Bill Gates Gaius Cilnius Maecenas Mark Zuckerberg VERDIEPING 11 Samen met zijn vrouw Melinda (48) leidt Bill Gates (58) het groot ste private goede doel ter wereld: de Bill Melinda Gates Foundation. Het doel van de stichting is 'het wereldwijd verbeteren van de ge zondheidszorg en het bestrijden van extreme armoede en, in Ame rika, het verbeteren van onder wijs en de toegang tot informatie technologie'. Tot eind vorig jaar doneerde de stichting al zo'n 27 miljard euro aan verschillende projecten. In 2006 zegde miljardair Warren Buf- fett toe zo'n 1,1 miljard euro aan de stichting te doneren. Met al dit geld werden wereld wijd onder meer duizenden zoet waterbronnen aangeboord. Dank zij die geslagen waterputten kre gen meer dan 800 miljoen men sen toegang tot schoon drinkwa ter. In de Romeinse tijd maakte de omstreeks 70 voor Christus gebo ren Gaius Cilnius Maecenas naam als beschermer en sponsor van de kunst De raadsman en vertrouwe ling van keizer Augustus beschik te over een rijk gevulde geldkist en stond te boek als een liefheb ber van kunst. Zijn naam is in een lichtelijk ge wijzigde spelling (mecenas) nog steeds in het woordenboek te vin den als omschrijving van finan ciële begunstigers van kunste naars, sporters en wetenschap pers. Veel mecenassen doen hun schenkingen anoniem, de aller minst van ijdelheid gespeende Maecenas zelf liet zich graag voor staan op zijn vrijgevigheid. Door hem begunstigde poëten als Hora- tius, Vergilius en Propertius droe gen hun gedichten regelmatig pu bliekelijk op aan hun weldoener. Alleen al in 2012 gaf Facebook-op- richter Mark Zuckerberg (29) sa men met zijn vrouw Priscilla Chan (28) een slordige 375 miljoen euro weg aan de Silicon Valley Community Foundation, die het geld besteedt aan gezondheids zorg en onderwijs. Het was vol gens Zuckerberg een direct gevolg van zijn Giving Pledge van 2010 waarin hij beloofde de helft van zijn fortuin weg te geven. In hetzelfde jaar vertelde hij in de televisieshow van Oprah Winfrey dat hij 75 miljoen euro ging done ren aan achterstandscholen in New Jersey. Sinds kort is Zucker berg met zijn beweging www.fwd.us (spreek uit 'forward us') ook politiek actief Hij pleit er voor de 11 miljoen illegalen in de Verenigde Staten te legaliseren. VRIJDAG 9 AUGUSTUS 2013 en vrijgevig ouwe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11