Nieuwland: geen dierder plek voor ons op aard Schrijfworkshop met Arjen Lubach I 66 Toen Christus weer terug kwam op aarde verscheen Hij voor het eerst aan een vrouw SERVICE 29 Alle inspiratie die je nodig hebt om aan het schrijven te slaan én alle ruimte om vragen te stellen over het schrijversvak. www.ftlmbythesea.nl m i5th internat* voor opnamen in haar kerk tij dens de zondagse eredienst. In Staphorst kreeg hij daar geen toe stemming voor. Uiteindelijk lukte dat in Kapelle-Biezelinge even min. Ook niet in een lege kerk met alleen de twee vriendinnen Hilligje en Rijnie. Zelfs niet toen daarvoor de bemiddeling van SGP-wethouder Leo Kosten van Cultuur in Kapelle was ingeroe pen. „Uiteindelijk hebben we de scène waarin Hilligje de preek stoel beklimt in een PKN-kerk in Kapelle opgenomen. Dat mocht wel", vertelt de maker. Een mooi moment in de docu mentaire biedt ook het vaartocht je dat de twee vrouwen maken op een mosselkotter. „Had ik maar een lange broek aangetrokken, maar ja dat mag niet van de kerk", zegt Hilligje. „Dat moet je toch zelf weten", luidt de lakonieke reactie van de mosselschipper. Een extra dimensie krijgt de film met de transparante verklaring van Hilligje's zoon Willem Kok over zijn homofilie en over de worsteling die hij als kind heeft moeten doormaken. De documentaire staat op de long list voor het Gouden Kalf. Zo'n prijs zou mooi zijn vooral voor al le betrokkenen bij deze film, vindt Van Rouveroy. Veel meer nog hoopt hij dat de film een maatschappelijke discussie zal op wekken. „Wat is de positie van de religie binnen onze samenleving? We komen van een protestantse gemeenschap uit de 16e, 17e, 18 eeuw en we zitten nu in een secu larisatieproces. En ik hoop vooral ook dat de positie van de vrouw eens goed ter tafel komt, dat de heren hun vestje uitdoen en zeg gen wat ze er echt van vinden." Ter illustratie daarvan iets over - mijn eigen dorp van inwoning: Nieuw- en Sint Joosland. De Mid delburgse Courant, een voorloper van de PZC, publiceerde in 1913 een overzicht van de kerkelijk heid op Walcheren. Daaruit bleek dat Nieuw- en Sint Joosland het hoogste aandeel Hervormden tel de: 89,44 procent. Westkapelle was tweede met 88,86 Tot de Gereformeerde Kerken rekende zich 5,85 procent. Deze latere PKN-kerken konden dus op een aanhang bogen van ruim 95 pro cent. In 1913 was 3,68 procent 'ove rig' (diverse soorten gereformeerd enz), 0,91 procent 'niet godsdien stig' en 0.09 procent Rooms Ka tholiek (1 inwoner!). Honderd jaar later behoort ruw weg een derde van de bevolking tot de PKN. Daar zitten ook men sen bij die PKN-gemeenten bezoe ken in Arnemuiden en Middel burg. De aanhang van diverse soorten gereformeerd is zeker ver driedubbeld. Mogelijk staat nog de helft ergens kerkelijk ingeschre ven, zoals geldt voor veel plaatsen in ons land. En zo komt het dat veel mensen hooguit bij een uit vaart of bruiloft een kerkdrempel overstappen en zich afVragen of je zo maar binnen mag. Vandaag staat de kerk van Nieuw land open van 10.00 tot 17.00 uur. Bezoekers kunnen dan hun ken nis van Zeeuwse kerken testen met een prijsvraag. Verder draait er een presentatie met foto's van (voormalige) kerken op Walche ren en Zuid-Beveland. Kost niks en iedereen mag zo naar binnen. Om 14.30 uur is er een samen zang van traditionele kerkliede ren. Dat gebeurt al weer voor de negende keer. Altijd komen er dorpsgenoten meezingen, die je anders nooit in de kerk ziet. Soms uit het hoofd als het verzen zijn van vroeger op school. En aan het slot staat iedereen op voor het Zeeuws Volkslied: Geen dierder plek voor ons op aard! Mooi toch. Meer verhalen over het dorp op het weblog Monnikenwerk. Floris den Oudsten, predikant van de Hervormde gemeente in Bruinsse, filosofeert in zijn co- In kerken in Nederland mag je zo binnenlopen om een dienst bij te wonen. Dat lijkt een open deur, maar is dat niet. Soms vragen men sen je: mag je zomaar naar bin nen? Een bewijs voor de stelling dat de kerkdrempels hoog liggen. lumn over de vraag of Jezus aan wezig zou zijn op de Gay Pride. ZATERDAG 10 AUGUSTUS 2013 rum" 13-22 Septewoe' vV Emile van Rouveroy Still uit de film 'Houdt God van vrouwen?': Hilligje Kok-Bisschop post de brief waarin zij haar lidmaatschap van haar kerk binnen de orthodox reformatori sche gezindte opzegt. Sindsdoen zoekt zij een kerkgenootschap dat recht doet aan de gelijkwaardigheid van vrouw en man. Hilligje Kok in een eerder stadium van haar transformatieproces. www.pzc.nl/monnikenwerk Floris den Oudsten door Willem Staat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29