Zeven jaar cel voor schieten op belagers Verdachte (20) in fatale schietpartij Sas van Gent zou in drugs handelen I Homo's en humor 26 ZEELAND Meer inwoners Ttoee maanden voor voor Zeeland Tom-Tom-Tony' BOERENBEDRIJVEN Waar landelijk de daling zich voortzet, blijft het aantal Zeeuwse agrarische bedrijven stabiel. vrijdag EP Ik heb jarenlang in een zaal voetbalteam gespeeld dat roze shirts droeg. Daar zat geen bedoeling achter. Als armlastige studenten hadden we ze op de Albert Cuypmarkt in Amsterdam voor een spot prijs op de kop weten te tikken. We snapten dat we opvielen, maar ik geloof niet dat we ooit vervelende opmerkingen naar ons hoofd kregen. Zelfs niet als de sterspeler van de tegenstan der straffe mandekking kreeg. Al heette die dan niet René van der Gijp. Deze week ontstond beroering omdat hij in het ouwehoerpro- gramma Voetbal International beweerde dat voetbal geen sport voor homo's is. Tegen de tijd dat je 14 bent en weet dat je homo seksueel bent, heb je geen zin meer in voetbal en ga je in een kapperszaak werken, was zijn als altijd fijnzinnige analyse. Zelden heeft een stelling op on ze site meer reacties gekregen dan 'René van der Gijp moet ex cuses aanbieden'. Niet nodig, vond 59 procent. Ik ben geneigd ze gelijk te geven. Als je je voor domheid moet excuseren, kun je wel aan de gang blijven. Gijp is de hofnar van VI, een als talk show vermomd programma met kantine- en kleedkamerpraat. Vaak erg grappig, maar met ge zond verstand heeft het niks te maken. Volgens mij kunnen de meeste homo's wel tegen een stootje en konden ze er best om lachen. Wat Van der Gijp etaleer de was geen homohaat, eerder kortzichtigheid. Je hoeft niet van alles een lolletje te maken. Dat beseft de Engelse komiek Stephen Fry wél. Hem is het la chen vergaan, blijkt uit zijn in drukwekkende open brief aan premier David Cameron en het IOC, gisteren gepubliceerd in de Volkskrant. Hij pleit voor een boycot van de Olympische Win terspelen in Sochi vanwege de antihomowet van de Russische president Poetin. De commercie belet natuurlijk dat zoiets ge beurt. Ik verwacht dat Van der Gijp ter plekke gewoon gaat grappen en grollen in een Olym pische editie van VI. Riskeer dan een celstraf door daar de homo- wet van Poetin belachelijk te ma ken, zou ik zeggen. Dan ben je een echte kerel. MIDDELBURG - In de eerste zes maanden van dit jaar is de Zeeuw se bevolking harder gestegen dan de gemiddelde landelijke stijging. De Zeeuwse bevolking groeide met 0,09 procent en landelijk was dat 0,08 procent. Vooral in de maand juni ging het hard. Overi gens was het vorig jaar ook zo dat de eerste helft van het jaar een sterke bevolkingstoename liet zien en uiteindelijk het aantal Zeeuwen, over het hele jaar be zien, afnam. De stijging komt vooral door nieuwe vestigingen in Zeeland, want het aantal overlij- dens is de eerste zes maanden van dit jaar groter geweest dan het aantal geborenen. GOES - In Zeeland daalt het aantal landbouwbedrijven veel minder hard dan in de rest van het land. Het aantal agrarische bedrijven is sinds 2009 redelijk stabiel, blijkt uit landbouwtellingen van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Dat is een trendbreuk, want al jaren boert de Nederland se landbouw achteruit. Het aantal bedrijven en het landbouwareaal krimpen gestaag. Zeeland weet zich de laatste jaren gek genoeg aan die neergaande spiraal te onttrekken. Kelderde de provincie vanaf 2003 net zo hard als elders, in 2009 kwam aan die ontwikkeling een eind. Overig Ne derland daalt door, Zeeland niet. In 2009 telde de provincie 3226 landbouwbedrijven en dat zijn er nu 3215. Er was zelfs sprake van een lichte groei, met 3241 land bouwbedrijven in 2010 en 3258 in 2011. De lichte stijging komt voor al doordat ook Vlaamse agrariërs die grond in Zeeuws-Vlaanderen beboeren, vanaf 2011 zijn meege teld. De hamvraag is: waarom onttrekt Zeeland zich plotseling aan de lan delijke neergang? Ko de Regt, pro vinciaal secretaris van landbouw organisatie ZLTO, somt verschil lende redenen op. „Ik denk dat het proces van schaalvergroting heeft geleid tot goed geoutilleer de bedrijven die groot genoeg zijn om het hoofd boven water te houden. Daarnaast heeft Zeeland goede grond en voldoende zon. De omstandigheden voor land en tuinbouw zijn hier prima. Ook profiteren de Zeeuwse boeren van de vele ruilverkavelingen." De Regt signaleert dat veel jonge boeren nu aan het roer van het (fa miliebedrijf staan. „Die jongens zijn vaak hoog opgeleid en gelo ven in de toekomst van de Zeeuw se landbouw. Dat jonge elan zorgt voor modern ondernemerschap. Ze kijken naar andere teelten, duurzame oplossingen en nieuwe mogelijkheden. Velen investeren in precisielandbouw, bijvoorbeeld door te spuiten met behulp van gps" De cijfers vertellen het verhaal van de Zeeuwse schaalvergroting. Waren er in 2003 nog slechts 134 bedrijven met honderd of meer hectare, vorig jaar klom dat aantal naar 213. Tegelijkertijd blijkt in Zeeland de neventak vaker dan el ders de belangrijkste activiteit te zijn: 14 procent tegen landelijk 9 procent. Dat verschil hangt onder meer samen met het toeristisch karakter van de kustprovincie. Boeren die niet volledig kunnen leven van akkerbouw, veeteelt of fruitteelt beginnen hier sneller een minicamping, boerderijwin kel of een paardenstalling. ONTWIKKEUNC LANDBOUWBEDRIJVEN MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 45-jarige Vlissinger een celstraf van twee baanden opgelegd. De officier van justitie had de ISD-maatregel geëist. Dit is een verblijf van twee jaar in een instel ling voor stelselmatige daders. De Vlissinger die bekend staat als 'Tom-Tom-Tony' werd betrapt toen hij bezig was navigatieappa- ratuur uit een auto te stelen. Om- standers die het zagen gebeuren omsingelden hem. Medio vorig jaar werd hij veroor deeld voor het stelen van 32 Tom-Toms uit auto's en kreeg daarvoor twee jaar cel waarvan de helft voorwaardelijk opgelegd. Zijn 20-jarige makker en plaatsge noot, die samen met de schutter was opgetrokken en een knuppel bij zich had gehad, werd van zijn aandeel in de schietpartij vrijge sproken. Tegen hem was twee jaar cel, waarvan de helft voor waardelijk, voor 'openlijke geweld pleging met als gevolg zwaar li chamelijk letsel' gevorderd. De oudste werd al tijdenlang getrei terd door een aantal 'Dauwendae- lers' en de 20-jarige was door een van hen mishandeld. Op 17 okto ber vorig jaar, toen de oudste zijn raddraaiers verwachtte omdat hij had gehoord dat ze hem zouden mishandelen ging het mis- De 36-jarige ging naar zijn woning en rende terug met een geweer. Daarmee schoot hij diverse keren op de belagers en een man die zijn hond uitliet. Een van zijn kwelgeesten, een 25-jarige Middel burger werd geraakt en liep onder meer een klaplong en een long perforatie op. Lopende het verhoor van de ver dachte wil de politie geen infor matie over hem kwijt. De Antil liaanse verdachte werd woensdag middag om half vier door een ar restatieteam van de politie in zijn woning aan de Rozenstraat aange houden. Geboeid en geblinddoekt werd hij afgevoerd naar politiecel lencomplex Torentijd in Middel burg. Of de huiszoeking die daar op tot zeven uur woensdagavond volgde nog .belastend materiaal heeft opgeleverd, wil de politie niet zeggen. „Het is een lieve jongen, die in de cember het huis heeft gekocht", al dus een omwonende. Waarvan hij dat deed, laat zich volgens buurtgenoten raden. „Drugsgeld. Tot diep in de nacht brandde er licht boven en kwamen er men sen langs." In april zou de politie er ook al binnengevallen zijn. Mocht dat zo zijn, dan heeft dat niets met de schietpartij in Sas van Gent te maken gehad, aldus politiewoordvoerder Alwin Don. Vorige week nog riep de politie de hulp van het publiek in, omdat het onderzoek naar de schietpar tij in een woning aan de Baljuw straat in Sas niet echt vorderde. De 48-jarige bewoner Hakim, chauffeur bij Dethon, werd daar? bij dodelijk getroffen. Toen hij op 18 april in alle vroegte naar zijn werk vertrok, werd hij voor zijn huis aangevallen. Er volgde een schietpartij, waarbij Hakim fataal werd geraakt. In zijn woning wer den soft- en harddrugs ontdekt. Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krimp landbouw komt tot stilstand door Frank Balkenende en Dick van der Wouw Het aantal landbouwbedrijven in Nederland en Zeeland daalt al jaren. Sinds 2009 vlakt de daling in Zeeland af. Ontwikkeling aantal landbouwbedrijven (index 2003 100) 110 Nederland Zeeland Nederland Zeeland 2003 85.408 3784 2004 83.794 3687 2005 81.750 3617 2006 79.435 3567 2007 76.741 3414 2008 75.151 3321 2009 73.008 3226 2010 72.324 3241 2011 70.392 3258 2012 68.810 3215 100 90 80 70 60 15% minder dan in 2003 20% minder dan in 2003 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 infographic Donja Odijk bron CBS door Ad Roos MIDDELBURG - De rechtbank in Mid delburg heeft gisteren een 36-jari- ge Middelburg na een eis van tien jaar cel voor poging tot moord, meermalen gepleegd, veroordeeld tot een celstraf van zeven jaar. door Henk Boot TERNEUZEN - De 20-jarige verdach te van een dodelijke schietpartij in Sas van Gent in april van dit jaar, handelt volgens buren in Terneu- zen in drugs. Het zou bij zijn huis in de Rozenstraat in Terneuzen een komen en gaan zijn geweest van klanten, die soms zelfs aan de deur hun gekochte waar afrekenden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58