Phillip Cocu overtuigde Ji-Sung Park van overgang naar PSV 32 SPORT ANALYSE Jammer, maar topsport is totaal ongeloofwaardig. Uitgangspunt voortaan: wees wantrouwig bij iedere topprestatie. den als echte Duitsers heel hard, hadden het financieel goed voor elkaar; dat waren de verklaringen. Het werd allemaal geslikt. Maar een blik op de medaillespie- gels van de verschillende Olympi sche Spelen had iedereen al lang wakker moeten schudden. Vanaf 1968 tot en met 2002 stonden de beide Duitslanden altijd in de top vijf van de medaillestanden. Sa men waren ze van 1972 tot 1988 al tijd goed voor zo'n twintig pro cent van alle medailles op de Zo merspelen. Dat is wel erg knap als je pakweg 1 procent van de we reldbevolking herbergt. Na de her eniging in 1989 werden de doping- programma's afgebouwd, zo blijkt uit de Duitse studie die maandag werd geopenbaard. En zie: sinds dien is het nieuwe grote Duits land al drie Spelen achtereen nog slechts goed voor 4,5 tot 5 procent van alle medailles op de Spelen. En dat terwijl er nog steeds veel geld beschikbaar is voor Duitse sporters. Wat het geval West-Duitsland duidelijk maakt is dat iedere sport- volger kritisch moet zijn en blij ven zodra er opvallend gepres teerd wordt. Wat te denken van de meeste records in de baanatle- tiek, het schaatsen enzovoorts? Ze staan vaak al jaren. Sinds in 2007 ook de genetische epo-variant dy- nepo opgespoord kan worden is er bijna geen mondiaal record meer gebroken. Bij de mannen wist alleen Shani Davis twee re cords in 2009 (1000 en 1500) te verbeteren. De rest staat al sinds 2007. In de atletiek is bij de vrou wen na 2007 geen record op een courant loopnummer meer verbe terd. De beste tijden ooit op de 100 en 200 meter staan nog steeds op naam van Florence Griffi- th-Joyner, die op 38-jarige leeftijd al overleed een een merkwaardige aandoening. Haar records staan al 25 jaar in de boeken. Bij de mannelijke hardlopers staan de meeste records ook al lang. Alleen op de sprintnum mers en de zeer lange afstanden worden nog verbeteringen ge- boekt. Maar helaas, van de tien snelste mannen ooit op de 100 meter, is bij zeven inmiddels ook al dopinggebruik aangetoond. En die lange afstanden, het blijft een verhaal apart. De ene na de ande re Afrikaan wint wedstrijden en breekt records. Het zou allemaal komen door lange spiervezels, wo nen en trainen op hoogte en spe- ciaaT Ethiopisch graan. Klinkt mooi allemaal, maar wie boven staande goed heeft gelezen weet dat wantrouwen altijd op zijn plaats is. En moet dus ook besef fen dat de dopingcontroles en ze ker 'out of competition' in Afrika nog nooit van de grond zijn geko men. Het is misschien vervelend om te concluderen, maar wanneer er straks op het WK of bij de Win terspelen ineens weer wereldre cords sneuvelen, dan is er waar schijnlijk een nieuwe doping- soort in zwang. Daarmee heeft Vitesse een belang rijke sportieve doelstelling van clubeigenaar Merab Jordania niet gehaald. De Georgische clubbaas wilde dit seizoen met zijn speel tje uitkomen in de groepsfase van de Europa League. In dat licht blijft het een bizar gegeven dat de Arnhemse selectie nog niet com pleet was voor het Europese twee luik. De Chelsea-huurlingen Cristian Cuevas en Lucas Piazon trainen nog niet mee en Jordania wil ook nog een nieuwe centrum spits naar Arnhem halen. Vitesse werd verdiend uitgescha keld door FC Petrolul, zo luidt de conclusie. Over twee wedstrijden was de Roemeense bekerwinnaar iets slimmer en rijper, al begon nen de bezoekers uitermate ner veus aan de terugwedstrijd. Vitesse had het meeste balbezit, maar slaagde er te weinig in het lichte veldoverwicht uit te druk ken in kansen. Met Theo Janssen en Giorgi Chanturia had de thuis ploeg slechts twee spelers die hun topniveau haalden. Bij de eerste fatsoenlijke Roe meense aanval kwam de thuis ploeg bovendien meteen op ach terstand. Jan-Arie van der Heij den verloor in de lucht van Fere- bory Dore, waarna de verkeerd op gestelde Patrick van Aanholt de bal met zijn kruin klaar legde voor Damien Boudjemaa. De Fran se middenvelder haalde hard en hoog uit in de korte hoek: 0-1. Op slag van rust was Vitesse dicht bij de gelijkmaker. Marcus Pedersen zag zijn halve omhaal van de lijn gekopt worden. Ter wijl Petrolul dreigend was in de counter, kwam Vitesse twintig minuten voor tijd toch langszij. De sterke invaller Davy Propper vond Van der Heijden met het hoofd bij de tweede paal (1-1). Kort daarna kreeg Petrolul-verde- diger Jean Sony zijn tweede gele kaart. Vitesse was op weg naar een lucratieve verlenging, maar in de laatste seconde van de blessure tijd schoot de Roemeense sterspe ler Grozav een vrije trap langs de verbouwereerde doelman Piet Velthuizen in de verre hoek. Een winter en zomer vol doping- bekentenissen uit het wielren nen. Amerikaanse en Jamaicaanse sprinters die door de mand val len. Tientallen honkballers uit de VS geschorst. Dik dertig Türkse positieve atleten in één klap voor de bijl. En last but not least: West- Duitse sportprestaties van 1950 tot op heden die voor een groot deel gebaseerd blijken op structu reel dopinggebruik. En steeds weer dezelfde conclusie achteraf: iedereen die een beetje had nage dacht had kunnen weten dat er iets mis was. Dat was zo met Lance Armstrong en al die andere wielrenners, maar ook met de tropische sprint successen uit Jamaica. Een eiland je met nog geen miljoen inwo ners dat de ene na de andere to patleet levert. Dat kon van meet af aan geen zuivere koffie zijn. Turkse atletes die de hemel bestor men? Een land waar de meeste vrouwen echt niet kunnen, mo gen, willen, durven sporten? En dan West-Duitsland. Decen nia werd gewezen naar de presta ties van de atleten uit Oost-Duits- land, de vijand van achter die ver maledijde muur. Die zaten inder daad allemaal onder de doping, zo leerden de Stasi-archieven na 1989. Maar nooit twijfelde iemand aan de West-Duitse sportpresta ties, die in de jaren zeventig en tachtig bijna net zo opvallend goed waren. West-Duitse spor ters waren goed, want die train- Vanaf 1968 tot en met 2002 stonden de beide Duitslanden altijd in de top-5 van de medaillestand. De beste tijden ooit op de 100 en 200 meter staan al 25 jaar op naam van Floren ce Griffith-Joyner. PSV kwam voor de tweede keer in zijn leven. Precies op tijd, Park wilde weg bij het gedegradeerde Queens Park Rangers. Zijn eerste Europese werkgever huurt hem voor een jaar van de in verval ge raakte Britse club. „Phillip Cocu belde me en liet weten dat hij met talenten een nieuw team wil opbouwen. Dat is een prachtig project, waar ik graag met mijn er varing aan wil bijdragen. Ik had al eerder over een terugkeer naar PSV nagedacht, dit was een kans. De jonge spelers helpen, zie ik als een van mijn belangrijke taken." Geld stond een overgang nog even in de weg. „Ik moest wach ten op het bevrijdende telefoon tje. "Rissen mij en PSV was er geen probleem, ik was allang ak koord met wat ik hier kan verdie nen. Mijn salaris bij Queens Park Rangers heb ik uiteindelijk opge geven om verhuur mogelijk te ma ken. Had ik dat niet gedaan, dan was het niet gelukt om naar Ne derland te komen." Park wilde per se terug naar PSV en ging niet op zoek naar lucratie ve aanbiedingen in Azië of het Midden-Oosten. „Ik wilde in Eu ropa spelen en de interesse van Cocu heeft me overgehaald. Hij kent me en speelde met me, dat was belangrijk bij het nemen van die belissing." De verhoudingen in het Europese clubvoetbal zijn totaal anders dan bij zijn vertrek in 2005. Park ver liet Eindhoven met een kampioen schap en een plek in de halve fina les van de Champions League. Hij vertrok bij PSV, zeven moddervet te jaren bij Manchester United volgden. Vorig seizoen volgde de stap naar QPR, de club degradeer de met Park. „De voetballerij wordt meer en meer bepaald door geld. Bij de gro te clubs en binnen de grote com petities zijn de mogelijkheden soms enorm en de selecties uitge breider. Desondanks wordt in Ne derland op hoog niveau gespeeld, kijk ook naar de kwaliteit van het Nederlands elftal. Daar ben ik al tijd van onder de indruk. Fysiek ben ik in orde, net als PSV begon de voorbereiding in Engeland op 1 juli. De club moet nu een werk vergunning aanvragen, ik hoop er in de volgende Champions Lea gue-wedstrijd zeker bij te zijn. Op welke positie? Ik kan op het middenveld en voorin uit de voe ten, ze moeten me alleen niet in de goal zetten. Het belangrijkste is dat ik speel, de rest maakt me niet zoveel uit." 1 SHSuï, Topprestaties? Dan WK 1954. Duitsland voor de poule wedstrijd tegen Hongarije. Ze ver loren met 3-8. In de finale wonnen ze met 3-2. foto Spaarnestad Photo Ontzetting bij Davy Propper (midden) en Mike Havenaar na de winnende goal in blessuretijd van Cheorghe Crozav (7) van het Roemeense Petrolul in de derde voorronde van de Europa League, foto Jerry Lamen/ANP door Gerard Borgman ARNHEM - Het is pas begin augus tus en toch is de conclusie gerecht vaardigd dat het seizoen van Vites se nu al deels is mislukt. De Arn hemse ploeg strandde donderdaga vond in de derde voorronde van de Europa League tegen FC Petrolul Ploiesti. Na de 1-1 in Roemenië schoot Cheorghe Grozav in Gelre- Dome in de slotseconden de Euro pese aspiraties van Vitesse aan flar den: 1-2. door Jaap van Essen door Rik Elfrink EINDHOVEN - „Zeg maar Ji, zo noemden ze me in Engeland ook", zegt hij in de perszaal op De Herd- gang. Voor Ji-Sung Park is er acht jaar na zijn gang van PSV naar Enge land veel veranderd, bescheiden is hij nog altijd. Als voetballer gelou terd in de internationale top. De mens veranderde niet, bleek don derdag bij zijn terugkeer in Eindho ven. ■Ji-Sung Park

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 40