Onduidelijkheid voor Volkstuinvereniging Bezorger in bezit van auto Laatste loodjes voor aanleg van klimbos PZC 28 BEVELANDEN en THOLEN ARTISTIEKE ACTIVEITEN Vier jaar wacht de oude pastorie van Colijnsplaat op een invulling als museum. Nu is het zover. Noord-Beveland naar een L bijbaan? i Van den Dries is te groot om werk uit te besteden f OPZOEKj Het was de bedoeling om de volkstuinen te verplaatsen naar een perceel bij het sportveld in Kruiningen. Maar dat wordt las tig, want de grond daar is ver vuild met puin en asbest. „De dag dat het onderzoek werd uitge voerd, stonden er hekken rond het perceel om het af te sluiten", zegt één van de tuiniers. De tijd dringt, want de grond waar nu nog de aardappels en de boontjes staan, is door de gemeen te verkocht aan supermarktketen Aldi. Die wil er een nieuw filiaal bouwen en een parkeerterrein aanleggen. Een deel van het ter rein wordt vrijgehouden voor mo gelijke andere winkels. „In principe weten we nog niet waar we naartoe gaan", zegt Wim Vermont, de volkstuinvereniging- voorzitter. „De gemeenteraad heeft natuurlijk wel toegezegd dat we een alternatief aangeboden krijgen van een gelijkwaardige soort en grootte. We horen wel waar dat is." Een gemeentewoordvoerster be vestigt dat de grond vervuild is. „Er is een vervolgonderzoek no dig om vast te stellen hoe erg de vervuiling is", zegt ze. „We den ken niet dat de oorspronkelijke planning in gevaar komt." De Aldi wil van Krabbendijke naar Kruiningen verhuizen. De volkstuinen liggen achter de Slag veldstraat, op de hoek bij de Oude Rijksweg, prima zichtbaar voor (Duitse) supermarktklanten die op weg zijn naar de Zeeuwse kust. Aldi heeft niet alleen de volkstuingrond nodig, maar ook nog een deel van het voormalige AMZ-terrein. Dat terrein is inmid dels door de Sinkegroep verkocht aan de gemeente. Die verkoopt de grond op haar beurt weer door aan het supermarktconcern. Aldi wilde eerst een nieuwe win kel bouwen in 'Plan Kelders' in Krabbendijke, maar zag daar uit eindelijk vanaf. Daardoor kwam het hele plan op losse schroeven te staan. Onderdeel van de over eenkomst met Aldi is nu dat de gemeente ook de oude kavel van de winkel in Krabbendijke over neemt. "Riinvereniging Cruyningen zit sinds 2001 op de huidige locatie, achter een hoge dikke heg. De le den hebben veel geïnvesteérd in hun tuintjes: er staan opslagruim ten en schuurtjes en er ligt een waterleiding naar ieder tuintje. De vereniging heeft nu 32 tuin tjes. Het bestuur verwacht dat niet iedereen meeverhuist straks; oudere leden hebben al laten we ten dat te veel moeite te vinden. COLIJNSPLAAT - Met de start van Kunstspoor 2013 op Noord-Beve land, zaterdag 17 augustus, is de eerste expositie van Museum Co lijnsplaat een feit. Fotografe Janne van Gilst, realistisch schilderes Neeltje Meerman, decoratieschil der Johan Elenbaas en interactief kunstenaar Eveline de Jonge expo seren er de komende twee weken. Vier jaar geleden kocht Hendrik jan Hoffman de oude pastorie van het bestuur van de kerk met het doel er een museum te openen met historie en lokale cultuur. Weliswaar heeft het pand nu een andere invulling dan het plan cul tuur-, dijk- en volksmuseum Co- lins Plaet waarmee hij in 2009 de Toekomstprijs van de Sociëteit Noord-Beveland kreeg. Bovendien is het gebouw voortaan woonstee en studio van portretfotograag Riny Sluys uit Zierikzee: hij betrekt de twee ver diepingen. De komende dagen werken de fa milie Van Gilst en Hoffman hard aan het afwerken en inrichten van de oude kerkzaal als expositie ruimte, in de kleuren van het 'Noord-Bevelands dna'; koren- geel, grasgroen, klei-grijsbruin en hemelsblauw. De tinten passen goed bij de retro-vloertegels van het gedateerde gebouw. En bij de fotografie van lanne van Gilst. De Colijnsplaatse studeerde kort geleden af als fotografe aan de Ko- ninlijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag met een fo toboek 'Geestgrond' over Noord-Beveland. Daarin portret teert ze het bijzondere van het landschap van haar geboorte grond, gelardeerd met fragment ten uit vertellingen die in haar fa milie de ronde doen - over de Nik- kestaerte, de Bokkenrijders uit het Bokkegat, de stroomgaten. De verhalen zijn op de expositie te horen bij monde van Janne's fami lieleden bij een projectie van be wegende foto's. Elenbaas toont ter plekke zijn de coratievaardigheden en Eveline de longe laat het publiek mee doen in een 'installatie' - onbe kend is hoe. „Het is de bedoeling dat het ge bouw ook een artistiek centrum wordt waar mensen workshops en cursussen fotografie en schilde ren volgen", zegt Hoffman. „Daar naast willen we thema-exposities houden. Dat kan lokale historie zijn, maar ook de historische kle ding die Jannie Boen maakt (nu te zien in de kerk van Colijnsplaat - red.) of kunstzinnige zaken." Het museum is open van zaterdag 17 t/m zondag 25 augustus van 11.00 tot 18.00. Het wordt ook een artistiek centrum voor workshops en cursussen VIJFTIEN JAAR KUNSTSPOOR weGeneR Media „We hebben nog een week of vier voor de oogst om nieuwe machi nes aan te schaffen", vertelt Jan van den Dries. „We zijn te groot om het werk uit te besteden." Het gaat om oogstmachines voor de aardappelen, suikerbieten, witlof, en maïs. De oogst van deze gewas sen begint rond 10 september. Over het schadebedrag kon Van den Dries nog niet veel zeggen. „We zijn er nu over aan het pra ten, maar dat gaat nog wel even duren voor ik daar meer over weet. Het zal in ieder geval niet weinig zijn met al die machines." Er klinkt kort een zacht zoevend geluid door de bomen. De ziplijn (een soort tokkelbaan) wordt ge test. Familieleden van initiatiefne mer André Kort van de Zeeuwse Gasten dienen als proefkonijn om te kijken of de lijnen strak genoeg gespannen zijn om alle verschil lende gewichten van mensen aan te kunnen. Want het klimbos is geschikt voor kinderen vanaf een meter dertig tor boomlange vol wassenen. De eerste baan loopt prima. „Dit is superleuk!", roept een van de proefkonijnen terwijl hij hoog boven de grond op een platform staat. Het klimbos ligt in de Boswachte- rij Westerschouwen, vlak bij de excursieschuur van Staatsbosbe heer. Midden tussen het groen zijn vier verschillende hindernis- banen aangelegd, met ieder een ei gen moeilijkheidsgraad. „Het vergt wel een zekere behendig heid en durf.", zegt Kort. Hij mikt met zijn klimbos op een actieve doelgroep. Toeristen, maar ook de Zeeuwen zelf of bedrijfsuitjes voor teambuilding. Het klimbos is ecologisch. Alle ele menten zijn met speciale span banden of klem technieken om de bomen gemaakt. De banden wor den ieder jaar wat losser gezet, zo dat de boom kan blijven groeien. Museum open door Nadia Berkelder kruiningen - Het is nog onduide lijk waar de leden van de volkstuin vereniging in Kruiningen volgend seizoen hun groenten oogsten. Hun tuintjes zijn verkocht aan de Aldi en er is nog geen zicht op een nieuwe locatie. door Claudia Sondervan Jaar heeft het geduurd voor Museum Colijns plaat opende; door te genspoed in tijd, finan ciën en gezondheid. Hendrikjan Hoffman Kunstspoor Noord-Beveland is een route langs 16 adressen op het eiland waar al vijftien jaar lang kunstenaars van Noord-Beveland hun werk verzamelen en tonen in de twee laatste weekeinden van augustus. De fietsroute is bewegwijzerd en De PZC is op zoek naar een bezorger, in het bezit van een auto, die 's ochtends voor 07:00 uur wil bezorgen. •S-HEERENHOEK - Jan van den Dries van Loonbedrijf Van den Dries, waar woensdagochtend een brand twee schuren inclusief verschillen de oogstmachines in de as legde, is niet van plan werk uit te besteden aan andere loonbedrijven. door Melita Lanting WESTENSCHOUWEN - Het klimbos Westerschouwen is bijna klaar. Nog een week, en dan zijn alle hin dernissen af. Daarna moet het par cours gekeurd, moeten de mede werkers getraind en wordt de aller laatste fase van de vergunning afge rond. Half september gaat het eer ste klimbos van Zeeland open. Wat staat er tegenover? Het bezorgen van de krant levert een prima bijverdienste op. Daarnaast ont vangt u een kilometervergoeding. De hoogte van de bijverdienste wordt in een persoonlijk gesprek besproken. Aanmelden? Neem tijdens kantooruren contact op met rayonmanager A. Dek. telefoon: 0118-434094, e-mail: a.dek@wegenermedia.nl www.bezorgers.nl Meer bereiken. Met Wegener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54