Theater breidt uit met beeldentuin Johnny Wisse is in vorm dit seizoen Eerste klimbos Zeeland bijna af 24 WALCHEREN RIJKSMONUMENT <„-■ - - i@Ë De nieuwe plannen van minister Stef Blok vertragen de overname van museum De Schotse Huizen. ringrijden Theatereigenaren Arnout Schop en Trudi Warns hebben hart voor de kunst. En dat gaat verder dan het organiseren van theater-, kleinkunst-, muziek- en poëzieop- tredens in De Wegwijzer. Op de strook grond achter hun theater en woning vallen ze kunstenaars ruimte bieden hun werken te la ten zien. Het is de bedoeling in de tuin in het eerste jaar zes en op termijn vijftien "groene ka mers' in te laten richten door kun stenaars en landschapsarchitec ten. Daarbij wordt hen gevraagd aandacht te hebben voor de over gang tussen dorp en industriege bied én voor het gebruik van Zeeuwse beplanting. Verder moet rekening worden gehouden met de molen die in de buurt staat. De beelden mogen niet hoger zijn dan het laagste punt van de verti caal staande wieken (ongeveer vier meter). De eerste 'groene ka mer' zal worden ingericht door Super A (Stefan Thelen). Schop en Warns hebben met de Provincie Zeeland een aanvraag voor een Europese subsidie van 20.000 euro ingediend. Het duurt waarschijnlijk bijna een half jaar voor bekend wordt of de subsidie wordt verleend. De overige bijna 40.000 euro die de initiatiefne mers voor de eerste fase van het project (zes 'kamers') denken no dig te hebben, dragen ze zelfbij. Omdat de strook grond achter het theater nu nog de bestemming landbouwgrond heeft, is een be stemmingsplanwijziging nodig. Deze wordt binnenkort aange vraagd. Het kan nog zes tot negen maanden duren voor deze proce dure is doorlopen. De lengte van deze termijn hangt mede af van of en hoeveel bezwaren er wor den ingediend. HINDERNISBAAN veere - Eén ding staat als een paal boven water voor het stichtingsbe stuur van De Schotse Huizen in Veere: het museum moet over eind blijven. De nieuwe plannen van minister Stef Blok zorgen wel iswaar voor een vertraging in de overname van de beide panden door de stichting en Hans Vogels, uitbater van restaurant De Struys- kelder, maar de stichting gaat niet bij de pakken neerzitten. Dat het roer om moest, was al lan ger duidelijk. De gemeente Veere wil dat Veerse musea zelf de broek ophouden. Van museumbe heerder naar cultureel onderne mer dus. Een partnerschap met De Struyskelder moet dat voor De Schotse Huizen mogelijk maken. De Schotse Huizen is ook één van de 34 monumenten die de huidi ge eigenaar Rijksgebouwendienst wil afstoten. Onderhandelingen over de overname tussen rijks dienst, museum, Struyskelder en gemeente Veere waren al verge vorderd, tot minister Blok in juni dit jaar besloot alle 34 panden in één geheel aan te bieden aan de nieuwe Nationale Monumenten- organisatie (NMo). Gesprekken over de monumentenportefeuille en de voorwaarden voor die over dracht zijn echter nog niet duide lijk. Tot teleurstelling van Stich ting Delta Cultureel, die het mu seum exploiteert „We waren al ver in de onderhandelingen en nu weten we niet waar we aan toe zijn. Maar we gaan zeker niet ach teroverleunen en afwachten. De plannen die we met De Struyskel der hebben, werken we verder uit. Alleen grote investeringen in de panden doen we niet zolang we geen eigenaar zijn." Ook Hans Vogels van De Struys kelder blijft 'onverminderd posi tief „We willen die samenwer king verder aangaan. Maar bepaal de dingen krijgen we niet rond. We gaan niet groots investeren in een huurpand, maar maken wel ruimtes geschikt voor workshops, een wijnproeverij of concerten. Dat betekent bijvoorbeeld een flexibele inrichting." Lachend: „Wij gaan gewoon faciliteren op het grondgebied van een ander." Cultuurwethouder René Mole naar blijft 'strijden voor overna me van de panden door stichting en Struyskelder'. „Ik heb alle ver trouwen in beide partijen. Op kor te termijn wil ik een gesprek met de NMo om te horen wat hun in steek is. Maar dit is jammer, we waren al in een afrondende fase over de aankoop." De wethouder heeft toegezegd de structurele bijdrage aan het mu seum te handhaven tot de aan koop rond is. Daarmee kan de stichting de huur van 30 mille dekken. Die hoge huur is, zolang de aankoop niet rond is, de groot ste zorg van het museumbestuur. Het museum is inmiddels een ac tie gestart. Voor een tientje kan men een gevelsteen 'kopen'. Ook uit Schotland stromen nu de mail- tjes binnen na een interview dat Hanneke de Vroe gaf aan de krant Sunday Mail over de toekomst van het museum. „We worden nu internationaal gesteund", zegt De Vroe. „We hebben geen eigen ver mogen. We mikken op een ton, daarmee kunnen we sterker de on derhandelingen in." DRAAG EEN STEENTJE BIJ AAN DE MUSEUMTOEKOMST In totaal 34 deelnemers versche nen aan de start, ze reden 25 regu liere beurten en 3 beurten voor de zogenaamde puntenkoers. Onder prachtige weersomstandigheden zagen de vele toeschouwers dat Jos Wisse deze puntenkoers wist te winnen. Johnny Wisse, de man in vorm dit seizoen, wist ook de ze wedstrijd weer naar zijn hand te zetten. Met 25 van de 25 ringen werd hij de dagkampioen. Lout Vos werd winnaar van de 'Sim- nia-cup', de prijs voor de 50+ ring rijders. Het slot van de wedstrijd bestond uit de kamp om de polle pel. Negentien deelnemers kwali ficeerden zich hiervoor. Kam pioen Johnny Wisse en outsider Jorim Duvekot bleven als laatste over. Uiteindelijk won Wisse. In Westkapelle was er woensdag sjezenrijden. Aan het einde van de wedstrijd stonden twee kop pels bovenaan met 80 van de 80 gestoken ringen. Patty en Helm Brouwer moesten de strijd voor het goud aangaan met Dini Krij ger en Krijn Faasse. Het duo Brouwer presteerde uit eindelijk beter in de kamp en werd winnaar. Ria en Kees Min- derhoud eindigden met 79 ringen op de derde plaats. Christel van Leeuwen en Rinus Moens won nen de boerenronde en het versie ringsklassement. door Carla van de Merbel NIEUW- EN SINT JOOSLAND - De eige naren van Theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland willen op een stuk grond bij het theater een beeldentuin realiseren. 'Akker van de Verbeelding' noemen ze de tuin van zo'n honderd bij tien meter. Het plan ligt er, maar voor dat uit gevoerd kan worden, moet eerst de procedure voor een bestem mingsplanwijziging worden ge voerd. WESTENSCHOUWEN - Het klimbos Westerschouwen is bijna klaar. Nog een week, en dan zijn alle hindernissen af. Daarna moet het parcours worden ge keurd, krijgen de medewerkers een training en wordt de allerlaatste fase van de vergunning afgerond. Half september gaat het eerste klimbos van Zeeland open. Het klimbos is geschikt voor kinderen vanaf 1,30 meter tot boomlange volwassenen. Het ligt in de Boswachterij Westerschouwen, vlak bij de excursieschuur van Staatsbosbeheer. Er zijn vier hindernisbanen met ieder een eigen moeilijkheidsgraad. Het klimbos is ecologisch, dat wil zeggen dat de bomen waar de hindernissen in opgehangen zijn, niet te lijden hebben omdat ze doorboord zijn met schroeven. Alle elementen zijn met speciale spanban den of klemtechnieken om de bomen gemaakt De banden worden ieder jaar wat losser gezet zodat de boom kan blijven groeien, foto Ronald den Dekker Aankoop van Schotse Huizen opgeschort door Annemarie Zevenbergen Met de actie 'Draag een steentje bij aan de toekomst van Museum De Schotse Huizen' wil Stichting Delta Cultureel een ton verzame len voor (gedeeltelijke) aankoop. Een steen kost tien euro. Na toestemming wordt de kopers- naam vermeld op de 'Schotse ge vel', te zien in het museum. Stenen zijn 'te koop' door overma king via rekening 827266278 (IBAN nummer: NL27 RBRB 0827 2662 78) t.n.v. Stichting Delta Cul tureel onder vermelding van 'Steentjes' of rechtstreeks aan de balie van het museum. Mocht de aankoop van de Schotse Huizen onverhoopt niet doorgaan, dan krijgt iedereen die een gevel steen 'gekocht' heeft zijn geld terug. door Rian Janse ZOUTELANDE/WESTKAPELLE - De ringrijders van Zoutelande en Me- liskerke hebben donderdag de Folk loristische Dag in Zoutelande luis ter bijgezet met een demonstratie ringrijden in 'boerengoed'. Agenda ZRV: 10 aug: Burgh, demon stratie ring- en sjezenrijden, 10.00- 17.00 uur; Ritthem, ringrijden, 8.00-18.00 uur; Nieuwland-en Sint Joosland, ringrijden, 8.00-17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24