Vincent Kompany Elio di Rupo Hakima Darhmouch Emir Kir 12 VERDIEPING ROLMODELLEN „Ook al kwamen we uit een moeilijke buurt, altijd werd me meegegeven iets voor anderen over te hebben en tegen on rechtvaardigheid te strijden", zei stervoet baller Kompany onlangs. Hij werd geboren in Brussel. Zijn vader Pierre was in 1975 uit Congo gevlucht na dat hij een jaar in een strafkamp had geze ten vanwege een opstand tegen dictator Mobutu. Vincents Vlaamse moeder en kostwinnaar liet haar jonge gezin in de steek en ver dween naar de Ardennen. Pierre, inge nieur, was bij tijd en wijlen werkloos maar werd financieel bijgesprongen door voet balclub Anderlecht, waar de talentvolle Vincent op 8-jarige leeftijd was komen spe len. Vincent werd op zijn zeventiende prof en speelt sinds 2008 bij Manchester City. Hij studeert inmiddels ook bedrijfskunde. Hij is in België zo populair dat analisten hem 'de grootste vijand' van de extreem rechtse partijen noemen. In 1982 ging politicus Elio di Rupo een strikje dragen. „Ik ben een Italiaan, een ach tergesteld kind. Voor mij was iemand met een vlinderdas het symbool van succes." Het werd zijn signatuur. Eind 2011 ging het politieke akkoord over vergaande staatshervormingen in België de geschiedenis in als het Vlinderakkoord. Di Rupo's vader overleed toen Elio een jaar oud was. Hij groeide in armoede op, zijn moeder bleef analfabeet tot haar dood. „Ze was geobsedeerd dat ik het goed zou doen in het leven. En scholing was de oplos sing." Het werd een studie scheikunde in Bergen (Mons); de latere minister-president pro moveerde er zelfs. In Bergen ontdekte Di Rupo tevens de Parti Socialiste. Communi catief sterk en hyperactief werkte hij zich op. Eind jaren '90 kwam hij als eerste Bel gische politicus uit de kast. Zijn kabinets chef Yasmine Kherbache (40) groeide op in Algerije. Een neusfractuur, barst in de oogkas en lichte hersenschudding na een botsing met de keeper, en dan de wedstrijd uitspelen. De Bel- gisch-Congolese aanvoerder van de Rode Duivels, de 27-jarige Vincent Kompany, is een held. Op Facebook kreeg de zoon van een gevluchte Congolese studentenleider 60.000 likes nadat hij de équipe half juni'in de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Servië naar winst en voor het eerst de FIFA top-10 in loodste. „Notre héro! Opgeven staat niet in zijn woordenboek", jubelen zijn fans. Niet alleen de Rode Duivels, die woensdag tegen Frankrijk oefenen voor ze begin sep tember Schotland in de pan willen hakken, worden geleid door een Belg met allochto ne wortels. Premier Elio di Rupo (62) is de zoon van Italiaanse gastarbeiders, die na de Tweede Wereldoorlog de arme Abruzzen ontvluchtten. De jongste van zeven kinde ren werd als enige in België geboren, in een houten barak naast de steenkoolmijn in het Waalse dorp Morlanwelz. België heeft talloze maatschappelijk succes volle tweede en derde generatie allochto nen met doorzettingsvermogen, talent en een beetje geluk. „Ik weet waar ik vandaan kom", zegt Kompany, die de term alloch toon overigens verfoeit. Hij zet zijn miljoenen in voor Brussels jeugdvoetbal en projecten voor kinderen in Congo. Ze is het gezicht van het Franstalige tv-nieuws en werd in 2010 uitgeroepen tot de beste presentator. De Belgisch-Marok kaanse journaliste (35) wordt 'het symbool van een gelukkige integratie' genoemd. „Maar ik ben geen icoon", vindt Darh mouch. „Ik ben in Brussel geboren, naar school gegaan, ik heb mijn studie er afge maakt, zelf werk gevonden. Ik neem mijn verantwoordelijkheden." Haar familie kwam begin jaren zeventig naar België, waar ze als jongste van vier naar eigen zeggen 'onder gunstig gesternte' opgroeide. Meisjes moesten net zo goed naar school als jongens, vond haar vader, en kerk en staat dienen gescheiden te zijn. „In de jaren '80 was er misschien meer tole rantie tegenover allochtonen. Maar één ding moeten ze nooit: denken dat het niks wordt en zich slachtoffer voelen." De Belgische Turk Kir (44) heeft twee na tionaliteiten en werd eind vorig jaar de eer ste allochtone burgemeester van België. Zijn familie kwam al in de jaren '60 in de mijnen van de Borinage werken. In 1977 verhuisde het gezin naar Sint-Joost-ten-No- de, een deelgemeente van het Brussels Hoofdstedelijk Gewest. Nu is Di Rupo's par tijgenoot en vroegere maatschappelijk wer ker eerste burger van deze armste gemeen te van België. Slechts een op de vijf inwo ners heeft er een Belgische grootvader. Kir, eerder voor de regering van het Brus selse Gewest staatssecretaris Openbare Net heid, is er een stemmenkanon. Hij is ge trouwd met een vrouw van Italiaanse origi ne. Kir ligt regelmatig onder vuur omdat hij, anders dan het Belgische parlement, de Ar meense genocide niet erkent. Na zijn ver kiezing tot burgemeester herhaalde hij nog dat er deportaties zijn geweest, maar van een genocide wil hij niet spreken. Vincent Kompany, held in België en derhalve een wapen tegen extreem-rechts, foto AFP Belgen zijn Vlamingen, Walen en... allochtonen Hakima Darhmouch foto RTL België Emir Kir foto Vincent van Doornick Elio di Rupo foto AFP door onze correspondent Petra janbroers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 12