Ambras en het boek in Emmadorp Bernardusfeest voor herstel kloostermuur Sportvissers hebben last van plantengroei DE ZOO 15 MION SPEELTUIN. Piet Scheerders verzamelt al jaren oude nummers. Een aantal daarvan is nu gebundeld in een boek. 66 Mensen komen meestal niet verder dan het refrein Paardenwei past als camping goed in het landschap ZEEUWS-VLAANDEREN 29 Itn li UM EMMAHAVEN/HULST - Laat Piet Scheerders vertellen over de lied jescultuur uit de jaren vijftig vori ge eeuw en je bent zomaar een paar uur verder. Het aanstekelijk enthousiasme drijft op een gesta ge woordenstroom waarvan een deel in een boek terecht gekomen is. „Man, ik heb zoveel materiaal dat ik dacht: hier moet ik toch iets mee doen zegt Piet Scheer ders, die in een mum van tijd de tafel voor hem vol legt met tek sten van talloze liedjes. Verzameld in de afgelopen jaren. Ruim vijfentwintig jaar geleden begon hij in de krant (toen nog De Stem) de rubriek Hé ja, dat ken ik Liedjes uit de oude doos die nieuw leven werden ingeblazen. „Vanaf het moment dat ik met die rubriek begon, kreeg ik heel wat toegestuurd. Nog altijd trou wens. Niet alleen uit Zeeuws- Vlaanderen, maar ook van de over kant. Thuis puilen de kasten zo wat uit." In de krant nadert Piet Scheer ders aflevering 1350. „Het is ge woon heel leuk om te doen. men sen kennen veel van die liedjes wel, maar komen meestal niet ver der dan het refrein." Op tafel liggen enigszins vergeel de velletjes met liedjes. Met fraaie teksten als: Is de hemel blauw, Of ook wel eens grauw, wolken trekken als uren snel voorbij, Of de zon ook schijnt, En dan weer verdwijnt, Wees niet treurig denk blijmoedig steeds voorbij Het eerste couplet van het liedje Regendroppen. Aangeboden door een doof en ziekelijke jongen, staat er boven de tekst van het liedje. Scheerders: „Net na de oor log werd er heel veel gezongen. Tijdens de bezetting mocht dat nauwelijks, zingen. Het mocht weer na de bevrijding. Veel men sen hadden het in die tijd niet breed en trokken met de liedjes langs de deuren. Kregen ze een bo terham of wat geld." De Hulstenaar heeft inmiddels ook veel zogeheten liedbundels verzameld. „Daar put ik wel eens uit voor een voordracht. Wat zin gen en dan geef ik tekst en uitleg. )e had bijvoorbeeld de Liederen Courant van drukkerij Rombouts uit Roosendaal. Voor dat authen tiek materiaal wordt nu behoor lijk betaald." Niet alleen liedjes werden er in de jaren vijftig aan geboden, maar ook gedichten. Van Duo Valentino onder andere. Als invalide vrouw met houten been, gebroken arm, maak ik de reis door de wereld, met dit wagentje van 1890. De verkoop van dit gedicht is mijn eenig onderhoud. 5 cent. Piet Scheerders smult ervan. „Je komt schitterende dingen tegen. Ik heb ook veel handgeschreven liedjes gekregen. Zoals ik al zei, zijn het vaak liedjes die de men sen wel kennen. Tenminste, de wijs van het liedje kennen ze. Met het uitgeven van het boek willen we een beeld geven van de liedcultuur uit die jaren vijftig. Je had ook verhalende liederen. Dat begon al in de middeleeuwen. Toen waren er nog geen kranten en werd een gebeurtenis bezon gen. De Moord op de Clinge, de driedubbele moord bij Kuitaart zijn van meer recente datum. Prachtige liederen die ouderen ze ker nog kennen. Man, er is nog zo veel te vertellen." EMMADORP - Het boek Hoog het hart, Hoog het Lied, Hoog het bier wordt zondag (11 augustus) gepre senteerd in het café Verdronken Land in Emmadorp. Ruim tachtig liedjes telt het boek dat door de muziekgroep Ambras samengesteld is en op de markt wordt gebracht. „We hebben gekozen voor liedjes die de meeste mensen zich vaag herinneren, maar waarvan ze de tekst niet zo goed kennen." OOSTBURC - Boerderijcamping De Paardenwei heeft vergunning ge kregen als landschapscamping. De camping bij de paardenmelke rij aan de Brugsevaart tussen Oostburg en Zuidzande krijgt nu 61 plaatsen in plaats van 25. De afgelopen weken zijn al meer dan veertig plaatsen van 150 vier kante meter (een mini-camping kent plaatsen van 100 vierkante meter) in gebruik. Ina Nortier: „De vergunning is binnen, we kunnen al grote plaatsen bieden. Om echt landschapscamping te worden, beginnen we volgende maand onder meer met de aan plant van hoogstamfruitbomen." Het zijn liedjes met bekende na men als Louise zit niet op je nagels te bijten, Rats, kuch en bonen, Twee reebruine bonen en het wereldbe roemde Witte Rozen. Piet Scheerders: „De meeste lied jes die in het boek staan, stam men uit de jaren vijftig, maar we hebben ook een paar uitstapjes ge maakt. Sommige liedjes zijn wat ouder, maar we hebben ook jonge re liedjes Opgenomen zoals Kleine café aan de haven. Dat kent ieder een." Het boek wordt zondagmiddag in Emmadorp gepresenteerd tijdens een optreden van de muziek groep Ambras. Onder het motto 'Kun je nog zin gen, zing dan mee' speelt en zingt Ambras samen met het aanwezi ge publiek diverse liédjes uit het boek. Het 106 pagina's tellend boek kan gekocht worden in het café Ver dronken Land en bij de muziek groep Ambras. Het Bernardusfeest is op zaterdag 11 augustus. Zoals elk jaar zijn er demonstraties van oude ambach ten, zoals stoelen matten, klom pen maken, pyrografie op hout en boterbabbelaars bakken. Voor de jeugd verzorgt jeugdcircus Reinar- di 's middags verschillende optre dens. Voor de livemuziek komt dit jaar dweilorkest Ut Mag Hin Naom En. Belangstellenden kun nen ook een 'kloostermop' adopte ren en de stichting daarmee hel pen met het herstel van de enige overgebleven Cisterciënzer muur in Nederland. Het feest is genoemd naar Bernar- dus van Clairvaux, de Cisterciën zer orde. De Cisterciënzers bouw den het kerkje en ook de muur. Vrijwilligers zijn tijdens het feest aanwezig om uitleg te geven over de muur en het herstel ervan. Wat gesloopt moest worden is nu weg. Na de zomervakantie wordt de fundering gestort en dan be gint, voor de winter nog, het met selwerk. Dat zegt Emiel Derks van Sport- visserij Zuidwest-Nederland. Het is een landelijke trend, die met na me op het IJsselmeer en de Rand meren zo erg is dat voor de ple- ziervaart een vaargeul door de planten gemaaid moet worden. Zo erg is het in Zeeland niet. Maar sportvissers ondervinden wel last van woekerende planten. Eigenlijk is de aanleiding voor het probleem van de sportvissers een positieve. Derks: „Water is helderder, scho ner en er is minder uitstroom van de landbouw. Maar daardoor staan wateren vanaf half juni vol en wordt soms 90 procent van het oppervlak bedekt met plan ten." Derks noemt de Kleine Kreek bij Axel als voorbeeld. „Maar het speelt in heel Zeeland." Volgens hem zou waterschap Scheldestromen extra onder wa ter moeten 'maaien'. De sportvissers overleggen met het waterschap over een oplos sing. „Maaien is ook niet alles", onderstreept Derks. „Daarmee maak je een hoop kapot." Zelf doen de vissers in overleg in het land proeven met het uitzetten van graskarpers. „Die planten zich niet voort in koud water, le ven een jaar of twintig en eten veel groen. We bekijken hoeveel karpers er nodig zijn om te zor gen dat er evenwicht ontstaat. Goed voor de natuur én voor de vissers." Buitengewoon Swing Drie markten tegelijk 'Swing is the thing" op de Markt morgen. De Westerschel- de Big Band geeft vanaf 14.30 uur een concert op de Markt. Het optreden van 'Buitenge woon Swing* vervangt het openluchtconcert van het Festi val Zeeuws-Vlaanderen. Dat Buitengewoon-Klassiek- concert verhuist dit jaar naar Axel, ter ere van de 800-ste ver jaardag. Eerste cd The Glitz De Zeeuws-Vlaamse band The Glitz presenteert zaterdag 14 september zijn eerste cd in cul tureel centrum De Halle. Their Sound' bevat dertien nummers van Cliff Richard The Shadows en twee num mers van de Nederlandse beat- band De Maskers. The Glitz is zondag 18 augustus al te horen aan de Hulster Bierkaai. De stichting Cadzand Cultu reel haalt zaterdag drie klein schalige markten naar het dorp. Van 10.30 tot 16.30 uur is er een streekproductenmarkt bij de molen, terwijl bij de kerk een kunstmarkt en een boeken- en hobbymarkt te vinden zijn. In de kerk is ook nog de expositie van Louis en Astrid Drent te zien. Vakantieschieting Bij café In 't Zicht der Schelde in Paal wordt zaterdag 10 augus tus een vakantieschieting ge houden. Het begint om 14.30 uur en er wordt geschoten op de liggende wip. Tijdens de Paalse Feesten wordt er zaterdag 17 en maan dag 19 augustus ook op de lig gende wip geschoten. Aanvang telkens om 14.30 uur. Kom je mee spelen? www.zooantwerpen.be ZOT VRIJDAG 9 AUGUSTUS 2013 jaren vijftig door Romain van Damme Piet Scheerders door Romain van Oamme www.ambras.info of info@ambras.info KLOOSTERZANDE - Ook dit jaar pro beert Stichting 'de Kerk in Kloos ter' met de organisatie van het Ber nardusfeest weer geld te verdienen voor het herstel van de oude Cister ciënzer muur bij de Hof te Zande- kerk in Kloosterzande. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Sportvissers hebben in Zeeland steeds meer last van ex treme plantengroei in het water. „Water is steeds schoner en min der voedselrijk geworden, waar door planten woekeren en er nog moeilijk te vissen is." TERNEUZEN CADZAND-DORP AXEL PAAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61