i As is inderdaad van gestolen schilderijen uit de Kunsthal Gezin moet van rechter huis uit om overlast Alghero Carcassonne Rome BINNENLAND 5 De ambassade in Sanaa is gesloten. Wat betekent dit voor de ontvoerde journaliste Judith Spiegel en haar man? SANAA - Met het sluiten van de Nederlandse ambassade in Jemen, vanwege de terreurdreiging, is het lot van de daar ontvoerde journa liste Judith Spiegel en haar man Boudewijn Berendsen nóg onze kerder geworden. Het Nederland se echtpaar werd begin juni gekid napt in de Jemenitische hoofd stad Sanaa. Dat het ambassadepersoneel nu het land heeft moeten verlaten, zal de inspanningen om de twee vrij te krijgen 'zeker bemoeilij ken', denkt Koos van Dam, oud-ambassadeur. In Irak onder handelde hij ten tijde van de Golf oorlog met het Iraakse regime om gegijzelde Nederlanders vrij te krijgen. „Onderhandelen kan ook via de telefoon", zegt Van Dam. „Maar sommige zaken zijn beter face to face te bereiken. Door per soonlijk contact heb je meer in vloed op mensen." Het is ook makkelijker voor een ambassadeur om ter plekke druk te blijven uitoefenen op de Jeme nitische overheid, die kan helpen in zo'n precaire zaak. „Dan kun je daar zelf langs met een bood schap van de minister. Als het er op aankomt, moet je ergens zelf aanwezig zijn","is zijn ervaring. Volgens Jemen-expert Marina de Regt van de Vrije Universiteit, die de ontvoerde Judith Spiegel ook persoonlijk kent, staat het vast dat de Jemenitische overheid zich vol op bemoeit met het lot van de twee Nederlanders. „Het is voor Jemen heel belangrijk dat ontvoe ringen van buitenlanders goed af lopen, want het imago van het land mag niet geschaad worden." Maar de Jemenitische veiligheids diensten hebben nu wel wat an ders aan hun hoofd, stelt ze vast. De onderhandelingen met de ont voerders zijn 'ongetwijfeld niet af gebroken' maar door de terreur dreiging heeft deze zaak 'waar schijnlijk geen topprioriteit meer'. „De actuele terreurdrei ging doet de zaak van Judith en Boudewijn absoluut geen goed." Drie weken geleden deed het ont voerde echtpaar nog een dramati sche oproep in een filmpje op Dat meldde een woordvoerder van het Roemeens Nationaal His torisch Museum gisteren tijdens een persconferentie. Deskundi gen van het museum hebben drie maanden lang resten onderzocht die afkomstig waren uit de kachel van Olga Dogaru. Dat is de moe der van een van de hoofdverdach ten van de kunstroof, Radu Do garu. In oktober verdwenen na een in braak zeven kostbare kunstwer ken uit de Kunsthal. Politieonder zoek leidde naar Roemenië waar de vier verdachten vandaan ko men. Olga Dogaru bekende tijdens ver horen in wanhoop de zeven gesto len meesterwerken in de kachel te hebben verbrand, in de hoop haar zoon op die manier uit han den van de politie te kunnen hou den. Van de drie overige werken is niet duidelijk wat ermee is gebeurd. Het gaat om twee werken van Claude Monet en één van Pablo Picasso. Volgens de zegsman van het mu- Andere verdwenen werken stonden op papier en verbrandden compleet. Sporen zijn nooit te vinden seum is de kans bijzonder groot dat deze schilderijen ook ver brand zijn. Maar omdat de wer ken niet op doek maar op papier zijn gemaakt, zullen ze nooit in sporenonderzoek worden aange troffen: ze verbranden letterlijk compleet. Advocate Maria Vasii van hoofd verdachte Eugen Barie zei er niet zeker van te zijn dat alle kunst werken zijn verbrand. Zij en haar collega's verwachten dat de straf fen minder zwaar zullen uitval len als toch een of meer schilde rijen onbeschadigd worden terug gevonden en zullen daarom dins dag tijdens het proces de rechter vragen pas in september uit spraak te doen. In de tussentijd zullen naar de overtuiging van de advocaten zeker een of meer van de zeven geroofde werken onbe schadigd opduiken. YouTube. 'Als er niet over tien da gen een oplossing is gevonden, dan zullen ze ons doodschieten', sprak Spiegel geëmotioneerd. „Ontvoeringen van buitenlanders komen heel vaak voor", zegt De Regt. „Maar dit filmpje was uit zonderlijk. De vrees bestaat nog altijd dat Judith en Boudewijn in handen zijn gevallen van een ter reurorganisatie of een gewelddadi ge stam." Dat de terreurdreiging en de ont voering samenvallen, maakt het een lastige kwestie, vertelt Maai ke Okano-Heijmans, diplomatie- expert van instituut Clingendael. „Het ministerie van Buitenlandse Zaken moet opkomen voor de vei ligheid van alle Nederlanders, dus ook het eigen ambassadeperso neel." Zij verwacht dat de ontvoe ringszaak er weinig onder zal lij den, wanneer het ambassadeper soneel spoedig terugkeert. „Ver-, geet niet dat de ambassade ook lo kale mensen gebruikt als infor manten en die werken daar ge woon door." Maar wat als Spiegel en Berend sen ineens vrijkomen en de Ne derlandse ambassade nog geslo ten is? Waar moeten ze dan heen? „Naar een ambassade van een an der EU-land", zegt Okano-Heij mans. „Dat recht heeft iedere Ne derlander." In dit schrijnende geval zal iedere ambassade van een land waarmee Nederland goede contacten onder houdt de twee opvangen en veilig helpen het land te verlaten, ver wacht Okano-Heijmans. Het ministerie van Buitenlandse Zaken wil zelf niets kwijt over de ontvoering en het effect van het terugroepen van het ambassade personeel. Volgens de rechter hebben de huurders omwonenden geïntimi deerd, door bijvoorbeeld te zeg gen dat die problemen zouden krijgen als ze naar de politie zou den stappen. Ook heeft een van de bewoners zich ernstig misdra gen tegen een medewerker van de woningcorporatie. De familie moet binnen twee we ken de woning verlaten. Waar ze daarna terecht kan, is nog niet be kend. De gemeente zoekt een pas sende, tijdelijke plek. Het gezin was onderwerp van de 'treiteraanpak' waarbij de gemeen te, wooncorporaties, politie en jus titie samenwerken om de meest extreme gevallen van woonover last tegen te gaan. Die aanpak is in januari aangenomen in de ge meenteraad. De tien meest com plexe gevallen worden nu aange pakt. Een van de doelen is dat zo nodig de treiteraars verhuizen en niet de gedupeerde omwonen den. Een uiterst middel is dat ge zinnen uit hun woning worden gezet door de woningcorporatie. De gemeente toonde zich tevre den over de uitspraak: „Dit betref fende gezin moet verhuizen om de slachtoffers van overlast in de buurt te kunnen helpen en de rust te doen herstellen." Het is overigens niet de eerste keer dat de hoofdstad overlastge vende gezinnen bestrijdt. Zo zijn er in de Diamantbuurt eerder drie gezinnen hun huis uitgezet. Vluchten vanaf (Ciampino) VRIJDAG 9 AUGUSTUS 2013 Weg uit Jemen: ontvoerd stel blijft achter door Floor Ligtvoet en Peter Winterman Het ontvoerde echtpaar. BOEKAREST - Van de zeven kunst werken die zijn gestolen uit de Rot terdamse Kunsthal, is het zeker dat de werken van Paul Gauguin, Jacob Meyer de Haan en Henri Matisse tot as zijn vergaan. Sporen wijzen mogelijk op een vierde verbrand kunstwerk, dat van Lucian Freud. Zekerheid daarover is er niet. AMSTERDAM - Een gezin dat in Am sterdam-Noord jarenlang voor ern stige overlast zorgde, moet het huis uit. De kantonrechter in Am sterdam stelde gisteren woningcor poratie Rochdale in het gelijk. Het gezin heeft sinds 2000 stelselmatig buurtbewoners en hulpverleners bedreigd. 2 Het gezin dat overlast veroorzaakt krijgt van de rechter twee weken om zijn huis te verlaten. mii Kijk op Ryanair.com voor meer informatie. Vluchten vanaf Eindhoven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5