'Geen klagende boer' Goede basis Lillo viert 150 jaar vrije vaart op Schelde Sappelen op elf hectare ZEELAND 27 commentaar Reddingsactie GGWOIldG V3I1 18 jaar Terneuzenaar komt te laat voor moet cel in zwakke bruinvis Dij StGGKpSrtïj III GOGS vooroverval Positieve geluiden over de Zeeuwse land bouw. De jarenlange gestage daling van het aantal boerenbedrijven is ten einde. Landelijk gaat de krimp door, maar in Zeeland lijkt de landbouw de goede schaal te hebben bereikt. Vorig jaar bleek al dat het ge middelde inkomen van boeren en tuinders verbetert. En on langs berichtte deze krant dat akkerbouwers grif geld steken in nieuwe machines. Al met al lijkt het dus goed te gaan met de landbouw in Zee land. Dit wil nog niet zeggen dat het geld vanzelf binnen komt. Boeren moeten tegen woordig zeer flexibel met de markt meebewegen. Ze moe ten bijvoorbeeld snel van ge wassen wisselen "en zonodig al ternatieve afzetroutes kiezen. En ze moeten kien zijn op in komsten uit de marge van het boerenbedrijf. Dit 'nieuwe boeren' lukt steeds beter. Het is nog niet overal hoogtij, maar de basis voor bloei lijkt gelegd. Een vloot van tien historische schepen - bemand met onder an deren Romeinen, Vikingen, mid deleeuwse scheepslieden en Fran se soldaten - laat de geschiedenis herleven. Zo is onder meer een tweegevecht te zien tussen de bo ze reus en tollenaar Antigoon en de Romeinse vrijheidsheld Brabo. Brabo hakte de hand 'van Anti goon af, waarmee de naam Ant werpen (Hand-werpen) werd ver klaard. Naast proclamaties voor een vrije Schelde moet de uitbeelding van de Keteloorlog een hoogtepunt van het waterfeest worden. In 1784 schiet een Nederlands wacht schip een Antwerps schip dat, op voorspraak van de Oostenrijkse keizer naar de Noordzee probeert op te stomen, vol in een soepke tel. Een roemloze terugkeer naar Antwerpen is het resultaat. Het waterspektakel vindt tussen 13.00 en 16.00 uur plaats. Fort Lil lo op Antwerpens rechteroever is te bereiken via de Tijsmans- of Liefkenshoektunnel. Ook via het fiets-voetveer vanaf Doel is Lillo zondag bereikbaar. VLISSINGEN - De KNRM uit Bres- kens, de Eerste Hulp bij Zeezoog dieren uit Vlissingen, Rijkswater staat en rederij De Festijn uit Bres- kens hebben donderdag gepro beerd een zwakke bruinvis te red den. Tevergeefs: toen het dier in Vlissingen aan land werd ge bracht, blies het zijn laatste adem uit. Het ging om een jong mannetje van 89 centimeter. Volgens strand- wacht Albert Dijkstra uit Vlissin gen was het dier ondervoed. Me dewerkers van de Faculteit Dierge neeskunde uit Utrecht hebben de bruinvis in Vlissingen opgehaald en zullen het onderzoeken. De Goesenaar liep rond kwart voor elf met een vriend over de 's Heerhendrikskinderenstraat, toen ze twee mannen en een meisje te genkwamen. Er ontstond een woordenwisseling, waarna één van de verdachten het slachtoffer in zijn buik stak. Er is ook naar de vriend gestoken, maar die kon op tijd uitwijken. Het slachtoffer was aanspreekbaar en is met de ambulance naar het ziekenhuis ge bracht waar hij woensdagnacht geopereerd is. Naar omstandighe den gaat het goed met hem, zegt de politie. De politie heeft een onderzoek in gesteld. Tot nu toe zijn er drie aan houdingen verricht, twee verdach ten zijn weer op vrije voeten. De andere verdachte, een 20-jarige man uit Goes, heeft zich woens dagnacht rond één uur gemeld op het politiebureau. Hij heeft ver teld betrokken te zijn geweest bij de steekpartij. De 20-jarige zit nog vast. Mensen met meer infor matie kunnen contact opnemen met de politie: 0800-8844 of ano niem: 0800-7000. MIDDELBURG - Een 38-jarige Ter neuzenaar is gisteren door de Mid delburgse rechtbank voor een vol gens zijn advocaat knullige over val veroordeeld tot twaalf maan den cel waarvan vier maanden voorwaardelijk, toerzicht door de reclassering en het betalen van een schadevergoeding. Er was een celstraf van vijftien maanden waarvan vijf voorwaardelijk geëist. De man was op 27 decem ber vorig jaar goed dronken en verliet met zijn 22-jarige plaatsge noot het café. Kort daarna overvie len ze drie jongelui en beroofden hen met' geweld van een pakje shag en een portemonnee. Fruitteler Eddy van der Hage (42) uit 's-Heer Abtskerke maakt van zijn hart geen moordkuil. Het is sappelen, mede door een moeilij ke start als zelfstandig fruitteler. „Ik zat sinds 1992 in een maat schap met mijn vader. In 1998 ging die eruit en kwam mijn broer erbij. Drie jaar terug heb ik hem uitgekocht, omdat we ver schillend dachten over investeren en innoveren." Dat kostte een lieve duit. Vervol gens zat het in de elf hectare boomgaard niet mee. „Ik had twee slechte oogsten. Dat hakt er in als je een hoop rekeningen hebt te betalen. In 2011 was er wel een recordoogst, maar die leidde tot extra kosten voor het plukken, sorteren en koelen. Per saldo draai je verlies." Tot nu toe klinkt het als een uit zichtloos fruitteeltavontuur, maar dan reken je buiten de veerkracht van de Zeeuwse boer. „Fruitteelt is mijn lust en mijn leven. Hele dagen lekker buiten. Nee, er moet heel wat gebeuren, wil ik dit opge ven. Ik denk dat dat wel een Zeeuwse eigenschap is. Nuchter en standvastig!" Het bedrijf moet wel met min stens vier hectare uitbreiden om financieel stabiel te worden, zegt Eddy. „Het kan nu net wel of net niet. Ik moet zuinig leven, zegt mijn boekhouder. Daarom wil ik naar vijftien hectare. Ik had tot nu toe drie mogelijkheden in de buurt, maar die werden steeds voor mijn neus weggekaapt." Voorlopig redt Eddy het met enke le bijbaantjes. Snoeien bij een col lega, rijden voor een loonwerker of zich verhuren als heftruck chauffeur. Daarnaast denkt hij het rende ment van zijn fruitteeltbedrijf te kunnen verhogen. Jonagold moet het veld ruimen ten faveure van prijstechnisch aantrekkelijkere pe ren en nieuwe appelrassen. Hij heeft nog een pijl op zijn boog. „Ik overweeg er wat klein- fruit bij te zetten. Aardbeien en pruimen. In de Betuwe zijn veel pruimentelers gestopt. Er liggen dus kansen. Ik ga ze dan deels aan huis verkopen, ik ben hier toch." Malaise in de landbouw? Niet in de maatschap van de Van Nieu- wenhuijzens in Nieuw- en Sint Joosland. „Ik ben dus niet die kla gende boer. De afgelopen drie jaar hebben we winst gedraaid. We zijn best tevreden", zegt Reint Nieuwenhuijzen (30) die samen met zijn vader het akkerbouwbe- drijf runt. Sinds 2010 werkt Reint voltijds op hoeve Groenenburg. De boter ham is goed belegd, ook al moe ten er twee inkomens uit de 73 hectare landbouwgrond komen. „We spreiden de risico's door meer gewassen te verbouwen. Naast aardappelen, suikerbieten en tarwe hebben we graszaad, sja lotten, plantuien, winterpeen en witlof aangeplant. Uit de kleine teelten zoals de witlof en de sjalot ten hopen we een plusje te halen, ook al zijn ze een stuk bewerkelij ker dan bijvoorbeeld suikerbieten. Dat is tot nu toe gelukt." De diversiteit is mogelijk doordat het areaal deels uit lichte zeeklei bestaat. Daar doet de witlof het goed op. „Plus dat we dat kunnen beregenen als het nodig is. Nou de laatste tijd was dat heel erg no dig", vult Reint aan. Spreiding van risico's, vakman schap en boerenslimheid vormen het recept op hoeve Groenenburg. „Je kijkt ook waar je toegevoegde waarde en daarmee een betere prijs kunt behalen. We zijn bij voorbeeld afgestapt van de tradi tionele aardappelen die naar de frietfabriek gaan. We telen vroege tafelaardappelen die we via een sorteerbedrijf direct aan de super markt leveren." Natuurlijk heeft ook Groenenburg een lucratieve neventak: een paardestalling. Een moderne boer bespaart op kosten. Eén van de daken van de schuren aan de Langeweg is volge- legd met zonnepanelen. „Het is fi nancieel interessant. De prijs van de panelen is enorm gedaald en we krijgen er subsidie op. De pa nelen leveren voldoende stroom voor alle gebouwen hier op het erf. We denken dat we de investe ring er al na vier jaar uit hebben." VRIJDAG 9 AUGUSTUS 2013 LILLO - Ter ere van de 150ste ver jaardag van de vrije doorvaart op de Schelde (de tol werd in 1863 af gekocht van de Nederlanders) is het zondag groot feest in Fort Lillo. Het jaarlijkse havenfeest 'Lillo Wa terdorp' wordt opgevrolijkt met het naspelen van tien historische scènes aan en op de Schelde. door Marina Smits GOES - Een 18-jarige Goesenaar is woensdagavond neergestoken. Hij is gewond geraakt aan zijn buik. I Jonge akkerbouwer Reint van Nieuwenhuijzen (30) klaagt niet over de si tuatie in de landbouw: „Drie jaar winst gemaakt." foto Ruben Oreel Fruitteler Eddy van der Hage uit 's-Heer Abtskerke wil er vier hectare bij om het bedrijf een solidere basis te geven, foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49