Duits onderzoek: 'Volop doping in het voetbal' Medailles niet het vertrekpunt op WK atletiek SPORT 33 JL Verwijlen strandt in achtste finales WK Degenschermer Bas Verwij len is donderdag in de acht ste finales van het WK in Boedapest uitgeschakeld. De Brabander moest in de ver lenging buigen voor de als eerste geplaatste Venezolaan Rubén Limardo, de olym pisch kampioen van Lon den: 8-9. Verwijlen had zich dinsdag dankzij zes overwinningen in de poulefase van de kwali ficaties voor het hoofdtoer nooi geplaatst. Daarin boek te hij zeges op de Chileen Pa ris Inostroza (15-11) en de Rus Anton Abdejev (11-10). Selectie Bakkali voor Rode Duivels Bondscoach Mare Wilmots van België heeft gisteren zijn definitieve selectie voor de oefeninterland tegen Frankrijk op 14 augustus be kendgemaakt. Bij de 25-kop- pige selectie zit ook vleugel aanvaller Zakaria Bakkali van PSV. Wilmots lijkt daarmee het zeventienjarige toptalent van PSV te willen paaien om in de toekomst voor Bel gië uit te komen en niet voor Marokko. Bakkali bezit een dubbel pas poort en gaf onlangs aan nog niet te weten voor welk land hij uit gaat komen. Lesley Kerkhove bereikt laatste acht Tennisster Lesley Kerkhove heeft zich donderdag ge plaatst voor de kwartfinale van het ITF-toernooi in Kok- sijde. De Zierikzeese versloeg in de tweede ronde verrassend Melanie Klaffher, de Oosten rijkse nummer één van de plaatsingslijst. De setstan den waren 7-5 1-6 en 6-2. In de eerste ronde won Kerkho ve van Kim-Alice Grajdek. De Duitse moest na de eer ste set (6-2-zege Kerkhove) opgeven. Het prijzengeld in Koksijde bedraagt 25.000 dollar. NIJMEGEN - De grootschalige Duit se dopingstudie maakt duidelijk dat topsport bijna onlosmakelijk met doping is verbonden. De we tenschappers schetsen een kei hard beeld: waar sporters over do ping kunnen beschikken, zullen ze ook gebruiken. En voetballers vormen geen uitzondering. Eerder al waren er genoeg gelui den uit de Bundesliga over do- pinggebruik. Doelman Toni Schu macher schreef er zelfs uitvoerig over in zijn boek Anpfiff, maar werd vervolgens vakkundig 'kalt- gestellt'. Hij was niet de enige die dit overkwam. Ook Manfred Om- mer, zelf medaillewinnaar op de Spelen van 1972, waarschuwde al in de jaren tachtig voor dopingge- bruik in de Bundesliga, toen hij voorzitter was van FC Homburg. Maar nu staat het allemaal zwart op wit, de universiteiten van Ber lijn en Münster hebben uitvoerig bronnenonderzoek gepleegd. Ove rigens, waar vrijwel alle sportbon den hun archieven zonder veel problemen openstelden voor de onderzoekers, hield de Duitse voetbalbond DFB de deuren lang dicht. Pas in februari van dit jaar kregen de wetenschappers toe gang, en zij melden ook dat ze nog lang niet alles hebben kun nen doorspitten. Maar wat er wel al duidelijk is: het verhaal dat Duitsland de we reldtitel van 1954 haalde dankzij pepmiddelen die in zwang waren bij frontsoldaten in de Tweede Wereldoorlog is een stuk waar schijnlijker geworden. In het rapport staat keihard dat voetballers uit de Bundesliga van af 1949 veelvuldig hun duels speelden na het nuttigen van zo genaamde 'Kampfïlieger-Schoko- lade', oftewel chocolade met daar in een fikse dosis pervetine, een sterk stimulerend middel dat vooral angsten wegneemt en een gevoel van onoverwinnelijkheid geeft. Al in de jaren vijftig stapten Duit se sporters en ook voetballers steeds meer over naar hormonale middelen (anabolen) die de spier- groei stimuleren. Het gebruik door roeiers, wielrenners en voet ballers is destijds doodleuk weten schappelijk begeleid en gedocu menteerd, zo blijkt nu. Helaas is het hele rapport 'Doping in Duits land' nu geanonimiseerd vrijgege ven, dus er ontbreken namen en rugnummers. Dat is ook het geval bij het pikan te nieuws over de WK-finale van 1966. Terwijl de hele wereld zich nog drukt maakte over de bal van Geoff Hurst die wel of niet de lijn gepasseerd was, ontving de DFB een brief van de Fifa. Daarin werd gewaarschuwd dat bij dopingcon troles was gebleken dat bij drie Duitse spelers efedrine was aange troffen in de urine. De DFB deed nooit iets met die informatie. En zo ging het maar verder. Over het WK van 1974 is in het rapport Doping in Duitsland niets te vin den. Maar de wetenschappers heb ben wel veel vraagtekens bij de ja ren tachtig. Toen stelde de DFB Heinz Liesen aan als medisch be geleider van het nationale team. Liesen was een erkend 'doping- arts' die in dezelfde periode tal van roeiers en wielrenners ruim schoots voorzag van testosteron. Tijdens het WK van 1986 in Mexi co diende hij de Duitse voetbal lers vele malen injecties toe, waar volgens hem louter vitamines in zaten, maar zelfs destijds waren er al Duitse media die daar hard op aan twijfelden. Rutger Smith was de laatste Ne derlander die bij het WK het po dium haalde. Hij veroverde brons in 2007 in Osaka bij het discus werpen én, door de recente schor sing van de Wit-Rus Andrei Mich- nevitsj, kogelstoten. Er prijkt één naam van een eerde re medaillewinnaar op de Neder landse deelnemerslijst. Het is die van verspringer Ignisious Gaisah, de geboren Ghanees die vorige maand zijn Nederlandse paspoort ontving en debuteert in het Oran je-tricot. Gaisah zweefde in 2005 naar zil ver. Een jaar later werd hij wereld- indoorkampioen. Dat was uitgere kend in Moskou. De dierbare her innering aan de hoofdstad van Rusland kan wellicht voor een im puls zorgen. Al geeft zijn beste jaarprestatie nauwelijks reden tot hoop. Op de seizoensranglijst be zet hij slechts positie 23, met een vertesprong van 8,13 meter. De rol van aanvoerder van de af vaardiging van dertien individue le atleten en twee estafetteteams is weggelegd voor Churandy Mar tina. De sprinter, die heeft aange geven op drie nummers (xoo en 200 meter, plus 4x100 meter esta fette) te willen starten, groeide vo rige zomer in Londen met drie fi naleplaatsen én door zijn aanste kelijke opgewektheid tot de Ne derlandse olympische atletiek- held uit. Anderhalve maand eer der was hij bij het succesvolle EK, waar Nederland twee gouden en drie zilveren plakken opeiste, als triomfator op de 200 meter en kopman van, de winnende estafet teploeg ook al de Oranje-gangma ker geweest. Topprestaties heeft Martina deze jaargang nog niet geleverd, mede door een opspelende lies. Slechts op de 200 meter lijken er kansen te liggen, aangezien hij op deze af stand met zijn score van 20,01 se conden in de top acht staat. Over de beste papieren beschik ken misschien wel de meerkam- pers Eelco Sintnicolaas, Nadine Broersen en Dafne Schippers. Sint nicolaas, met 8322 punten de num mer acht op de jaarranglijst, was tijdens de vorige editie het Neder landse lichtpuntje: hij eindigde in Daegu als vijfde, de beste WK-uit- slag van een Nederlandse tien kamper ooit. Afgelopen indoorsei- zoen won Sintnicolaas op EK in door in Gothenburg de titel op de zevenkamp. Broersen stuntte eind mei bij het prestigieuze meerkampfestival in het Oostenrijkse Götzis. Ze ein digde er als tweede, met een best score van 6345 punten, goed voor de zevende stek in de tussenstand van dit buitenseizoen. Schippers - in Götzis derde (6287) - bezet plek elf, maar heeft een beter pr (6360). Het duo verkeert in de we tenschap dat* de geblesseerde olympische heerseres Jessica En- nis op het appèl ontbreekt. VRIJDAG 9 AUGUSTUS 2013 i is wantrouwen verplicht BOEDAPEST RIJSWIJK MIDDELBURG door Jaap van Essen door Marco Knippen MOSKOU - Het vorige WK mondde voor de Nederlandse atletiekploeg twee jaar geleden in een desillusie uit. Sterker, zelfs de bescheiden doelstelling van minimaal drie top- achtklasseringen werd in het Zuid-Koreaanse Daegu niet ge haald. De vooruitzichten lijken dit maal gunstiger, al wordt er geens zins op medailles gerekend. Zoveel mogelijk optredens in finales, dat is het vertrekpunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41