Excuses en geld voor weduwen Sulawesi m Sociale media niet rendabel voor inbrekers 4 BINNENLAND 66 De weduwen zijn zeer verheugd, het leeft ongelooflijk GEZONDE TOETJES Aantal plofkraken pinautomaten stijgt Het aantal plofkraken in Ne derland stijgt. In de eerste helft van dit jaar werden er 72 pinautomaten opgebla zen; 21 keer stopten de da ders tijdens de voorberei ding. In dezelfde periode vo rig jaar waren er 51 plofkra ken en pogingen. Dat bete kent een stijging van 82 pro cent in een jaar tijd. Monument voor Ruben en Julian De stichting RuFu wil een monument laten maken voor Ruben en Julian uit Zeist, die afgelopen mei om zijn gebracht door hun va der. De stichting, opgericht ter nagedachtenis aan de broertjes, zoekt nog spon sors. De Sliedrechtse kunste naar Johan Huijzer is al wel bezig met een ontwerp. Zaak stalker Wendy van Dijk opnieuw De man die Wendy van Dijk heeft gestalkt en bedreigd moet opnieuw voor de rech ter verschijnen. De 49-jarige man werd in 2007 al veroor deeld tot 12 maanden cel, maar door een administratie ve fout van de rechtbank in Amsterdam moet de zaak volgende week donderdag worden overgedaan. Inspectie van dijken bh'jft nodig na regen De regen die de afgelopen dagen is gevallen, heeft de grond nog lang niet voldoen de verzadigd om een einde te maken aan de droogte die al wekenlang duurt, zegt on der meer Hoogheemraad schap Rijnland. „Er is meer regen nodig om het dijk- lichaam weer lekker zompig te maken." Oud-bisschop Bluyssen overleden Oud-bisschop Jan Bluyssen (87) van het bisdom Den Bosch is gisterochtend over leden. Hij was van 1966 tot 1984 bisschop van Den Bosch en stond bekend als scherp luisterend naar wat in de kerk leeft. Toch zou hij ook dossiers hebben vernie tigd met informatie over sek sueel misbruik. De Nederlandse staat heeft een schikking getroffen met de advo caten van de weduwen. De vrou wen krijgen elk 20.000 euro, al dus advocate Liesbeth Zegveld. Daarnaast zal de Nederlandse am bassadeur excuses aanbieden voor de standrechtelijke massa-execu ties. Het is nog niet bekend wan neer en waar dat gebeurt. Volgens Zegveld 'betekent dit heel veel voor de weduwen'. „Ze zijn zeer verheugd, het leeft ongelooflijk." Eerder verwierpen ze een schade vergoeding van 10.000 euro en schriftelijke excuses. Het is de tweede schikking voor wat er is gebeurd in het voorma lig Nederlands-Indië. Nederland betaalde hetzelfde bedrag al aan de weduwen van het Bloedbad van Rawagedeh op Java. Het kabi net besloot in april vergelijkbare situaties ook vergelijkbaar te zul len afhandelen. Met de schadevergoeding en de excuses is de zaak echter niet klaar, benadrukt Zegveld. Ook ze ven kinderen van de geëxecuteer de mannen eisen geld en excuses. Zij hebben als kind van tussen de 4 en 13 jaar gezien hoe hun vaders werden doodgeschoten. „Mis schien hebben zij wel meer recht op compensatie dan de weduwen. Maar de Staat wil niet betalen. We hadden al een proces aange spannen, nog dit jaar komt de eis voor de rechter." Een op het oog onschuldig be richt als 'Op weg naar Schiphol #heerlijkvakantie' zou dieven alle gelegenheid geven om rustig het onbewoonde huis leeg te roven, aldus de politie. Maar die waar schuwingen blijken vooral te zijn geboren uit bangmakerij. Sociale media zijn namelijk weinig renda bele hulpmiddelen bij het plegen van een inbraak, blijkt uit onder zoek van criminologe Linda Nagel hout van de Vrije Universiteit Am sterdam, in opdracht van advies bureau VDMMP. Zij liet twee groepen daartoe be kwame politiestudenten concrete inbraak-doelwitten achterhalen. Eén groep deed dat op basis van berichten op sociale media en zoekmachines, de andere groep deed dat op de ouderwetse ma nier: door buurten af te struinen. De uitslag spreekt voor zich: in po tentie geven berichten wel een overzicht van landgenoten die lan gere tijd van huis zijn, maar daar mee heb je nog geen inbraak ge pleegd. „Vooral het achterhalen van een adres is een ingewikkelde en tijdrovende klus. Veel mensen staan niet meer in de telefoongids en als er twintig mensen met de zelfde naam zijn, levert dat ook niet snel de benodigde gegevens op", legt de onderzoekster uit. En laat dat laatste juist vaak het doel van inbrekers zijn: zo snel en zo veel mogelijk in een kort tijds bestek buit maken. Niet voor niets spelen inbrekers meestal 'een thuiswedstrijd'. Ze lopen er gens in de buurt die ze al goed verkend hebben en slaan dan hun slag, het liefst op meerdere adres sen. Uit de proef die Nagelhout hield, bleek dat agenten die 'ouderwets' een inbraak planden gemiddeld 8,5 inbraakobjecten vonden. De 'digitale' inbrekers vonden in hetzelfde tijdsbestek slechts 1,8 woningen. „Inbrekers uit Amersfoort zullen nooit de trein in stappen voor die ene in braak aan de andere kant van het land. Via sociale média nét dat ob ject in de eigen buurt vinden is Het adres van vakantievier- ders achterhalen, blijkt een ingewikkelde en bovenal tijdrovende klus Of inbrekers sociale media gebruiken is maar de vraag. Het wordt vooral door iedereen aangenomen helemaal lastig", aldus de onder zoekster. Of inbrekers sociale me dia überhaupt actief volgen, is nog maar de vraag. In Engeland is wel een enquête gehouden onder ex-inbrekers, waaruit naar voren kwam dat zij wel verwachten dat de nieuwe generatie inbrekers so ciale media als informatie bron ge bruikt. „Het is vooral een aanna me, er is nooit echt onderzoek naar gedaan", zegt Nagelhout. Een woordvoerster van de Natio nale Politie zegt niet te weten of inbrekers echt sociale media af struinen en op basis waarvan de waarschuwingen van de politie gebaseerd zijn. „Onze mededelin gen zijn vooral bedoeld om men sen erop te wijzen dat je geen ge legenheid moet bieden aan die ven." Waarschuwen kan nooit kwaad, reageert Nagelhout, 'al was het maar om bewustzijn te kweken over wat je op internet zet en voor wie dat eigenlijk zicht baar is'. AMSTERDAM SLIEDRECHT AMSTERDAM LEIDEN DEN BOSCH Jan Bluyssen als priester in 1961. archieffoto ANP DEN HAAG - De weduwen van tien slachtoffers van Nederlandse mas sa-executies in 1947 in Zuid-Sula- wesi (toen Celebes) krijgen een schadevergoeding en excuses. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft.dat gisteren bekendgemaakt. Liesbeth Zegveld, advocaat ding pn I PTPTI \J7ï Tl - BENNEBROEK - Beschilderde snoetjes en fruitige toetjes, gisteren in de speel- ^JClllCLCll Vctll tuin Linnaeushof in Bennebroek. De groente- en fruitsector wilde kinderen la- rjs-kfYl PT*fVl 111 ten zien en Proeven dat lekkere toetjes niet per se uit bakjes en pakjes hoe- ^LUllCl HUIL ven te komen. Zomerfruit is net zo lekker én gezond, aldus de organisator, het Groente en Fruitbureau. foto Koen van Weel/ANP door Niki van der Naald AMSTERDAM - Keer op keer waar schuwt de politie weer voor inbre kers die sociale media afstruinen, op zoek naar vakantievierende landgenoten. Maar die waarschu wing lijkt weinig zinvol.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4