Nog geen reactie van bonnetjes 'Een mooiere yogastudio dan het strand is er niet' In de strijd tegen de 'verrommeling' van het landschap dreigt Veere De Bokkesprong de nek om te draaien. 28 WALCHEREN LANDSCHAP icdtuc Vdii y i De onderzoekscommissie bestaat uit Coen van Dalen van de Chris tenunie, Niek Peters van D66, Sjef van Wijnen van de PvdA, Lou Waterman van de PSR en Jan Casteleijn van de WD. Van Da len, die het initiatief nam tot het instellen van deze commissie, is benoemd tot voorzitter. De commissie zal alle mensen die betrokken zijn bij het declaratie onderzoek uitnodigen hun kant van het verhaal te vertellen, zegt raadsgriffier Floor Vermeulen. „Ie dereen heeft recht op weer woord." Ook Damen krijgt die kans. Een oproep of verzoek om te komen is het niet. „Deze com missie is geen enquêtecommissie. Hun komst is vrijwillig en nie mand staat onder ede", duidt de raadsgrifïïer het verschil. De gemeenteraad van Vlissingen sprak maandag over het eerste on derzoek dat door accountantsbu reau Deloitte is gedaan naar de de claraties. Tijdens die vergadering werd al betreurd dat Damen niet ondervraagd kon worden. Hij heeft ten onrechte vergoedingen gekregen voor onder meer pen sionkosten. Met hem is ook al een terugbetalingsregeling getroffen. Donderdag kwam de commissie voor het eerst bijeen. Volgens Van Dalen is in die bijeenkomst het programma opgezet. „Beginnen en zo snel en zorgvuldig mogelijk het onderzoek afronden", ver woordt Vermeulen de werkwijze. „Uitspraken over wanneer het klaar moet zijn, doet de commis sie niet. De informatie die wordt vergaard, zal ook alleen aan de raad worden meegedeeld. Verder worden de lippen op elkaar gehou den. Er is radiostilte afgesproken." want voor die tenten was nu een maal al eens toestemming gege ven. Wel funest voor de verdere ontwikkeling van de minicam- ping. Uitbaatster Koolhaas had een geleidelijke uitbouw van het 'indianendorp' in haar hoofd: van de drie bestaande grote tipi's naar twaalf. Onder de oude regeling had dat gekund, zelfs zonder bej perking van de hoogte. Vier maanden lang vroeg Kool haas aandacht voor het probleem, 'in goed overleg' en zonder juridi sche procdures. Na tussenkomst van de gemeente raad, en veel overleg waarbij ook dé belangenorganisatie Vekabo was betrokken, toonde toeristisch wethouder René Molenaar (CDA) zich uiteindelijk nog wel bereid om 'specifiek' voor De Bokke- sprong een uitzondering te ma ken. Hij meende daar toen een goede reden voor te hebben: het 'unieke concept' van de camping mocht voor Veere niet verloren gaan. Afgesproken werd dat er nog drie tipi's bij mochten wor den geplaatst, maar elk niet hoger dan zes meter. Dat was een compromis waar uit baatster Koolhaas uiteindelijk mee kon leven. Tot de nieuwe ver gunning, waarin een en ander was geregeld, bij haar op de mat gleed. Daarin stond dat de drie be staande grote tipi's, elk bijna acht meter hoog, ook aan die zes me ternorm moesten voldoen. Haar wereld stortte in-, „Het bete kent dat ik die tenten moet weg halen. Ik voelde me enorm geno men. Er bleek gewoon een ge meen spelletje te zijn gespeeld." Zelf niet juridisch onderlegd, riep ze de hulp in van Bram van Leeu wen, vertegenwooriger van de na burige minicamping De Heksen ketel. Die had immers al menig succes geboekt in zijn jarenlange juridische strijd tegen de 'bizarre manier' waarop de gemeente om gaat met de regels voor minicam- pings. Van Leeuwen stapte naar de be stuursrechter en claimde in een kort geding dat De Bokkesprong niet zomaar in de bedrijfsvoering mag worden beperkt en dat be staande rechten dienen te wor- vrouwenpolder - Het is in de ge meente Veere nog niet zo ver dat toeristen in circustenten kampe ren. Maar het gemeentebestuur is voor een dergelijke 'verromme ling van het landschap' al hoogst beducht. Daarom is nu paal en perk gesteld aan de hoogte van de kampeermiddelen die je er mag plaatsen. Eerste slachtoffer is mi nicamping De Bokkesprong van Jacqueline Koolhaas aan de Rijke buurtweg tussen Vrouwenpolder, Gapinge en Veere. Nog maar enkele jaren terug werd ze in de Middelburgse Abdij als Sierzeeuw geëerd. Ze dankte dat aan de uitverkiezing van De Bok kesprong tot 'de beste, meest na tuurlijke' minicamping van Zee land. Daarbij telde mee dat haar camping een 'beginnend india nendorp' is. Gasten kunnen er kamperen in drie grote tipi's (in- dianententen). De gemeente vindt die nu plotsklaps te hoog. „Van de ene dag op de andere dag ben ik strafbaar verklaard." De affaire is inmiddels ontaard in een wirwar van procedures. Buur man Peter van Es, die zijn schuur aan toeristen verhuurt, weet zich er nu ook in meegesleept. Hij greep de kwestie aan om zich over de minicamping te beklagen. Die zou zijn privacy 'schenden', onder meer met tromgeroffel en joelende kinderen. Prompt dien de De Bokkesprong een tegen- klacht in. Dat dwong de gemeen te het erf van Van Es te inspecte ren. Dat bleek zo ernstig 'verrom- meld' dat de gemeente moest be sluiten hem een dwangsom op te leggen, wanneer hij niet snel wat bouwseltjes afbreekt en zijn mest- opslag verbetert. Aan de basis van al die heisa ligt een nieuw bestemmingsplan dat de gemeente heeft vastgesteld voor het buitengebied. Dat plan verbiedt kampeermiddelen van meer dan vijf meter hoog. De drie grote tipi's op De Bokkesprong zijn aanzienlijk hoger. De groot ste steekt er bijna drie meter bo venuit. Niet meteen een pro bleem, was aanvankelijk het idee, den gerespecteerd. Hij kon die claim weer intrekken toen de ver tegenwoordigers van de gemeen te verklaarden dat de kwestie op misverstanden berust. Welwil lend zegden ze toe de tipi's dit sei zoen ongemoeid te laten en dat ze in goed overleg naar een oplos sing zouden zoeken. „Maar de vol gende dag", zegt Koolhaas, „tap ten ze alweer uit een ander vaatje. Toen liet de gemeente me weten strikt de nieuwe regels te hante ren en de zaak juridisch uit te Els Dourleijn uit Domburg zal het wel gaan missen als ze vanaf september weer les gaat geven in de zaal. Het idee om yogalessen te verzor gen op het Domburgse strand ont stond vijf jaar geleden omdat ze het vervelend vond een zomer stop te moeten inlassen. Els: „Je geeft maanden achter elkaar weke lijks les en dan staat dat ineens een paar maanden stil. Met zo'n unieke locatie als het strand om de hoek, besloot ik daar les te ge ven. Een mooiere yogastudio kan ik me niet voorstellen." Een sport zou Els yoga niet wil len noemen. „Het is een bewe gingsvorm waarbij je je concen treert op je eigen lichaam. Je moet je dan wel kunnen afsluiten voor de omgeving en dat is niet voor ie dereen even makkelijk. Als je daar in slaagt, dan voel je je na de ses sie heerlijk ontspannen." Els hoeft niet dagelijks te slepen met matjes en andere benodigdhe den. Die laat ze achter bij de post van de strandbewaking. Wie zin heeft, kan een les volgen, zonder zich ervoor aan het mel den. Het is dus een verassing voor Els hoeveel deelnemers ze op het strand aantreft. „Vanochtend wa ren er slechts twee belangstellen den, dinsdag zeventien. Dat was wel even passen en meten." DOMBURG - De zon op je huid, de wind in je haren, het zand onder je voeten en het geluid van de zee op de achtergrond. Yogadocente Naar het strand: Domburg oamenop Indianententen ziin door Maurits Sep VLISSINCEN - De commissie van raadsleden die verder onderzoek doet naar de declaraties van burge meester en wethouders, zal alle be trokkenen bij de affaire uitnodigen hun kant van het verhaal te vertel len. Ook oud-wethouder Jacques Damen krijgt een uitnodiging, maar hij voelt zich nog te ziek om te reageren. Damen trad af vanwe ge hartklachten. door Henk Postma Kamperen in één van de grote tipi's op De Bokkesprong. Die staat er al ja ren. De gemeente vindt de tent nu te hoog. archieffoto Lex de Meester L•--- -i Beachyoga tot en met 30 augustus elke dinsdag tot en met zaterdag van 09.30 tot 10.30 uur op het strand bij Watertoren Oost in Domburg. door Wendy de Jong •r Een aantal deelnemers aan een les beach yoga probeert zich op het Dom burgse strand te ontspannen, foto Els Dourleijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 36