Burgemeester Roep te i Getij dencentrale ZEELAND 19 commentaar tt Ik heb haatmails ontvangen en ben 's nachts gebeld Dat lijkt me een taak voor de com- i missaris van de koning en de mi- [nister van Binnenlandse Zaken. )e problemen in Vlissingen zijn fo groot en strekken zich over )'n lange periode uit dat je moet fwijken van de gebruikelijke tappen bij gedoe over declara ties." firn van Gelder, commissaris van de koningin van 1992 tot 2007, verwondert zich erover dat in Vlissingen nu sprake is van een heuse bonnetjesafFaire. „Na alles wat er de afgelopen jaren te doen is geweest over kostendeclaraties van bestuurders, had je toch mo gen verwachten dat iedereen daar correct en zorgvuldig mee om gaat. Iedereen hoort wat dat be treft op scherp te staan: degene VLISSINGEN die de declaraties indient en dege ne die ze toetst." Al tijdens zijn jaren als commissa ris in Zeeland wees hij op het ge volg dat iedereen in deze provin cie iedereen kent: conflict vermij dend gedrag. Van Gelder: „Dat be tekent dat heel lang vermeden wordt mensen op.hun handelen aan te spreken, hoewel er vaak vol op over wordt geroddeld. Maar als er een kwestie over ontstaat, ex plodeert de zaak meteen. Daar valt dan niet meer tegenop te mediëren." Jan Lust, oud-raadslid wijdt de problemen aan de vele hekjes en koninkrijkjes binnen het stads kantoor. „Bij de ambtenaren is niet de volle inzet om het alge meen belang te dienen. Als onder nemers met iets komen, is de stan daard reactie 'ja maar', in plaats van 'we gaan er samen iets aan doen'. Heb niet het lef om ergens met Jantje over te praten als Piet je erover gaat. Dat is al jaren zo en ze komen niet door die cultuur heen. Daar speelt de rechtspositie van ambtenaren een grote rol. Mensen ontslaan is onbegonnen werk. Je kunt mensen verplaat sen, maar Pietje blijft Pietje." Nu moet eerst de verhouding tus sen burgemeester en gemeentese cretaris worden verbeterd, vindt Lust. De secretaris moet kijken waar hij tegenaan loopt en dan zal hij toch pijnlijke maatregelen moeten nemen. Jan Weug, oud-directeur van scheepswerf de Schelde, denkt dat de 'anarchistische inslag' van de Vlissingers de oorzaak van de problemen is. „Het bestuur van Vlissingen heeft het in zich om problemen op te zoeken. Burge meester Roep doet het niet goed. Hij weet niet wat er loos is in Vlis singen. Bij zijn aantreden heeft hij geprobeerd de bevolking te le ren kennen, maar dat heeft kenne lijk niet gewerkt. Als ik Roep was, was ik afgetreden. De imagoscha de is enorm. Niet alleen voor Roep, maar voor het hele stadsbe stuur. Er moet nu een krachtige burgemeester komen." Jaap van der Doef, burgemeester in Vlissingen van 1986 tot 1999, heeft zich na zijn terugtreden nimmer in het openbaar uitgela ten over beleid, cultuur en gedrag van het Vlissingse gemeentebe stuur. „En dat wilde ik - ook in de huidige situatie - maar zo hou den", laat hij weten. Zeeland staat aan de vooravond van een in teressant energiepro ject. Bedrijven lopen zich warm om van de oude Flakkeese Spuisluis in de Greve- lingendam een testcentrum te maken. Daar willen ze onder zoeken hoe uit de getijdenbe weging effectief elektriciteit kan worden gewonnen. De oude hevelsluis lijkt er de per fecte locatie voor. Het Grevelin- genmeer is ernstig toe aan ver betering van de waterkwaliteit. Daar kan de proef met pompen en turbines meteen wat aan bij dragen. Als het allemaal lukt en er uit deze proef een bruikbaar mo del voor een getijdencentrale rolt, ligt de Brouwersdam aan de zeezijde van de Grevelingen te wachten op toepassing op grote schaal. Maar zo ver is het nog lang niet. Om te beginnen moet minister Melanie Schultz toestemming geven voor het gebruik van de sluis als testcen trum. Het is te hopen dat zij dit snel doet. Anders moet de Tweede Kamer haar maar een zetje geven. De mogelijkheden van energieopwekking met de getijden in de Delta zijn veelbe lovend. Het wordt tijd om daar eens echt werk van te maken. VLISSINGEN - Burgemeester René Roep van Vlissingen is de afgelo pen weken meermalen bedreigd en beledigd. Zowel in (nachtelij ke) telefoontjes als in e-mails heeft hij bedreigingen ontvangen. De burgemeester heeft daarvan aangifte gedaan bij de politie. Hij zei dat maandagavond na af loop van de raadsvergadering over de declaraties door B en W van Vlissingen. Roep heeft ten onrechte geld te ruggekregen van de gemeente voor dubbele woonlasten en voor verhuis- en inrichtingskosten. Toen duidelijk werd dat sommige declaraties niet door de beugel konden, besloot hij die terug te betalen. Het gaat om een bedrag van ruim 4400 euro. De afgelopgn weken is Roep her haaldelijk lastiggevallen. „Ik heb haatmails ontvangen en ben 's nachts soms wel zes keer gebeld. Het is niet prettig als je er steeds uit moet om de telefoon op te ne men en beledigd of bedreigd te worden. En dat gebeurde dan als ik piketdienst had, dus ik moest wel opnemen." Over de inhoud-van de bedreigin gen wil hij niet uitweiden. Toch heeft Roep niet getwijfeld over zijn aanblijven als burge meester, zegt hij. „Mijn aanblij ven hing af van het onderzoek en hoe de raad dat zou waarderen. De reacties die ik tussendoor ont ving, maakten het soms wel las tig. Maar zoals ik steeds heb ge zegd: ik heb het onderzoek altijd met vertrouwen tegemoet ge zien." Het lastigst vond Roep dat het aangekondigde onderzoek naar de juistheid van declaraties aanvanke- lijk lang op zich liet wachten, dat door raadsleden informatie werd gelekt naar de pers en dat daarin vervolgens verhalen verschenen waartegen hij zich niet kon verde digen. „Ik kon niet reageren omdat we dat zo hadden afgesproken voor de duur van het onderzoek." Maandagavond kon hij daarom pas voor het eerst zijn kant van het verhaal vertellen. Hij bena drukte dat over alle declaraties vooraf overleg is geweest met de gemeentesecretaris en de afdeling personeel en organisatie. „Dat de toetsing vooraf plaats vond, is al eens gezegd, maar dat is niet opgepakt. Waarschijnlijk omdat men het interessanter vond een sfeer te scheppen van: 'hij zal wel iets verkeerds gedaan hebben'. Zoals ik ook niet geld 'moet' terugbetalen, dat heb ik zelf besloten." Een definitief politiek oordeel over de burgemeester heeft de ge meenteraad nog niet geveld. Die gaat eerst zelf nog een vervolgon derzoek doen. „Ik vind het goed dat dit gebeurt en dat de raad het, erover eens wordt wat precies onderzocht moet worden. Doe je zo'n onder zoek niet, dan blijft er altijd een "zweem hangen van: wat heeft die kwestie ons nu opgeleverd?", zegt Roep. WOENSDAG 7 AUGUSTUS 2013 oor iemand neergelegd' Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder B.J. Meijering d.d. 01-08-2013 blijkt, dat t.v.v. M.J. Hagendijk, wonende te Brui- nisse in kort geding is gedagvaard NICO VAN DONGEN, zonder bekende woon- of verblijfplaats, ter terechtzitting van de Voor- zieningenrechter van de rechtbank Zee land-West-Brabant, locatie Middelburg van donderdag 8 augustus 2013 te 14.00 uur, gehouden wordend aldaar in het Gerechts gebouw, Kousteensedijk 2. Bij dit exploot, waarvan N. Van Dongen, een afschrift kan krijgen op één van onderstaande adressen, wordt o.m. opheffing van een conservatoir beslag geëist. GGN Dam 2 4331 GJ Middelburg 088 - 3314700 Westsingel 132 4461 DR Goes door Maurits Sep Burgemeester René Roep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51