Opzet plan restauratie zeemuren in Veere l Veerse steken succes in Schotland l F 20 WALCHEREN NATUURHERSTEL Projectbureau Zeeweringen gebruikt dijkherstel ook voor verbetering natuur bij Ritthem. DC De eerste fase van de restauratie behelst het aanpakken van de Gro te Beer en de Kleine Beer, die sep tember dit jaar moet beginnen en begin 2014 klaar moet zijn. Bij de voorbereidingen van de werk zaamheden wordt tevens een on derzoek gedaan naar de flora en fauna in en om de vestingmuren. Zo wordt bekeken of er bescherm de planten en dieren aanwezig zijn. Het werk zal daar dan op aan gepast moeten worden. Uit een inspectie van de monu- mentenwacht oktober vorig jaar bleek dat de muren nog in redelij ke staat verkeren, maar dit loopt snel terug. Met name het metsel en voegwerk moet aangepakt wor den. Zo zijn er bij de 'beren' scheuren te zien en ter hoogte van de waterlijn is het gesteente verweerd of zelfs her en der weg gevallen waardoor er water door heen sijpelt. De begroeiing vormt ook een probleem. De houten deu ren, poortjes en toegangen heb ben dringend een verfbeurt no dig. Ook de ijzeren muurankers moeten aangepakt worden. De restauratie van de muren maakt deel uit van het project Veelzijdig Veere. De gemeente kreeg daarvoor een Europese sub sidie van bijna een miljoen. Aan Veelzijdig Veere hangt een prijs kaartje van ruim 2,5 miljoen euro. Na aftrek van de Europese subsi die rest nog zo'n 1,6 miljoen voor rekening van de gemeente. Veere gaf bij de toekenning van de subsi die aan dat te dekken door de klei nere budgetten in de begroting voor bijvoorbeeld het restaureren van het oude stadhuis, de Grote kerk en herstel van de kademuren bij elkaar op ter tellen. Wat dan nog resteert wordt aangevuld uit de pot Grote Projecten van Veere van 3,2 miljoen, waarin 7,5 ton voor het stadje is gereserveerd. ritthem - In een uithoek van het industriegebied Vlissingen-Oost ligt nog een klein stukje oude Zeeuwse natuur: het Rammekens schor, dat nog een klein beetje laat zien hoe Zeeland er vroeger op die plek uitzag. Maar de kwali teit van het natuurgebiedje is vlak bij de dijk aanzienlijk slechter ge worden. Doordat er jarenlang slib is bijgekomen, is het schor hoger komen te liggen en droger gewor den. Het projectbureau Zeeweringen, dat deze week is begonnen met het versterken van de dijk bij het Rammekensschor, wil helpen bij het natuurherstel. Dat gebeurt door een strook van tien meter breedte van het schor af te graven. Na het dijkwerk komt een deel van de afgegraven grond terug. Daarin zitten ook plantjes en zaden. Het schor wordt tien tot vijftien centimeter lager dan nu. Het zoute water kan dan verder over het schor komen. Daardoor kan de oorspronkelijke begroeiing zich herstellen. Een ander deel van de grond uit het schor wordt tegen de binnen zijde van de Sloehavendam ge legd. Dat vergroot de kans dat er meer zoutminnende planten gaan groeien. De Sloehavendam zal er op het oog overigens niet heel anders uit gaan zien. Omdat de dijk nu toch versterkt moet worden, kan alles tegelijk worden gedaan. In de plannen voor de dijkversterking was er ook al rekening mee gehouden dat het schor deels afgegraven moet worden. De oude steenbe kleding die verbeterd moet wor den, ligt namelijk deels onder het natuurgebied. Deze steenbekleding bestaat uit Haringmanblokken, die niet meer voldoen aan de veiligheidseisen. De dijk is daardoor niet sterk ge noeg meer om een grote overstro ming te doorstaan. Dijken moe ten voorbereid zijn op een super- - storm die eens in de vierduizend jaar voorkomt. Ter vergelijking: een storm zoals bij de waters noodramp in 1953 komt eens in de 250 jaar voor. Door de rechthoe kige Haringmanblokken te kante len en terug te zetten, wordt de steenlaag dikker en de dijk dus sterker. Volgens het projectbureau Zeewe ringen bestaan de hoger gelegen delen van het Rammekensschor uit slijkgrasvelden en Atlantisch schor. Vanzelfsprekend duurt het een tijd voordat het volledig ver nieuwde schor in volle glorie te bewonderen is, aldus het project bureau. Piet de Keuning van Staatsbosbe heer is blij met de werkzaamhe den aan het natuurgebied, al moe ten er niet te snel conclusies wor den getrokken. „Een schor is bij zonder land, waarvan er nog maar heel weinig zijn in Zeeland. Dat ze worden behouden is be langrijk, maar het is afwachten hoe de natuur zich gaat herstellen na de werkzaamheden. Het kan geen kwaad om te experimente ren met schorherstel. We moeten er wel erg zuinig mee zijn." Over het oostelijke deel van het Rammekensschor, dat tegen het het industriegebied aan ligt, wordt al tientallen jaren een juri dische strijd gevoerd. In het ge bied ligt namelijk een zanddepot. De kwestie gaat over de vraag of dat gebied nog wel tot een zoge noemd Natura 2000-gebied gere*- kend mag worden, omdat het na- tuurvoorwaarden heeft verloren. De gerechtelijke procedures lopen nog. PROJECTBUREAU ZEEWERINGEN de he Dê de kei is au Dit Veerse handwerk is initiatief nemer The Scottish Diaspora Tapestry Project zo goed bevallen dat de Zeeuwse bijdrage van vijf naar zes panelen is uitgebreid. Die zijn eind september klaar en het project wordt in de Schotse Huizen feestelijk afgesloten op 29 september. Veere verkeert die dag dan compleet in Schotse sfeer. De panelen gaan vervolgens naar Schotland, waar ze worden sa mengevoegd met de andere bijdra gen tot een wandtapijt van zo'n 125 meter breed. Veere heeft al ruim 700 jaar een relatie met Schotland, ontstaan door handel over en weer. De wol- handel legde de Schotten geen windeieren. Het enorme borduur werk 'vertelt' het verhaal van de migratie van de Schotten door de eeuwen heen. Van het huwelijk tussen Wolfert VI van Borsele (één van de Heren van Veere) en Mary Stuart tot de sporen die de Schotten in Veere achterlieten zo als de waterput uit 1543, de Schot se Huizen aan de Kaai en diverse gevelstenen. Het laatste paneel toont Operatie Infatuate, die be gin november 1944 de bevrijding van Walcheren inluidde. Veers burgemeester Rob van der Zwaag zette medio april de eerste steek. Sindsdien zijn bij toerbeurt 25 vrouwen en één man in touw. Zij werken in een grote variatie aan steken. Hanneke de Vroe van Schotse Huizen: „Het is vrolijk en kleurrijk. De borduurders konden het ontwerp, in contour op het linnen getekend, zelf vrij invul len. Dat hebben ze met heel groot enthousiasme gedaan. Dinsdag wordt er na het handwerkcafé thuis verder aan gewerkt. Anders was het nooit zo snel gegaan." I STUART 0*UQ,ï^ 4, zo Zo Fol tw Ht La da< str en OVi bo ku Op str wc vai Rammekensschor in door Annemarie Zevenbergen VEERE - De vestingmuren in en om het stadje Veere worden in fasen gerestaureerd. De gemeente Veere heeft inmiddels aan Rothuizen Ar chitecten in Middelburg de op dracht gegeven daarvoor een to taalplan op te stellen. door Jelle Kempe en Maurits Sep I Een strook van tien meter wordt van het Rammekensschor afgegraven. foto Lex de Meester Projectbureau Zeeweringen, een samenwerking van Rijkswaterstaat en waterschap Scheldestromen, versterkt de steenbekleding van de Zeeuwse dijken. Begin jaren negentig bleek dat de steenbekleding van veel dijken niet meer aan de veiligheidseisen voldeed. Tijdens een fikse storm met zware golfaanvallen konden de stenen of betonblokken los slaan. In 2015 moet 325 kilometer dijk zijn versterkt. Alle Zeeuwse dijken moeten een superstorm kunnen weerstaan, die theoretisch gezien eens in de 4000 jaar voorkomt. Voor het project is ruim 800 mil joen euro beschikbaar. Info: www.zeeweringen.nl RH vei vo door Annemarie Zevenbergen VEERE - Het aantal steken op de Veerse panelen voor het enorme wandtapijt dat de Schotse diaspora verbeeldt, is inmiddels niet meer te tellen. Wereldwijd wordt op 25 verschillende plaatsen geborduurd aan het tapijt. Zo ook op dinsda gen tijdens het wekelijks handwerk- café in de Schotse Huizen in Veere. Detail uit paneel 1Wolfert en Ma ry Stuart foto Schotse Huizen Wc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20