Tuingereedschap met een verhaal WONEN 17 18 19 DE WILTFANC Designminiaturen zijn populair bij verzamelaars en die hobby kan ook nog geld opbrengen. Diverse merken geven inspiratie voor een eigen mini-designverzameling. Een stoeltje dat in de palm van je hand past; aandoenlijker kan het bijna niet voor designliefhebbers. De Zwitserse meubel producent Vitra ontwikkelt al ruim twin tig jaar miniaturen van de meest iconische ontwerpen uit de collectie. Er zijn al ruim honderd gemaakt. Alle stoelen zijn een zes de van de originele grootte, worden van exact dezelfde materialen als de 'grote broer' gemaakt en worden geleverd in een houten doosje, met beschrijving. Goed koop zijn ze niet; de eenvoudigst te maken stoel kost zo'n 100 euro, de meer ingewik kelde minimeubels zomaar het vijfvoudige. Jaarlijks komen er nieuwe, terwijl andere uit productie gaan en dus meer waard wor den. Op www.miniaturechairs.com staat een overzicht van schaarse modellen. De miniaturen van Vitra zijn verkrijgbaar via diverse Nederlandse designwebsites en -winkels en in het Vitra Design Museum in Weil am Rhein. Ook andere merken heb ben miniatuuurmeubels, zoals het Deense Fritz Hansen. Wie geen budget heeft voor een echte Egg chair, kan wegdromen bij een mini-fauteuil. Vanaf deze maand doet Ikea ook mee door de meestverkochte meu bels in poppenhuisformaat te brengen. Leuk voor de kinderen, maar ook als ver zamelobject voor volwassenen. Een setje van 6 kleine Ikeameubels kost 9,95 euro. „Ik snap ze niet, die mensen die al mijn vo gels hebben", zegt de Finse glasontwerper Oiva Toikka (82) lachend. Hij bouwde een forse collectie mondgeblazen glazen vogels (Birds) op voor het Finse Iittala. Inmiddels zijn het er al vierhonderd en er komen nog altijd nieuwe bij. Ze zijn ooit bedacht om de glasblazers in vorm te houden en hen nieuwe technieken te leren voor het blazen van glaswerk voor Iittala. Kenners zien dat elke vogel uniek is; de glasblazers zien zelf exact wie welke vogel maakte. Slechts een paar keer vroeg Iittala andere ontwerpers voor een Bird. Die exemplaren waren min der succesvol; liefhebbers willen vogels Bij een experiment in 1976 maakte een on derzoeker een kristallen muis. Dit was zeer succesvol, zodat de kleine siervoorwerpen op zeker moment de belangrijkste inkom stenbron van het bedrijf werden. Swarovs- ki richt zich nu vooral op sieraden, maar er zijn nog altijd fervente verzamelaars, vere nigd in de Swarovski Crystal Society. Som mige exemplaren brengen veel geld op. van Toikka, die nu anderen klaarstoomt om ooit zijn taak over te nemen. Tot die tijd blijft hij bezig. „Ik heb altijd inspiratie. Het gaat mij niet zozeer om de vogels zelf, maar meer om de techniek. De mooie vor men en kleuren ontstaan vanzelf." In het Finse dorp Nuutajarvi is te zien hoe de vo gels worden geblazen. De Birds-collectie is verkrijgbaar bij de Iittalawinkels. Ook populair: glazen miniaturen van Swarovski in de vorm van allerlei diertjes. Keukenaccessoires met allure? Daarin is het Italiaanse Alessi een begrip. Veel pro ducten bemachtigden een plek in interna tionale musea voor moderne kunst, zoals de kurkentrekker van Allessandro Mendini en de Juicy Salif, de citruspers van Philippe t Starck. De meest iconische producten zijn er sinds 2008 als miniatuur. Voor verzame laars of ter decoratie. Wie geen zin heeft om ze te verzamelen, kan de hele miniatuurcollectie ook in één keer kopen. De 19 items tellende serie kost 457 euro. Alessi verkoopt sinds kort ook koelkastmagneten van de bekendste pro ducten. Pas wel op; de miniaturen hebben een hoog aaibaarheidsgehalte. Dus voor je het weet, belandt de designcitruspers in miniformaat (a 31 euro) in het poppenhuis van de kinderen... VRIJDAG 9 AUGUSTUS 2013 door Suzanne Dijkstra MINISTOELTJES www.design-museum.com www.danishminiatures.com;www.ikea.nl GLINSTEREND GLAS www.iittala.com;www.swarovski.com LITTLE ITALY Iittala (1,4 en 5), Ikea (2), Vitra (3) en Swarovski (6) hebben allemaal miniatuurversies van hun collectie, foto's DesignPress reageren? wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17