Laatste loodjes voor aanleg van klimbos 28 SCHOUWEN-DUIVELAND CONTROLE WATERSPORT Van den Dries zet oogst door na brand weekenddiensten Wie aan een openbare steiger op de Grevelingen wil overnachten, moet na maximaal drie dagen verkassen. www.zooantwerpen.be ZQn 'S-HEERENHOEK - Jan van den Dries van Loonbedrijf Van den Dries, waar woensdagochtend een brand twee schuren inclusief ver schillende oogstmachines in de as legde, is niet van plan werk uit te besteden aan andere loonbedrij ven. „We hebben nog een week of vier voor de oogst om nieuwe machines aan te schaffen", vertelt Jan van den Dries. „We zijn te groot om het werk uit te beste den." Het gaat om oogstmachines voor aardappelen, suikerbieten, witlof, en maïs. De oogst begint rond 10 september. Over het scha debedrag kon Van den Dries nog niet veel zeggen. Er klinkt kort een zacht zoevend geluid door de bomen. De ziplijn (een soort tokkelbaan) wordt ge test. Familieleden van initiatiefne mer André Kort van de Zeeuwse Gasten dienen als proefkonijn om te kijken of de lijnen strak genoeg gespannen zijn om alle verschil lende gewichten van mensen aan te kunnen. Want het klimbos is geschikt voor kinderen vanaf een meter dertig tot boomlange vol wassenen. De eerste baan loopt prima. „Dit is superleuk!", roept een- van de proefkonijnen terwijl hij hoog boven de grond op een platform staat. Het klimbos ligt in de Boswachte- rij Westerschouwen, vlak bij de excursieschuur van Staatsbosbe heer. Midden tussen het groen zijn vier verschillende hindernis- banen aangelegd, met ieder een ei gen moeilijkheidsgraad. „We heb ben een klein instructieparcours, waar de mensen onder andere le ren hoe ze zichzelf moeten vast maken", zegt Kort. „Het is een speciaal zekeringssysteem, waar bij je altijd aan een veiligheidslijn vast zit. En daarnaast hebben we vier parcoursen met elk een eigen moeilijkheidsgraad." Want een dagje klimbos doe je niet 'even'. „Het vergt wel een zekere behen digheid en durf. Maar het is ook goed voor het vertrouwen als je het doet", zegt Kort. Hij mikt met zijn klimbos op een actieve doel groep. Toeristen, maar ook de Zeeuwen zelf of bedrijfsuitjes voor teambuilding. Het klimbos is ecologisch, dat wil zeggen dat de bomen waar de hin dernissen in opgehangen zijn niet te lijden hebben omdat ze door boord zijn met schroeven. Alle ele menten zijn met speciale span banden of klemtechnieken om de bomen gemaakt. De banden wor den ieder jaar wat losser gezet zo dat de boom kan blijven groeien. Grevelingen. „Dan'is het ook weer mooi geweest." Als het aan hem ligt, zou het systeem ook worden ingevoerd op het Veerse Meer. Daar mogen watersporters maximaal 24 uur op één plek lig gen. „Ik heb zelfs gehoord dat daar parkeermeters langs de stei ger staan. Nu ben ik netjes opge voed, maar zo'n ding zou ik niet laten staan!" Tijd voor Hendrik om weer op de Branta te stappen en verder te va ren naar Archipel. „Dit is echt een recreatie-eilandje. Het is zo aange legd dat je er beschut ligt, waar door het erg populair is." Onder weg schakelt hij de Branta over van diesel op koolzaadolie. „De motor is warm genoeg, dus kun nen we over op milieuvriendelij ke olie. Je ruikt het meteen hé?" Op Archipel is het inderdaad drukker. Sommige schepen liggen dubbel of zelfs driedubbel. Jacob van de Velde uit Sint Philipsland is tevreden over de regeling. „Ik heb het idee dat ze het tarief de laatste jaren met wat meer dan de inflatie hebben verhoogd, maar het is nog steeds betaalbaar. Drie dagen op één eiland is voldoende, volgens de eigenaar van zeilschip Zappe. „Ik ga straks naar Den Os- se. Lekker uit eten en daarna uit gebreid douchen, want dat kun je hier op de eilanden niet." Volgens Hendrik is het overgrote deel van de recreanten goed op de hoogte van de regeling. Zo ook de eigenaar van het jacht dat al met een bij de controleronde aangeeft dat hij nog vandaag een nieuwe kaart koopt in Scharendijke. „Zijn kaart liep gisteren af, dus dat is nog net op tijd", zegt Hendrik. Ook op het volgende eiland, de Ossehoek, blijkt vrijwel iedereen zich aan de regels te houden. „Dit is het drukste eiland, hier lagen vorige week wel honderd boten." Nu is dat ongeveer de helft. Eén jachtje blijkt niet in het bezit te zijn van een kaart. Als Hendrik vertelt dat ze een weekkaart moe ten kopen, kijkt het echtpaar aan boord hem met grote ogen aan. „Het is onze eerste dag in Zee land", verontschuldigt de vrouw zich. Als Hendrik uitlegt dat bij ie dere havenmeester rond het meer BOMMENEDE - Overdag lekker een rondje varen op het Grevelingen- meer en aan het eind van de mid dag aanmeren bij één van de ha ventjes op de natuureilanden. Daar kunnen de kinderen zich uren vermaken met krabbetjes vissen, op de strandjes spelen of over de smalle paadjes het eiland verkennen. Na een barbecue'tje in het gras eindigt de dag -met een glas wijn in de hand en uit zicht op de zonsondergang op het Grevelingen- weer aan boord. Het is zomaar een voorbeeld van hoe mensen hun dag door kun nen brengen op één van de druk ste watersportgebieden van Zee land. Om ervoor te zorgen dat een ieder gebruik kan maken van de openbare haventjes, controle ren medewerkers van Staatsbosbe- beheer dagelijks of iedereen zich aan de regels houdt. Die zijn sim pel. Wie een seizoens- of week kaart heeft gekocht, mag maxi maal drie dagen in hetzelfde ha ventje blijven liggen. In de maanden dat de liggeldrege ling van kracht is, doen de schip pers van Staatsbosbeheer regelma tig een rondje langs de eilanden. „In het hoogseizoen zelfs dage lijks", zegt Hendrik Ravensber- gen (31), één van de drie schip pers. „Vandaag doe ik een rondje langs de steigers in het westelijk deel van de Grevelingen. André, mijn collega die vandaag met de Bruinvis op stap is om de contai ners op te halen en de wc's schoon te maken, controleert met een even de Mosselbank. Dat is de enige openbare aanlegplaats in het oostelijk deel." Even na acht uur start Hendrik de motor van de Branta „Het is nu rustig hoor", zegt hij terwijl hij over het meer kijkt. „Vorige week was het echt topdrukte. Nu het weer minder is, zijn veel mensen naar huis." Op de Veermansplaat, de eerste stop, zijn de meeste watersporters al wakker. Iedereen heeft hier een vlaggetje (dat je krijgt als je een seizoenskaart koopt) of een oran je kaart met '13' voor het raam hangen. Seizoenskaarthouder Er- win van den Ende uit Schore ligt met zijn zeilscheepje St Patrick in Brouwershaven en komt al dertig' jaar op de Grevelingen. Hij weet er moeiteloos maaltjes garnalen te vinden en is op één van de ha ventjes muzikanten tegengeko men waarmee hij de band "iyrconnell heeft opgericht. Van den Ende heeft eigenlijk een 'hekel aan allerlei regeltjes', maar vindt het goeddat er een maxi mum van drie dagen geldt op de U kent de regels: maximaal drie dagen. Andere mensen willen hier ook overnachten" Na drie dagen Zaterdag 10 en zondag 11 augustus 2013 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur. Za, zon- en feestdagen al leen na telefonische afspraak) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Boots-apotheek Zierikzee, Mol 15, 0111 -412906, za. 9.00-17.00 uur. Via dienstsluis zon- en feestdagen 12.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113- 249111. Buurtzorg: Midden Schouwen 0653673432, Duiveland 0622331441, Burgh-Haamstede 06-54688525, Zierik zee Mid-Oost 0653671600, Mid- West 0653412827, Renesse 0653674446. Eilandzorg Schouwen-Duiveland, tel: 0111- 453480. Iriz thuiszorg, 0113-232529. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land. Voor spoedgevallen bereikbaar via 0111 -412180. Zaterdag alleen voor gezel schapsdieren en uitsluitend op afspraak 9.30-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 06-43727125. Bouwer Wim Kwakernaak loopt over een van de hindernissen. foto Ronald derfDekker door Melita Lanting WESTENSCHOUWEN - Het klimbos Westerschouwen is bijna klaar. Nog een week, en dan zijn alle hin dernissen af. Daarna moet het par cours gekeurd, moeten de mede werkers getraind en wordt de aller laatste fase van de vergunning afge rond. Half september gaat het eer ste klimbos van Zeeland open. door Joeri Wisse Onderweg werkt Hendrik de admi nistratie bij. Hendrik Ravensbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50