik achter de schermen doe. Sommige men sen zijn ontvankelijk, anderen gooien hun kont tegen de krib. Een van de vaders had bijvoorbeeld helemaal geen zin in het huis werk dat ik hem gaf. Dat deed hij vroeger 4^ j op school, kom nou." Zo veel zelfvertrou wen ze als Supernanny heeft, zo weinig medelijden heeft ze met dit soort types. „Een gezin dat enorm tegenstribbelde toen ik kwam, zit nu op een andere planeet, zo gelukkig zijn ze met wat ik teweegbracht." Grootste struikelblok: communicatie. „Je kunt niet luisteren en praten tegelijk", ora kelt ze. „Iedereen wil gehoord worden, nie mand wil luisteren." Ze mag dan even uit beeld zijn geweest, op straat wordt haar nog steeds weinig rust ge gund. „Mensen komen niet alleen op me af met vragen over hun kinderen. In een New Yorkse schoenenzaak vragen klanten welk paar ze moeten kiezen, in een babyzaak moet ik helpen bij het uitzoeken van kleer tjes. Bij paskamers houden vrouwen hun rokken voor: deze of deze? Mensen zien me blijkbaar als een autoriteit. Ze zien dat ik eerlijk ben op tv. Dat vertrouwen in mijn mening vloeit over in andere zaken." Vindt ze dat niet storend? „Welnee. Als mensen me iets vragen, dan geef ik ant woord. Ik heb er hard voor gewerkt om dit soort respect te verdienen, ik vind het heer lijk dat ze me omarmen." ZATERDAG 10 AUGUSTUS 2013 Supernanny zonder suikerlaag door Rivka Groenier Supernanny Jo Frost l Supernanny Jo Frost: „ledereen wil gehoord worden, niemand wil luisteren." foto TLC Family SOS with Jo Frost. Vanaf dinsdag (13 augus tus) om 21.50 uur bij TLC.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65