Free Record Shop verder met 120 winkels 66 Yaro is goed opgevoed. En kleine kinderen mogen toch ook de winkel in? 6 BINNENLAND Geleidehonden mogen niet overal naar binnen, is de ervaring. Maar wél als een horde pers fotografen volgt. Schrijf je nu gratis in op www.sweetdeal.nl O @sweetdealzeelnd G fb.com/sweetdeal.zeeland CuLUvodr avondje uit! Lekker met z'n tweeën uit eten: uitgebreid 3-gangen keuzemenu bij Restaurant Lara in Middelburg. AMSTERDAM - Ze is weieens gewei gerd door een taxichauffeur, die geen hondenharen wilde in zijn taxi, en ook moest ze eens bij een stationsrestauratie maar buiten haar thee opdrinken vanwege de aanwezigheid van blindengeleide hond Yaro. „Dat is heel onprettig om mee te maken", zegt Anne Ceuiemans. De Bovenkarspelse heeft - gewa pend met stok en haar zes jaar oude hond Yaro - haar weg naar het Concertgebouw in Amster dam kunnen vinden. „In Boven- karspel is het natuurlijk een stuk rustiger. Yaro moet veel harder werken voor me, maar je merkt dat hij het schitterend vindt om hier te zijn." Anne en Yaro gaan er vaak op uit. „Ik ben bijna nooit thuis. Het is een keuze. Je kunt achter d^ gera niums zitten of op stap gaan. Mijn motto is: een blauwe plek hoort erbij." Als ambassadrice van de Stichting Koninklijk Nederlands Geleide honden Fonds doet ze mee aan een test om te zien of zij en haaf hond welkom zijn in openbare ge bouwen en winkels. Als locatie voor deze 'Open Deuren'-actie - midden in de internationale As sistance Dog Week - is gekozen voor de omgeving van het Mu seumplein. Gevolgd door diverse fotografen en een cameraploeg gaat Anne op pad. Als eerste naar de Albert Heijn supermarkt. Anne en Yaro worden er vriendelijk welkom ge heten. „Dat is toch meer dan lo gisch?", zegt supermarktmedewer ker Vincent. „Die mensen hebben zo'n hond toch nodig?" Minder blij is een vertegenwoordigster van de supermarktketen met de fotografen. „Er mogen hier geen foto's worden gemaakt." Niette min krijgt ze als beloning een sticker om aan te geven dat gelei dehonden er welkom zijn en een pak roomboterkoekjes in de vorm van hondenkluifjes. Op naar de volgende locatie, de ABN Amrobank in de Van Baer- lestraat. Ook daar mogen de koek jes worden uitgedeeld. Bankmede- werkster Bonnie Westerholt wil de sticker best op het raam plak ken. „Eigenlijk komen hier nooit mensen met een geleidehond, maar als ze dat willen dan zijn ze welkom." En in de modezaak van Gant kunnen Anne en Yaro even eens naar binnen. De sticker wordt op ooghoogte geplakt; van de hond wel te verstaan. Anne heeft Yaro nu 4,5 jaar. Haar ervaring is dat ze meestal wel naar binnen mag, maar dat ze vaak wél moet uitleggen waarom de hond mee de winkel in moet. „In mijn omgeving is er nu wel begrip." In andere Europese lan den, zoals bijvoorbeeld België is het sinds kort strafbaar geworden om mensen met een geleidehond de toegang te ontzeggen. „Ik vind dat het hier ook bij wet moet worden geregeld, dat zou het allermooiste zijn", zegt Anne. „Yaro is een nette goed opgevoe de hond. En kleine kinderen mo gen toch ook de winkel in?" Het Rijksmuseum is de laatste halte van de test. „Daar ben ik nog niet eerder geweest", zegt Anne. Zij en Yaro zetten de pas er goed in, terwijl de hond haar vakkundig door de mensenmenigte stuurt. „Ik ben zo blij met je", laat Anne hem weten. Bij het Rijksmuseum wordt Anne hartelijk ontvangen. „Geleidehon den mogen hier altijd naar bin nen", zegt Karen Keeman van het museum. Ze nodigt Anne en haar hond uit een andere keer terug te komen. Op de vraag van Anne of ze - met handschoenen aan - ook de kunst mag voelen met haar handen, zoals ze ooit meemaakte in het Kröller Möller Museum, moet Keeman echter 'nee' verko pen. Even de Nachtwacht aanra ken zit er dus niet iri. WET GELEIDEHONDEN Dat betekent dat zestig filialen de deuren definitief zullen moeten sluiten. Free Record Shop werkt momenteel hard aan een gefaseer de ombouw van de nieuwe win kels. De nieuwe topman Roland van Geest hoopt de eerste winkels nog voor 1 oktober te kunnen ope nen. Inmiddels kunnen internet bestellingen weer in de winkels worden afgehaald en in de winkel geplaatste bestellingen thuisbe zorgd. Naar verwachting draaien alle fili alen eind september weer als van ouds met een volwaardig assorti ment muziek, films en games. Free Record Shop zal ook hoofdte lefoons en een beperkt assorti ment boeken en giftcards gaan ver kopen. Naar verwachting draaien de filialen eind september weer als vanouds met muziek, films en games Het personeel van de filialen ver huist mee naar de nieuwe organi satie. Het hoofdkantoor en distri butiecentrum blijven in afgeslank te vorm nog enige tijd in Capelle aan den IJssel gevestigd. Free Record Shop ging in mei fail liet. De winkelketen kwam in de problemen door de economische crisis en de opkomst van de onli ne verkoop van muziek en films. Na langdurige onderhandelingen met de curatoren werd investe ringsmaatschappij ProCures de nieuwe eigenaar van de winkelke ten. De investeerder nam vorig jaar de boekenwinkels van Se- lexyz en De Slegte over en voegde ze deels samen. Hans Breukhoven houdt een belang van 25 procent in de onderneming. Breukhoven trad vorig jaar terug als algemeen directeur van het be drijf. Hij blijft nu alleen nog als adviseur betrokken bij de doorge starte zaak. De toen 25-jarige Hans Breukho ven opende in 1971 in Schiedam zijn eerste winkel. Al snel bezat hij een keten van 'vrije' platen winkels, die de naam Free Record Shop kreeg. Hij sloot zich bewust niet aan bij de vereniging van grammofoonplaathandelaren, zo dat hij niet gebonden was aan de prijsafspraken die die vereniging had met de platenindustrie. Als vrije, avontuurlijke tiener werkte Breukhoven jarenlang op cruise schepen. In New York, Londen en Parijs vond Breukhoven lp's die hij in Nederland importeerde. Anne Ceuiemans testte gisteren of ze met haar blindengeleidehond openbare gebouwen rondom het Museum plein in mocht, foto Evert Elzinga/ANP 'Yaro is een heel nette hond' REPORTACE GELEIDEHONDEN door Roel van Leeuwen Anne Ceuiemans, eigenaar van een blindegeleidehond In België is het volgens de wet strafbaar in een openbaar gebouw een geleidehond te weigeren. Alleen als dat om hygiënische of veiligheidsredenen niet kan, mag het dier worden geweigerd, maar dan moet dat duidelijk in het regle ment staan, en dat reglement moet ook nog zijn opgehangen. Nederland heeft geen landelijke wetgeving die stelt dat geleide- of assistentiehonden niet geweigerd mogen worden. Uit recent onderzoek van KNGF Geleidehonden blijkt dat hier ruim 50 procent van de ondervraagden wel eens bij een openbare gelegen heid is geweigerd. Meest voorkomend is een weige ring bij supermarkt, winkel of ho recagelegenheid. AMSTERDAM - Winkelketen Free Re cord Shop maakt een doorstart met 120 winkels. In Nederland blij ven 47 winkels open, in België 70 en in Luxemburg drie. Bij de retail- keten in muziek, entertainment en games kunnen 475 medewerkers blijven werken. Dit hebben de nieu we eigenaren ProCures en voorma lig directeur Hans Breukhoven gis teren bekendgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6