'Mecenas voor kers op taart' De rijkste mannen van de Verenigde Staten geven graag geld weg. Sommigen roepen zelfs op tot belastingverhoging. 10 VERDIEPING WELDOENERS Waar Amerikaanse mecenassen graag te koop lopen met hun vrijgevigheid, is de pronkzucht in Nederland een stuk minder groot. at doe je als je in ternetbedrijf lek ker loopt, je net je huis hebt ver bouwd voor 28 miljoen dollar en je raket naar de maan bijna klaar is? Je koopt een krant! Niet een papieren exemplaar bij de kiosk natuurlijk, maar het hele bedrijf inclusief kantoor en de 640 journalisten die daar bin nen hun stukjes tikken. De aankoop van de beroemde maar verlies lijdende krant Washington Post voor 250 miljoen dollar door Amazon-oprichter Jeff Bezos, is een investering die past in een Amerikaanse traditie van selfmade men die zich in de loop van hun carrière ontwikke len tot investeerder en mecenas. Hun grote voorbeeld is John D. Rockefeller, de olieba ron die eind negentiende eeuw met zijn be drijf Standard Oil de eerste miljardair van de Verenigde Staten werd. Na zijn pensioen gaf Rockefeller een groot gedeelte van zijn geld weg aan goede doe len. Zijn Rockefeller Stichting bestaat nog steeds en doneert jaarlijks miljoenen aan kunstenaars, scholen en wetenschappers binnen en buiten de Verenigde Staten. De Rockefellers van nu zijn jonge miljar dairs als Google-oprichter Sergey Brin, die deze week het nieuws haalde als sponsor van de in Maastricht gepresenteerde kweek- hamburger. Mark Zuckerberg van Facebook is politiek actief. Hij steunt de versoepeling van de Amerikaanse immigratiewetgeving, maar doneerde ook 100 miljoen aan achterstand- scholen in New Jersey. Jeff Bezos spendeer de vorig jaar 2,5 miljoen dollar aan een cam pagne voor de bescherming van het homo huwelijk in Washington, de staat waar zijn fraai verbouwde huis staat. De meest bekende mecenassen zijn echter Bill Gates van Microsoft en investeerder Warren Buffet, met geschatte vermogens van respectievelijk 67 en 54 miljard dollar de twee rijkste mannen van het land. Zij presenteerden in 2010 het project The Gi ving Pledge, waarbij ze de belofte deden mi nimaal de helft van hun vermogen te done ren aan goede doelen. Ze wilden met hun goede voorbeeld andere rijken overhalen hetzelfde te doen. De score staat drie jaar la ter op meer dan honderd superrijken, inclu sief buitenlanders als de Britse vliegtuig- mogul Richard Branson en de Maleise in vesteerder Vincent Tan. Maar dit is voor Gates en Buffett slechts het begin. Tot grote verbazing van veel van hun mede-miljardairs zijn ze een campag ne begonnen vóór belastingverhoging. Met een totale belastingdruk van 25 procent hangen de VS nog altijd onderin de wereld wijde lijsten van grootste belastingbetalers, ver onder Groot-Brittannie (35 procent), Nederland (38 procent) en lijstaanvoerder Denemarken (48 procent). Belachelijk vindt Buffett, die regelmatig zijn verbazing uitspreekt over het feit dat hij een kleiner deel van zijn inkomen kwijt is aan belastingen dan zijn secretaresse. Dat de heren met hun roep om belasting verhoging niet altijd vrienden maken bij andere miljardairs, bleek uit een voorstel voor de invoering van rijkenbelasting in de staat Washington in 2010. Gates' vader, een Geven is in de Verenig de Staten een cul tuur op zich. Om de gemeenschap te la ten zien wie je bent ën vooral wat je hebt bereikt. Geen wond er'dat Amerikaanse weldoeners dan ook volop de pu bliciteit zoeken om hun vrijgevig heid onder de aandacht te breng en. „In Nederland kennen we die traditie van 'kijk mij eens goed doen' niet zo", vertelt de Nijmeeg se cultuurwetenschapper Helleke van den Braber, die al twintig jaar lang onderzoek doet naar mece nassen in heden en verleden. Toch zijn er wel degelijk Neder landse mecenassen die zich op z'n Amerikaans uiten. Tv- en thea termagnaat Joop van den Ende bij voorbeeld. Of schrijver en kunst liefhebber Han Nefkens, grootbe gunstiger van het Rotterdamse museum Boijmans van Beunin- gen, die 'geven een van de meest onderschatte waarden in de maat schappij' noemt. „Hij heeft zelfs glossy boeken uit gebracht waarin je kunt lezen wat hij allemaal voor de kunst bete kent. Het merendeel blijft echter liever op de achtergrond. Gezien die cultuur is het des te opmerke lijker is dat de Nederlandse over heid er nu zelfbij mecenassen op aandringt om naar voren te stap pen. Om het goede voorbeeld te geven dat navolging verdient", ver telt cultuurwetenschapper Van den Braber. Een oproep die alles te maken heeft met de grote overheidsbe zuinigingen op kunst en cultuur. Nu de subsidiekraan dicht is, hoopt de overheid dat private wel doeners opstaan. Of mecenassen massaal aan die oproep van de overheid gehoor zullen geven, is nog maar de vraag. De Amster damse mecenaskenner en publi ciste Renée Steenbergen kraakte eerder al een kritische noot door te stellen dat een 'mecenaat geen pinautomaat' is. Van den Braber signaleert een kloof tussen wat weldoener en overheid willen. „De overheid zou graag zien dat mecenassen musea ook in de lucht houden. Maar voor de mece nas moet de taart er zijn, hij is er voor het extraatje, voor de slag room op die taart en de kers op die slagroom. Net die ene solist naar Nederland halen of er voor zorgen dat een stuk hier toch wordt opgevoerd. Met het betalen van de energie valt weinig eer te behalen." Want hoezeer op de achtergrond ook, een mecenas verwacht altijd iets terug, stelt Van den Braber. „Ik wil niets afdoen aan hun lief de voor de kunst. Integendeel zelfs, maar geen enkele weldoe- gerenommeerd advocaat uit Seattle, finan cierde de campagne voor belastingverho ging met een donatie van 500.000 dollar en kreeg publiekelijke steun van zoon Bill. Paul Allen, de andere oprichter van Micro soft, doneerde echter 100.000 dollar aan de tegenpartij en kreeg bijval van Micro- soft-bestuurder Steve Ballmer en Jeff Bezos van Amazon. De familie Gates verloor dit gevecht, want de belastingverhoging werd weggestemd. Gates gaf echter niet op. Samen met Buf fett blijft hij zijn rijke vriendjes bestoken met zijn verhaal: kunstenaars steunen is leuk, een paar honderd miljoen voor een krant ook. Maar als we dit land écht willen helpen, moeten we allemaal een paar pro cent extra belasting gaan betalen. ner is geheel onbaat zuchtig. Ik doe toch al zo'n jaar of twintig onderzoek naar mece nassen, maar ik heb er nog nooit een aangetroffen. Altijd is er wel een vorm van bonus voor de investeerder terug te vinden." Variërend van belastingaftrek tot binnenskamers dan wel openlijk eerbetoon. Een nieuwe trend in het mece naat biedt ook kansen voor de minder gefortuneerde cultuur liefhebbers: crowdfunding. „Dan vraagt een kunstenaar ondersteu ning en kunnen we met ons allen daaraan bijdragen. Ik hoor van veel cultuurinstellingen dat zij daar toekomst in zien", ver telt Van den Braber. Zij haalt recent onderzoek van adviesbureau Dou- we 8c Koren aan, waar uit blijkt dat in de eer ste helft van 2013 zo'n 1,5 miljoen euro rich ting de cultuursector is gevloeid, geld dat via crowdfunding bij elkaar geharkt is. Superrijk door Mathijs Rotteveel illustratie Nourdin Kouch W door Hans Goossen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10