Al-Qaeda-tak gooit kinderijsjes in de strijd i i 8 BUITENLAND MOORDZAAK SPANJE Partner volleybalster Ingrid Visser wilde orde op zaken stellen en desnoods zaken doen met de maffia. Israël bouwt 800 huizen Westoever Het Israëlische bestuur op de bezette Westelijke Jor-- daanoever heeft ingestemd met de bouw van meer dan achthonderd woningen in de Joodse nederzettingen. De illegale Joodse nederzet tingen zijn een obstakel voor het overleg over vrede in het Midden-Oosten dat onlangs is hervat Man drinkt zich onder dwang dood Een 68-jarige zakenman in Rusland heeft zich onder dwang van twee anderen doodgedronken. Het duo liet hem in de stad Novosi birsk onder bedreiging zo veel alcohol nuttigen, dat hij aan de gevolgen bezweek. De twee hadden de zaken man ontvoerd in opdracht van een concurrent. Gauck naar door SS verwoest dorp President Joachim Gauck van Duitsland bezoekt in september tijdens zijn staatsbezoek aan Frankrijk ook Oradour-sur-Glane. Het is voor het eerst dat een staatshoofd van de Bondsre publiek het beroemde dorp bezoekt. Oradour werd in 1944 door de SS verwoest, de 642 inwoners vermoord. Duizenden eisen terugkeer Mursi Duizenden aanhangers van de Moslimbroederschap zijn gisteren tijdens het Suiker feest in de Egyptische hoofd stad Cairo de straat opge gaan. Ze eisen van de leger leiding dat de afzetting van president Mohamed Mursi, die uit de broederschap is voortgekomen, ongedaan wordt gemaakt. Douaniers vinden 1100 slagtanden Douaniers van Hongkong hebben dinsdag meer dan 1100 ivoren slagtanden, der- tein hoorns van neushoorns en vijf luipaardvachten in beslag genomen. De lading - geschatte waarde meer dan vier miljoen euro - werd na een tip gevonden in een con tainer uit Nigeria. Er is nog niemand aangehouden. Files tussen Brussel en Oostende De snelweg tussen Brussel en Oostende was gisteren uren versperd door een on geval. Een truck schoot door de middenberm in Nevele, bij Gent. De wagen beland de op zijn kop op de midden vangrail. Zes auto's werden geraakt door rondvliegende brokstukken. De trucker raakte zwaar gewond. MURCIA - Drie maanden na de moord op Ingrid Visser en Lode wijk Severein in Spanje blijkt dat laatstgenoemde vlak voor zijn laat ste, fatale reis naar dat land wan hopige mails stuurde naar Juan Cuenca om geld op te eisen waar hij meende recht op te hebben. Cuenca was manager van de vol leybalclub in Murcia waar Visser ooit speelde. Hij is hoofdverdach te in de moordzaak. „Ik wacht en wacht, maar er gebeurt niks", schrijft Severein in een mail. Spaanse media hebben woensdag via advocaten inzage gekregen in het gerechtelijk onderzoek naar de moordzaak. Visser en Severein werden in mei van dit ja^r op gru welijke wijze vermoord en in de buurt van de zuidelijke stad Mur cia teruggevonden in ondiepe gra ven in een boomgaard. Er was een kettingzaag gebruikt om de licha men te verminken. Er zitten naast Cuenca nog vier verdachten vast voor de moord, in clusief twee Roemenen die belast zouden zijn geweest met de uit voering. Severein en Cuenca waren bezig een onderneming in Gibraltar op te richten die de verkoop moest regelen van een marmergroeve die eigendom was van Evedasto Lifante, eigenaar van de volleybal club. Severein blijkt geld te heb ben voorgeschoten - hoeveel is niet bekend - maar kreeg dat niet terug van Cuenca. Hij vertelt in mails aan Cuenca dat zakenrela ties geen vertrouwen meer in hem hebben omdat het te lang duurt en naar de rechter zijn ge- gens een Spaanse krant hadden de Russen de groeve al in onder pand als garantie voor terugbeta ling van geld dat ze aan Lifante hadden geleend. Evedasto Lifante en Juan Cuenca hebben tijdens het politieonder zoek herhaaldelijk de beschuldi gende vinger naar elkaar gewe zen. Lifante werd woensdag na een nieuw verhoor door een on derzoeksrechter vrijgelaten, maar blijft niettemin verdachte in de zaak. Hij had de politie destijds ge holpen achter de verblijfplaats te komen van Cuenca en de Roeme nen en heeft getuigd dat Cuenca zijn handtekening in 2010 ver valst heeft in een poging de mar mergroeve voor een habbekrats te verkopen. Ook Cuenca en Lifante delen commerciële belangen. Severein, zo blijkt uit de mails, heeft ook nog geprobeerd Cuenca een pistool voor hem te laten ko pen, een Walter P5. Volgens Spaanse kranten omdat hij zich bedreigd voelde bij de zaken die stapt om beslag te laten leggen op zijn bezittingen. „Ik heb veel van mijn eigen geld in het project moeten steken om de investerin gen te redden", schrijft Severein. „Je kunt je voorstellen dat ik veel geld heb verloren. Mijn situatie is rampzalig. Deze week heb ik niet meer beloftes nodig (van jou). Al leen het geld." Verkoop van de groeve zou ten minste 35 miljoen euro opbren gen, genoeg om de grote finan ciële problemen van ondernemer Lifante op te lossen, alsmede die van Severein die het zakelijk ook niet meer voor de wind ging. Daarenboven zou het geld ge bruikt kunnen worden om aan In grid Visser 60.000 euro achterstal lig loon te betalen dat ze nog te goed had voor het uitdienen van haar contract bij de volleybalclub Murcia 2000. Severein zat erg krap bij kas en blijkt pogingen te hebben onder nomen om de marmergroeve aan Brazilianen, Venezolanen en Roe menen te verkopen. Dat mislukte. Ten einde raad liet hij weten het dan maar te gaan proberen bij een groep Russen, die hij zeifin zijn mails als 'maffia' omschrijft. Vol- BEIROET/ALEPPO - Twee jongens le pelen driftig uit een bakje ijs. Een menigte joelende kinderen en vol wassenen kijkt toe. Een van de jongens draagt een zwarte hoofd band met daarop de islamitische geloofsbelijdenis, net zoals veel moslimstrijders. De ijseetwed- strijd start met een volmondig Al- lahu akbar! van kinderstemme tjes. En achter de deelnemers wap pert de zwarte vlag van de Islami tische Staat in Irak en de Levant (ISIL), een islamitische rebellen groep die onderdeel van al-Qaeda is. Het ijseetfestijn is slechts een van de activiteiten die de groep orga niseert in het gedeelte van de Syri sche stad Aleppo dat ISIL bezet heeft. Het gaat erom een vriende lijker gezicht te tonen in de rama dan, de vastenmaand die in be vrijd Aleppo afliep. De rebellen groep is sinds mei sterk in op komst omdat andere fracties zich bij ISIL aansluiten. Waarnemers schatten de groep nu ongeveer 3.000 leden sterk. ISIL is een af splitsing van het eveneens islami tische Jabhat al-Nusra, die juist geen onderdeel van al-Q_aeda wenste te worden. De islamisten werken niettemin goed samen en gingen voorop in de herovering van de Minnigh luchtmachbasis op het Syrische leger, eerder deze week. Veel ISIL-strijders komen uit het buitenland. Zo ook de spelleider van de ijseetwedstrijd en andere sociale activiteiten. De zwarte krullenbol stelt zichzelf voor als broeder Abu Waqas. Er is zelfs een joviale touwtrekwedstrijd tus sen de Jabhat al-Nusra en ISIL. Er heerst een ongedwongen sfeer; er wordt veel gelachen en grapjes ge maakt bij het ballonnen opblazen en de stoelendans. De muziek be staat echter niet alleen uit lucht hartige liedjes maar ook uit num mers die de heldendaden van mar telaars bezingen. De religieuze inslag van de socia le activiteiten komt in andere acti viteiten nog duidelijker naar vo ren. Het testen van islamitische kennis en ook Koran-voorleeswed- strijden voor jong en oud zijn po pulair. Er zijn prijzen te winnen, zoals felgekleurde voetballen of geld. De winnaar van het Ko ran-lezen kan wel 10.000 Syrische ponden incasseren, ofwel 70 euro. Het staat allemaal in sterk con trast met eerder vertoon van ISIL, zoals de demonstratieve executie van een 14-jarige jongen voor godslastering in juni. Vorige Het gaat erom een vriendelijker gezicht te tonen in de ramadan, de vastenmaand maand waren er kleinschalige pro testen in Aleppo, juist tegen de ex treme islamisten. ISIl is niet gebaat bij een vijandi ge bevolking en vandaar deze vriendelijkheid met ijsjes. „De be slissing van groepen zoals ISIL om geld en mankracht te investe ren in het organiseren van feesten en evenementen toont duidelijk aan dat ze hun zachtere kant wil len laten zien", zegt Charles Lis ter, als analist verbonden aan het gezaghebbende Jane's Terrorism en Insurgency Center. Ook de moslimbrigade Ahrar al Sham deelt eten uit, niet alleen in Aleppo maar ook in Raqqa, Idleb en zelfs in de buurt van Damas cus. Die maaltijden worden be zorgd in plastic zakjes met het lo go van de groep en afgeleverd door geüniformeerde mannen in vrachtwagens met het brigadelo go. Vanwege het Suikerfeest rijdt de bus een gratis dienst door be vrijde delen van Aleppo. a JERUZALEM MOSKOU BERLIJN CAIRO HONGKONG GENT Severein wilde zijn door John Jas De weg naar de woning (achtergrond) in La Hurona waar Ingrid Visser en haar partner Lodewijk Severein werden omgebracht, foto Robin Utrecht/ANP I Lodewijk Severein en Ingrid Visser door onze correspondent Fernande van Tets

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8