I I I I HALVE PRIJS Netbeheerder zet speurhond in om kortsluiting te vinden I IN HET NIEUWS 3 'Nederland is klaar met dat geklaag en gaat weer kopen' Automarkt toont wereldwijd voorzichtig herstel DELSCHER 'Tanken over grens kost schatkist miljard' a3 6t De score bij de proeven was 100 procent, tot op de nieter nauwkeurig ii Met hun neus kunnen honden tot op het niveau van moleculen ruiken SLECHTS 1 WEEK ZEIST - Het is nog pril. Maar de kle- dingbranche ziet de verkopen voorzichtig aantrekken. Door het mooie weer hebben consumen ten nu de zomer in de bol, zegt Paul te Grotehuis van brancheor ganisatie Inretail. In de mode werd in het tweede kwartaal een redelijke inhaalslag gemaakt. „De verliezen zijn nog niet terug tot nul, maar wel fors bijgesteld. In mei liepen mensen nog in hun winterjas maar daarna brak de zon door. Jurkjes en korte broe ken deden het goed." Inretail ver tegenwoordigt circa 17.000 win kels in de woon-, mode-, schoe nen- en sportbranche. De branche is goed voor ruim 140.000 banen. De woonsector zag een lichte opleving door de la gere btw op verbouwingen en de meubelzaken profiteerden van een paar lange weekenden met matig weer. „Nederland is klaar met altijd dat geklaag", zegt Te Grotehuis. „Mensen denken: de si tuatie is onzeker en blijft onzeker. Waarom zou ik wachten met die verbouwing of nieuwe sofa?" EINDHOVEN - De VDL Groep vroeg eerder dit jaar een regeling aan voor deeltijdontslag maar liet de ze week weten die waarschijnlijk niet nodig te hebben. De regeling werd in april afgesproken voor het geval er onvoldoende werk zou zijn voor 90 van de 550 mede werkers van autobusfabrieken. Het industriële familiebedrijf voorziet voor de tweede helft van dit jaar dat het werk voor de bou wers van touringcars weer gaat toenemen. Vorige maand had VDL ook al goed nieuws te mel den over de automarkt. In het tweede kwartaal wist VDL grote orders binnen te slepen van on der andere Jaguar, Land Rover, Volvo en Ford. Tezamen hebben de orders een waarde van meer dan 200 miljoen euro. Toch vindt het Eindhovense bedrijf het te vroeg om te zeggen dat het einde van de recessie in zicht is. „De au tomotive sector lijkt wat aan te trekken. Dat is waar", zegt de woordvoerster. „Maar of de groei van het orderboek doorzet, is echt nog niet duidelijk." De recente verhoging van de btw en de brandstofaccijnzen heeft dan ook desastreuze gevolgen voor honderden pomphouders in de grensstreek, zeggen de brancheorganisaties. Het onder zoek wijst uit dat 53 procent van de mensen die maximaal 20 kilo meter van de Duitse of Belgische grens wonen, regelmatig in het buurland tanken. Bij een volgen de prijsverhoging zegt zelfs twee derde over de grens te gaan tan ken. In de grensstreek rijden zo'n 1,5 miljoen personenauto's en BOVAG heeft berekend dat het ge drag van de consumenten leidt tot bijna 1,2 miljard liter die Ne derlandse automobilisten niet in eigen land, maar in België of Duitsland tanken. „Dat kost de schatkist bijna 820 miljoen euro aan gederfde accijns en ruim 344 miljoen aan mis gelopen btw. De overheid zet bovendien de werkgelegenheid van duizenden mensen op het spel." Het prijsverschil voor een liter benzine (euro95) is momenteel gemiddeld 16 cent met België en 14 cent met Duitsland. „Nieuwe accijnsverhogingen per 1 januari 2014 zullen de nekslag betekenen voor een groot deel van de 890 tankstations in de grensstreek. Daarvan zijn 560 tankstations bemand", zegt de BOVAG. Kortsluiting wordt nu nog opge spoord door een meetwagen. Monteurs kunnen de plek van de storing pas na een flinke stroom stoot lokaliseren. Daarvoor moe ten ze er echter eerst voor zorgen dat elk daar aangesloten huis van het elektriciteitsnet is afgescha keld, anders krijgen ook de huise lijke apparaten een optater. „Ze moeten bij elk huis aanbellen en als iemand niet thuis is, moeten ze het van buitenaf zelf afsluiten. Dat vergt veel kostbare tijd", al dus woordvoerder Jan Bakker van Enexis. Bij kortsluiting komt de geurstof tolueen vrij. Waarom zouden we geen speurhonden kunnen gebrui ken om dat op te sporen?, vroeg de innovatieafdeling van Enexis zich af. Honden speuren immers zelfs kanker op. Bakker: „We heb ben nu een aantal proeven gedaan met twee honden, in Tilburg en Breda. Daar was de score 100 pro cent, tot op de meter nauwkeurig. Eind augustus gaan de twee hon den een week meedraaien met monteurs." Honden worden allang niet meer alleen ingezet tegen drugssmok kel, opsporen van explosieven en bij reddingsoperaties. Het VU Me disch Centrum heeft al een aantal jaren de Beagle Cliff in dienst. Hij is getraind om de ziekenhuisbac terie Clostridium Difficile op te speuren. Die besmettelijke bacte rie kan ernstige diarree veroorza ken bij mensen die toch al een verminderde weerstand hebben. Duitse onderzoekers ontdekten dat honden ook in staat zijn long kanker te vinden, ook als er nog geen symptomen zijn. Tijdens een proef identificeerden de hon den 71 procent van de kankerpa tiënten aan hun adem. Met de re sultaten willen de wetenschap pers een 'elektronische neus' ont wikkelen dat longkanker in een vroeg stadium kan ontwikkelen. De douane gebruikt 'geldhonden' om illegaal grote bedragen geld op te speuren. Volgens de wet mag je maximaal 10.000 euro de grens overbrengen zonder daar van aangifte te doen. De viervoe- ters slaan aan op de combinatie van speciaal geldpapier en inkt van bankbiljetten. Honden hebben een zeer goed ontwikkeld reukvermogen, ver klaart hondenkenner Martin Gaus. „Met hun neus hebben ze mogelijkheden om tot op mole cuulniveau te ruiken. Dat is zelfs voor detectoren moeilijk. En je kunt honden alles leren, zelfs om epilepsie waar te nemen. Ze mer ken al dat het gedrag van hun baasje verandert voordat die dat zelf merkt." Honden zijn daarbij niet de enige uitzonderlijke speurneuzen, al dus Gaus. „We hebben een test ge daan met hamsters. Zelfs zij blij ken tabak en bommen beter op te sporen dan wij mensen." VRIJDAG 9 AUGUSTUS 2013 Grote Markt 11-13, Goes 0113 227607 www.delscher.nl BUNNIK - De Nederlandse overheid loopt jaarlijks ruim 1 miljard euro aan inkomsten mis doordat auto mobilisten uit de grensstreken mas saal in België of Duitsland hun tank volgooien. Dit blijkt uit donderdag gepubliceerd onderzoek van brancheorganisaties BOVAG en NOVE in samenwerking met Trend box. door Frekc Remmers GRONINGEN - Enexis wil speurhon den inzetten om kortsluiting op te sporen. De netbeheerder kwam op het idee nadat anderen de dieren voor steeds inventievere doelein den gingen gebruiken. Jan Bakker, woordvoerder Enexis Martin Gaus, hondenkenner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3