Miljardair koopt Washington Post als zijn nieuwe speeltje Nederlands protest in Japan 66 Familieleden van slachtoffers en het publiek zijn grote voorstanders van de doodstraf 6 BUITENLAND Nederland voert actie in Japan voor afschaffen van de doodstraf. Amnesty: 'Japanse 'dodencel' is erger dan Guantanamo'. dus Wakabayashi. Een van die ge vangenen is Iwao Hakamada (77). Liefst 44 jaar wacht hij al - in iso latie - zijn executie af, nadat de rechter hem in 1968 schuldig be vond aan een aantal moorden. Hakamada is daarmee de langst zittende ter dood veroordeelde op aarde. Volgens Wakabayashi wil justitie hem niet ophangen, om dat er vermoedens bestaan dat zijn veroordeling een rechtelijke dwaling is. Japanners geloven in de dood straf: 85 procent wil de strop in het strafrecht houden, blijkt uit opiniepeilingen van kranten. De regering beroept zich dan ook vaak op die overweldigende pu blieke steun. „Familieleden van slachtoffers en het publiek zijn grote voorstan ders van de doodstraf', stelt mi nister van justitie Sadakazu Tanig- aki. „Ons land hanteert dit sys teem mede als afschrikkingsmid del. Als er problemen bestaan, zul len we het systeem moeten verbe teren." Hoogleraar rechten Kawai Mikio vindt dat in Japan 'een ge brek aan transparantie, haast ge heimzinnigheid bestaat over het voltrekken van de doodstraf. Wakabayashi van Amnesty Inter national beaamt dat: „Die geheim zinnigheid is erger dan op Guan tanamo Bay", zegt hij, verwijzend naar de terreurverdachten die Amerika zonder proces gevangen houdt op Cuba. De vraag blijft natuurlijk waarom het erg veilige Japan toch de dood- strafkent. Amnesty-baas Wakabayashi ver moedt dat dat in de cultuur ligt besloten. „Veel mensen denken: als je iemand vermoordt, moet je de prijs betalen met je eigen le ven." Rechtenhoogleraar Kawai Mikio voegt daaraan toe: „De meeste Ja panners kijken naar moordenaars en de doodstraf als iets wat niet van deze wereld is. Het staat ont zettend ver af van hun dagelijks leven." Naast de Verenigde Staten is Ja pan het enige hoog geïndustriali seerde land ter wereld dat de doodstraf nog steeds uitvoert. Op eenvolgende Japanse ministers van Justitie tekenden in de afgelo pen tien jaar 53 keer een executie bevel, bijna alle opgehangenen hadden meerdere moorden op hun geweten. Opvallend genoeg zijn er ook periodes zonder execu ties, in heel 2011 werd bijvoor beeld niemand naar de galg ge leid. De linkse minister van Justi tie van destijds was een tegen stander van de straf. Opmerkelijk is dat na elke execu tie de EU bij de Japanse regering protest aantekent. De Nederland se ambassade in Tokio organi seert in dat kader ook bijeenkom sten om het debat over de dood straf aan te zwengelen. Is dat een zinvolle besteding van Neder lands belastinggeld? In het demo cratisch bestuurde Japan bestaat immers brede steun voor de dood straf. Amnesty-directeur Hideki Waka bayashi is juist blij dat bijvoor beeld Nederland regelmatig druk qp Japan legt om te stoppen met de executies. „Tokio doet alsof het onbewogen blijft onder de in ternationale druk, maar dat is niet waar. Japan wil internationaal ge respecteerd worden als een mo dern, democratisch land. Uiteinde lijk zal dat helpen bij het uitban nen van de doodstraf", zegt hij. TOKIO - Moord en doodslag ko men relatief weinig voor in Japan, moordenaars hoeven er niet op ge nade te rekenen. Na een uitzicht loos verblijf in de dodencel wacht hen vaak de strop. Voor zware misdadigers bestaat geen enkel mededogen. Als het aan Hideki Wakabayashi, directeur van de Japanse afdeling van Amnesty International ligt, moet de doodstraf per direct wor den afgeschaft. Hij vindt bovendien dat er bij het uitvoeren van de doodstraf gruwe lijk te werk wordt gegaan, want gevangenen horen pas enkele uren vantevoren dat ze opgehan gen worden. Familie van geëxecu teerden krijgt bericht nadat het vonnis is voltrokken. „Veel gevan genen in de dodencel hebben ern stige psychische klachten. Sommi gen worden al jarenlang elke och tend wakker met de angst dat ze een paar uur later dood zijn", al- Bijna de helft van alle boeken, di gitaal danwel papier, wordt nu door internetwinkels verkocht. En hoewel Amazon ooit begon met boeken, verkoopt het nu wer kelijk alles, van chips tot kampeer- spullen. Met de aankoop van de beroemde krant Washington Post voor 188 miljoen euro liet Bezos afgelopen maandag ook een bom vallen in het Amerikaanse media land. Omdat de miljardair niets losliet over de reden van zijn aan koop is het speculeren begonnen. Zou het een speeltje zijn? Waar om niet? Bezos heeft een geschat vermogen van zo'ft 20 miljard eu ro en investeerde miljoenen in een bedrijf dat op zoek ging naar de motoren van de neergestorte Apollo 13 raket. En ze nog vond ook, op de bodem van de Atlan tische Oceaan. Ook stak hij geld in een atoom klok, die de komende tiendui zend jaar één keer per jaar moet tikken. De klok is volgens Bezos 'het symbool van visie voor de lange termijn'. Die visie zal hij nodig hebben voor zijn investering in de Was- hington Post. De krant werd we reldwijd beroemd door het ont hullen van het Watergate-schan- daal en de film daarover: All the presidents men. De gouden tijden van de jaren '70 staan echter in schril contrast met de huidige gang van zaken. Ondanks dat het aantal van duizend journalisten is teruggebracht tot 640, lijdt de krant jaarlijks een verlies van zo'n 45 miljoen euro. Positief is dat de digitale versie van de krant het goed doet en het afgelopen kwar taal 23 miljoen euro opbracht. Dat is een stijging van 15 procent ten opzichte van vorig jaar. Hier moet Bezos volgens de Amerikaanse mediakenners voor gevallen zijn. Natuurlijk is het stoer om zo'n krant te bezitten en natuurlijk kan Bezos met de Washington Post invloed kopen in of rond het Witte Huis, maar de eigenaar van Amazon gaat echt niet stilzitten als hij een van de mooiste media- namen van het land in huis heeft. Amazon-advertenties in de krant, krantenverhalen verkopen via Amazon, het behoort allemaal tot de mogelijkheden. Er zal echter één man niet zo ge lukkig zijn geweest met de media storm die Bezos de afgelopen da gen over zich heen kreeg: John Henry. De eigenaar van het Red Sox baseball team en voetbalclub Liverpool is gek op aandacht. Hij kondigde zaterdag aan dat hij de krant Boston Globe had gekocht. Maar daar heeft buiten Boston nie mand het nog over. Ophanging zonder compassie I Een executieruimte van de gevangenis in Tokio. In 2010 kreeg de pers voor de eerste keer toegang tot deze kamer, foto Jiji Press/AFP door onze correspondent Wouter van Cleef Sadakazu Tanigaki, minister van Justitie door onze correspondent Mathijs Rotteveel WASHINGTON - Jeff Bezos houdt er wel van om de boel op te schud den. Met zijn internetsupermarkt Amazon heeft hij er mede voor ge zorgd dat de manier van winkelen in de Verenigde Staten definitief is veranderd. Jeff Bezos foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6