Veere vindt indianententen op Oogst bracht Dreischor camping plots Verrommeling' kermis en later Vlasdag SCHOUWEN-DUIVELAND 29 6( Op het Veerse Meer mag je maar 24 uur blijven. Hier is het beter geregeld' Eerste slachtoffer is minicamping De Bokkesprong van Jacqueline Koolhaas aan de Rijkebuurtweg tussen Vrouwenpolder, Gapinge en Veere. Nog maar enkele jaren terug werd ze in de Middelburgse Abdij als Sierzeeuw geëerd. Ze dankte dat aan de uitverkiezing van De Bokkesprong tot 'de beste, meest natuurlijke' minicamping van Zeeland. Daarbij telde mee dat haar camping een 'beginnend indianendorp' is. Gasten kunnen er kamperen in drie grote tipi's (indianententen). De gemeente vindt die nu plotsklaps te hoog. Aan de basis van de heisa ligt een nieuw bestemmingsplan dat de gemeente heeft vastgesteld voor het buitengebied. Dat plan ver biedt kampeermiddelen van meer dan vijf meter hoog. De drie grote tipi's op De Bokkesprong zijn aan zienlijk hoger. De grootste steekt er bijna drie meter bovenuit. Niet meteen een probleem, was aan vankelijk het idee, want voor die tenten was nu eenmaal al eens toestemming gegeven. Wel funest voor de verdere ontwikkeling van de minicamping. Uitbaatster Kool haas had een geleidelijke uitbouw van het 'indianendorp' in haar hoofd: van de drie bestaande gro te tipi's naar twaalf. Onder de oude regeling had dat gekund, zelfs zonder beperking van de hoogte. In de nieuwe vergunning staat echter dat de drie bestaande grote tipi's, elk bijna acht meter hoog, ook aan die zes meter norm moeten voldoen. Vanaf 10.00 uur staan oud-vlas sers, en jongere Reisenaren aan wie ze hun kennis overgebracht hebben, klaar om te laten zien hoe het vlas vroeger verwerkt werd met handelingen als repe len, zwingelen, hekelen. Ook an dere oude ambachten worden ge demonstreerd, zoals manden ma ken, klompen maken, tingieten en pottenbakken. Babbelaarbak kers en palingrokers zorgen voor aangename geuren. Op de ring is een kinderrommelmarkt. Streek- en Landbouwmuseum Goemans- zorg zet de deuren wijd open en buiten staan oude tractoren en stationaire Lister-motoren te pronk. Crescendo (n.oo uur), dweilband Liever Ier as tuus (13.00-15.00 uur) en het speciale Vlasdagorkest (16.00 uur) zorgen voor muziek. Patchwork- Quilt winkel De Quilt Ster houdt open dag en de familie Wesdorp aan de Bogerdweg houdt 'open tuin'. LIGGELDREGELING GREVELINGENMEER een kaart te koop is, probeert ze er nog onderuit te komen door te vragen of ze niet morgen, als ze weer verder zeilen, een kaart kan halen. Hendrik blijft vriendelijk, maar is stellig. „U kunt ook met het bijbootje even naar Port Zélan- de varen." De controleronde langs de eilan den combineert Hendrik met de algemene toézichthouderstaken van Staatsbosbeheer. Zo houdt hij het vee in de gaten en geeft hij op vallende zaken door aan collega André, die toevallig gelijktijdig op Ossehoek is beland met de Bruin vis. „Hier is een wc-bril gesloopt. Helaas hebben we hier ook te ma ken met vandalisme. Zo wordt er ook wel eens brand gesticht of met vuurwerk gespeeld." De Branta, die door André nog «ven grappend als oliebollen- kraam wordt bestempeld, zet koers richting Dwars in de Weg. Daar liggen zo weinig schepen dat Hendrik de controle al varend uitvoert. Laatste stop deze mor gen is de Stampersplaat. „Die heeft twee aanlegplaatsen, waar van één in een soort binnenhaven- tje. Normaal een heel geliefd plek je, maar met dat weer van vorige week smoorden de mensen daar ongeveer weg." Als ook op de Stampersplaat alles in orde is bevonden en de admini- stratie weer is bijgewerkt, keert Hendrik terug naar de haven van Bommenede; één van de weinige openbare steigers aan de vaste wal. Op de valreep blijkt daar toch nog een lastige klant te be vinden. Een schip dat al drie 'kruisjes' had en dus vandaag weg moest zijn, ligt er nog. De eige naar, een zestiger, sigaar in de mond, heeft geen zin om vanmid dag in de regen weg te varen. Hij zegt morgen wel weer verder te gaan. „U kent de regels, na drie da gen moet u weg. Andere mensen willen hier ook liggen", zegt Hen drik. „En deze dan, die ligt hier al minstens een week", reageert de man. „Ja, maar die heeft motorpro blemen, meneer." „Nou, dan heb ik ook misschien wel motorpro blemen." Hendrik weet genoeg. Als het gesprek op deze manier moet verlopen, wordt het een offi ciële waarschuwing. „Ligt hij er morgen nog, dan is het een boe te." De ervaring leert dat mensen dan wel inschikken. „Gelukkig komt het zelden voor dat we boe tes moeten uitdelen." VRIJDAG 9 AUGUSTUS 2013 door Henk Postma VROUWENPOLDER - Het is in de ge meente Veere nog niet zo ver dat toeristen in circustenten kampe ren. Maar het gemeentebestuur is voor zo'n 'verrommeling van het landschap' al hoogst beducht. Daar om is paal en perk gesteld aan de hoogte van de kampeermiddelen die je er mag plaatsen. DREISCHOR - In de jaren twintig van de vorige eeuw werd de vlasoogst er gevierd met de komst van de kermis. Nu eert Dreischor alweer bijna dertig jaar de oogst met de jaarlijkse Vlasdag. Traditiegetrouw op de derde zaterdag van augus tus. Zaterdag 17 augustus draait al les er om het gewas vlas. is het tijd om te douchen' Watersporter E. van den Ende Wie tussen 1 april en 1 november op de openbare ligplaatsen op de Grevelingen wil overnachten, moet sinds 1996 een week- of sei zoenskaart aanschaffen. De kosten hiervoor zijn 12,50 eu ro voor een week- en 49 euro voor een seizoenskaart Bij die laat ste kaart krijgt de watersporter een vaantje, dat elk jaar een ande re kleur (dit jaar oranje) heeft. De kaart is alleen verplicht als men wil overnachten. Ook als schepen bij aanlegplaatsen 's nachts voor anker gaan, is de kaart verplicht, mits ze faciliteiten zoals de containers, de toiletten en de picknickbanken gebruiken. De kaarten zijn te koop bij havens en horeca en VWs rond het Gre- velingenmeer. Staatsbosbeheer, die het meer in opdracht van het Grevelingen- schap beheert, controleert de ei landen. De haventjes langs de Brouwersdam nemen de boa's van het Grevelingenschap voor hun re kening. In totaal zijn er zestien openbare aanlegplaatsen. Overal staan con tainers, bij sommige haventjes zijn ook toiletten te vinden. Onder meer bij Dwars in den Weg, Stampersplaat en de haven van Bommenede zijn plaatsen ge reserveerd voor schepen die lan ger zijn dan vijftien meter. Alle schepen moeten na drie da gen een andere plek opzoeken. Hendrik Ravensbergen controleert de schepen in de haven van Bommenede. De eigenaar van dit jacht heeft een briefje achtergelaten. Omdat hij motor- pech heeft, mag hij wat langer blijven. „Maar we houden het wel in de gaten", zegt Hendrik, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51