Door het vasten voel ik me thuis Soms ging ik heli Dijkwerk en natuurherstel gaan samen op Rammekensschor 26 ZEELAND VASTENMAAND Voor moslims kwam er gisteren een eind aan een maand lang vasten. Vanaf vandaag vieren ze het einde van de ramadan met het Suikerfeest. Allemaal poppen en beren in het Belfort In het Belfort in Brugge wordt op zaterdag 17 en zon dag 18 augustus de grootste poppen- en berenbeurs van België gehouden. Er is dan ook een poppendokter aan wezig om kapotte poppen en beren te repareren. De beurs is op zaterdag geo pend van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 10.00 tot 16.00 uur. Ferraridub doet Sas van Cent aan De Mid Summer Zoute Tour 2013 van de Belgische Ferra ridub doet zondag Sas van Gent aan. De deelnemers be zoeken er de tabakspedaal- zaak Ben Everse. De Italiaan se sportwagens komen rond 11.15 uur aan. De voertuigen zijn te bewonderen aan de Westkade. Pauzeconcert in Oostkerk Organist Bram de Wolf uit Mid delburg verzorgt vandaag het wekelijkse pauzeconcert op het De Rijckereorgel in de Oost- kerk in Middelburg. Het con cert begint om 12.30 uur. Op het programma staan werken van onder meer Bach, Sorge en Krebs. Toegang is gratis. Natuurhalfuurtje in de verstop...tuin Terra Maris in Oostkapelle houdt vandaag van 11.00 tot 11.30 uur het natuurhalfuurtje 'In de verstop...tuin'. De activi teit is bedoeld voor kinderen die met hun ouders het mu seum bezoeken. Kinderen tot en met 3 jaar gratis, kinderen vanaf 4 jaar 3,50 euro. Jazzy evergreens bij Slot Moermond Kwartet Maarten Bruijnes speelt zondag in slot Moer mond in Renesse. Jazz at the Castle begint om 15.00 uur. door Cornelleke Blok Naam: Ulli Prianda Yuliasty Leeftijd: 40 Woonplaats: Zierikzee Ze had best nog een paar dagen kunnen vas ten. Geen enkel probleem. Toch vindt Ulli het in Nederland lastiger om de ramadan vol te houden dan in haar thuisland Indonesië. „Je moet 's ochtends heel vroeg ontbijten. Als ik samen met mijn familie in Indonesië zou zijn, dan hoefde ik niet alleen op te staan. Dat is makkelijker." Tijdens de vastenmaand ging Uili's wekker el ke ochtend om drie uur, zodat ze voor zons opgang kon eten. „Je hebt energie nodig voor de dag. Meestal warmde ik rijst op in de mag netron of at ik wat havermout met melk. Na het eten ging ik bidden en daarna nog even terug naar bed. Ik kon niet te lang slapen, want ik moest elke dag ook gewoon werken." Ze kon het vasten prima volhouden. „Ik doe het al jaren, dus ik ben het gewend. Rond twaalf uur voelde ik me een beetje suf, maar na twee uur 's middags kreeg ik weer nieuwe energie. Daarna werd het makkelijker." De meeste moslims eten en drinken niet tus sen zonsopgang en zonsondergang. „Maar ie dereen mag het zelf weten. Ik hield de tijd aan dat het licht is in Mekka, omdat dat de heilige plek is. Daar is het veertien a vijftien uur licht. Ik begon daarom rond zes uur of half zeven 's avonds weer met eten. Ik dronk meestal eerst een warme kop thee en een ka- neelbeschuit met suiker. Iets zoets is goed als je buik leeg is." Ulli voelt zich door de ramadan meer verbon den met Indonesië. „Ik kan niet elk jaar naar mijn land gaan, maar tijdens de ramadan voel ik me thuis. Ik geloof ook dat het goed is voor mezelf. De ramadan draait niet alleen om eten en drinken. Je mag bijvoorbeeld ook niet boos zijn, ruzie maken of emotioneel worden en geen seks hebben. Het is een training om meer controle te krijgen over mezelf Je kunt daardoor beter omgaan met problemen in het dagelijkse leven." Het Suikerfeest viert Ulli in Aardenburg, sa men met twee nichten. „Zo'n groot feest als thuis in Indonesië wordt het niet. We gaan gezellig samen eten." Naam: Kemal Metin Leeftijd: 53 Woonplaats: Middelburg Het vasten vond Kemal nog niet eens zo zwaar, maar de lange dagen en korte nachten wel. „Dit jaar was het moeilijk, omdat het elke dag wel achttien uur licht is. Het laatste gebed in de mos kee was soms pas na twaalven afgelopen en het ochtendgebed begon alweer om vier uur 's och tends. Ik had vier weken vakantie tijdens de ra madan. Soms ging ik daarom helemaal niet sla pen. Het ware rare dagen. Als ik maandag weer begin met werken, moet ik weer even aan het normale ritme wennen, denk ik." Kemal is secretaris van het bestuur van de nieu we Yildirim Beyazit moskee in Middelburg. Mee doen aah de ramadan is voor hem vanzelfspre kend. „Ik ben moslim, ik ben gezond, dus waar- Het projectbureau Zeeweringen, dat deze week is begonnen met het versterken van de dijk achter het Rammekensschor, wil helpen bij het natuurherstel. Dat gebeurt door een strook van tien meter breedte van het schor af te gra ven. Na het dijkwerk komt een deel van de afgegraven grond te rug. Daarin zitten ook plantjes en zaden. Het schor wordt tien tot vijftien centimeter lager dan nu. Het zoute water kan dan verder over het schor komen. Daardoor kan de oorspronkelijke begroeiing zich herstellen. Een ander deel van de grond uit het schor wordt tegen de binnen zijde van de Sloehavendam ge legd. Dat vergroot de kans dat er meer zoutminnende planten gaan groeien. De Sloehavendam zal er op het oog overigens niet heel anders uit gaan zien. Omdat de dijk nu toch versterkt moet worden, kan alles tegelijk worden gedaan. In de plannen voor de dijkversterking was er ook al rekening mee gehouden dat het schor deels afgegraven moet worden. De oude steenbe kleding die verbeterd moet wor den, ligt namelijk deels onder het natuurgebied. Deze steenbekleding bestaat uit Haringmanblokken, die niet meer voldoen aan de veiligheidseisen. De dijk is daardoor niet sterk ge noeg meer om een grote overstro ming te doorstaan. Dijken moe ten voorbereid zijn op een super- storm die eens in de vierduizend jaar voorkomt. Ter vergelijking: een storm zoals bij de waters noodramp in 1953 komt eens in de 250 jaar voor. Door de rechthoe kige Haringmanblokken te kante len en terug te zetten, wordt de steenlaag dikker en de dijk dus sterker. Volgens het projectbu reau Zeeweringen bestaan de ho ger gelegen delen van het Ramme kensschor uit slijkgrasvelden en Atlantisch schor. Vanzelfsprekend duurt het een tijd voordat het vol ledig vernieuwde schor in volle glorie te bewonderen is, aldus het projectbureau. Piet de Keuning van Staatsbosbe heer is blij met de werkzaamhe den aan het natuurgebied, al moe ten er niet te snel conclusies wor den getrokken. „Een schor is bij zonder land, waarvan er nog maar heel weinig zijn in Zeeland. Dat ze worden behouden is be langrijk, maar het is afwachten hoe de natuur zich gaat herstellen na de werkzaamheden. Het kan geen kwaad om te experimente ren met schorherstel. We moeten er wel erg zuinig mee zijn." Over het oostelijke deel van het Rammekensschor, dat tegen het het industriegebied aan ligt, wordfal tientallen jaren een juri dische strijd gevoerd. In het ge bied ligt namelijk een zanddepot. De kwestie gaat over de vraag of het gebied nog wel tot een zoge noemd Natura 2000-gebied gere kend mag worden, omdat het na- tuurvoorwaarden heeft verloren. De gerechtelijke procedures lopen nog. BRUGGE SAS VAN GENT MIDDELBURG OOSTKAPELLE RENESSE B Ulli Prianda Yuliasty uit Zierikzee vast elk jaar. „De ramadan is een training om meer controle te krijgen over mezelf." foto Dirk-Jan Gjeltema Kemal Metin is secretaris van de nieuwe Yildirim Beyazil Meedoen aan de ramadan is voor hem vanzelfsprekend. niet doen?" foto Ruben Oreel door jelle Kempe en Maurits Sep RITTHEM - In een uithoek van het industriegebied Vlissingen-Oost ligt nog een klein stukje oude Zeeuwse natuur: het Rammekens schor, dat nog een klein beetje laat zien hoe Zeeland er vroeger op die plek uitzag. Maar de kwaliteit van het natuurgebied is vlakbij de dijk veel slechter geworden. Doordat er jarenlang slib is bijgekomen, is het schor hoger komen te liggen en droger geworden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66