2 I Topvoordeel VERRE RONDREIZEN f© firn E I I 1 4 BINNENLAND r KRAS.NL Kamervragen over spreeuw op menukaart a? Bewoners, boeren én fabrikanten willen duidelijkheid over de mogelijke gezondheidsschade door landbouwgif. BOEK ONLINE of bel 0900-9697 vragen over misstanden zorg In het Groningse Onnen is vorig jaar een 44-jarige vrouw overle den nadat personeelsleden van zorginstelling Novo haar minuten lang hardhandig tegen de grond gedrukt hadden gehouden. Sectie toonde aan dat ze gebroken rib ben had, en in- en uitwendige bloedingen en wonden aan hals, nek en mond. Het tv-programma Nieuwsuur zond opnames uit van het inci dent. Novo heeft nog geprobeerd in kort geding de uitzending te la ten verbieden, maar de rechter oordeelde dat het uitzenden van de opnames (gemaakt met een be wakingscamera) rechtmatig was. Onderzoek door het Openbaar Mi nisterie heeft niet tot vervolging geleid. Het Gerechtshof heeft geoordeeld dat er geen sprake is geweest van disproportioneel ge weld. De Inspectie voor de Gezond heidszorg (IGZ) vindt de situatie bij Novo echter zorgelijk en stelde een onderzoek in naar het inci dent. Een van de conclusies luid de dat bij de 'gemotiveerde, hard werkende en goedbedoelende' medewerkers onvoldoende in zicht was in de gevolgen van hun handelen voor de cliënt. Ook werkten er door personeelsgebrek vaak invalkrachten. De inspectie kondigde aan 'On nen' onder verscherpt toezicht te stellen. Daarop besloot Novo de vestiging te sluiten. De cliënten zijn overgeplaatst naar een van de 79 andere vestigingen van Novo. Ook daar houdt de inspectie een extra oogje in het zeil, want ten aanzien van Novo heeft ze 'zor gen over het behandelklimaat bin nen de organisatie'. Onlangs bleek bij een inspectiebezoek aan een andere Novo-vestiging dat ook daar 'een risico bestaat voor de veiligheid, effectiviteit of de cliëntgerichtheid van de zorg'. Nee. Twee derde van alle instellin gen in de gehandicaptenzorg vol doet niet aan de minimumnorm, ruim een kwart voldoet wel aan de norm. Dat is gebleken uit de rapportages van inspectiebezoe ken aan 44 instellingen in het laat ste halfjaar. Nieuwsuur heeft die inspectierapportages naast elkaar gelegd. Op het gebied van vrijheidsbeper kende maatregelen (opsluiten, af zonderen of vastbinden van cliën ten) gaat 57 procent van de instel lingen in de fout. In Onnen was dat ook aan de hand: iemand die vrijwillig is opgenomen, mag niet worden onderworpen aan vrij heidsbeperkende maatregelen. De vrouw die uiteindelijk is overle den na het optreden van het per soneel, was vrijwillig geplaatst in Onnen. Wat haar is overkomen had volgens de regels dus nooit mogen gebeuren. 4 Wat betekent dit voor de sector, waarin duizenden personeelsle den dagelijks aan het werk zijn? De Vereniging Gehandicapten zorg Nederland (VGN) is ge schokt door dit ernstige incident. Woordvoerder Dianne van der Veen legt uit dat vrijheidsbeper king veel aandacht heeft: „Sinds 2008 is sprake van een fikse terug gang van alle vormen van ingrij pende vrijheidsbeperking. Voor de groep cliënten met uiterst com plexe gedragsproblematiek is veel kennis en expertise aanwezig bin nen de sector. Maar waar ze er niet uitkomen, worden verbeter trajecten en externe deskundig heid ingezet." Toch komt vrijheidsbeperking nog veel voor. Onrustbanden in bed of stoel, verpleegdekens, ge kantelde stoelen en tafelbladen, voor veel begeleiders én cliënten is het dagelijkse kost. Vaak wor den deze maatregelen toegepast omdat het gewoonte is geworden. DEN HAAG - Tijdens een hoorzit ting van de Gezondheidsraad be gin vorig jaar viel Albert Schop pink uit Veeningen gelijk met de deur in huis. „Ik ben hier omdat Ik kreeg branderige lippen, tong, keel en luchtwegen wij ons erg in onze gezondheid bedreigd voelen", sprak hij, „door de gebruikte gifstoffen in de bol lenteelt, rond en tussen onze hui zen." Aanvankelijk woonde hij 'eigen lijk midden in' het perceel van een veeboer. Toen was er nog niets aan de hand in het Drentse dorp vlakbij de grens met Overijs sel: „Bij het openen van de gordij nen stonden zijn koeien vaak voor het raam. De geur van ge maaid gras rook je in huis. Er werd ook wel eens gestront, zoals we dat noemen, maar dat hoorde ook bij onze woonplek." Maar die november doemde plots een landbouwmachine op en wer den bij de doorgaande weg acht grote blauwe vaten neergezet, zo valt in zijn verslag aan de Gezond- heidsraad te lezen. Monam Clean Start Sodium stond op de vaten. Maar de afbeeldingen met dode bomen en dode vissen en termen als 'zeer giftige stof boezemden meer angst in. De veeboer bleek het land aan een bollenteler te hebben verhuurd. Het weekend en de maandag en dinsdag na het 'inbrengen van de Monam' werkte Schopper in zijn tuin. Hij voelde zich onwel wor den, beschrijft hij. „Ik kreeg bran derige lippen, tong, keel en lucht wegen." De buurvrouw en zijn partner hadden er ook last van. Schopper besloot daarna niet meer in de tuin te werken uit angst dat de klachten kwamen door het inademen van de giftige dampen. Hij schetst in het document dat hij opgestelde namens twaalf me de-buurtgenoten de absurde situa tie: „De werknemers van de teler dragen beschermende kleding, en giftige stoffen kunnen dankzij fil ters niet in hun cabine komen. Na het spuiten, rijden ze weg. Wij als omwonenden kunnen niet I049i VERENIGDE STATEN THAILAND M 1^491 ZUID-AFRIKA i6 1399 SRI LANKA INDONESIË COTHEN - Restaurant De Pronck- heer in het Utrechtse Cothen ser veert al enige tijd spreeuw, die is geschoten in de boomgaard van de buren. Eigenaar Arjan Smit is niet van plan om daarmee te stop pen, ondanks een boze brief van de Vogelbescherming. De provincie Utrecht zoekt uit of het klaarmaken van spreeuw ei genlijk wel mag en fractieleider Marianna Thieme van de Partij voor de Dieren heeft er gisteren Kamervragen over gesteld aan staatssecretaris Sharon Dijksma van Economische Zaken. De Pronckheer serveert voorna melijk producten uit de streek, zo als gans en wild uit de uiterwaar den en groente en kruiden uit ei gen tuin. Spreeuw eten is in zui delijke landen niet ongewoon. Smit serveert de spreeuwen ge bakken of in een salade. 4 Nieuwsuur vertoonde maandag beelden van vier medewerkers van een zorginstelling die een cliënt op de grond drukten. Tot de dood erop volgde. door Paulus Smits Het is niet voor het eerst dat de zorg voor verstandelijk gehandi capten onder vuur ligt Wat was er nu aan de hand? 'l Is het denkbaar dat deze cliënte alleen door hardhandig optreden tot bedaren was te brengen en dat het personeel wellicht uit noodweer handelde? 3 Is Novo de enige instelling die zo onder vuur ligt? Omwonenden van akkers waar gespoten wordt, vrezen dat ze daar ziek van kunnen worden, foto Gettyimages Bang voor het gif v door Floor Ligtvoet Albert Schoppink, omwonende Rondreis Amazine Thailand Vertrek: 3 sep. t/m 29 mrt. '14 nu tot 110 p.p. korting! met o.a. Bangkok. River Kwai, Sukothai, Chiang Rai, Gouden Driehoek, Chiang Mai en vrije dagen in de badplaats Cha-Am incl. vlucht, ontbijt. 6 x lunch, NL- sprekende reisteiding en excursies Zie www.kras.nl/36362 o! /25986 Rondreis Zuidelijke Parels Vertrek: 17 sep. t/m 11 mrt. '14 inclusief fietstocht Bangkok! met o.a Bangkok, het Khao Sok National Park, de Phang Nga Baai, Krabi en Koh Samui strandverlenging mogelijk incl. vluchten, ontbijt, 1 x lunch, NL-spr. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/36371 of /36069 Vertrek: 27 aug. t/m 8 okt. boek nu de laatste plaatsen! met o.a Las Vegas, Zion NP, Bryce Canyon Grand Canyon, Sequoia NP, Yosemite NP, Los Angeles en San Francisco incl. vlucht, NL-spr. reisleiding, excursies en entreegelden parken Zie www.kras.nl/36404 Rondreis Sensational South Africa Vertrek: 16 sep. t/m 15 apr. '14 absoluut nergens voordeliger! allerlaatste plaatsen sep. okt.! met o.a. Pretoria. Panoramaroute, Kruger National Park, Swaziland, Durban en de Drakensbergen incl. vlucht, ontbijt, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/25990 ot /36493 Rondreis Ceylon Compleet Vertrek: 15 aug. t/m 17 okt. laatste plaatsen garant vertrek! met o.a. Anuradhapura, de leeuwen rots Sigiriya, Kandy, het olifanten weeshuis Pinnawela, Galle en vrije dagqn in Hikkaduwa incl. vlucht, ontbijt, diner, NL- sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/74756 Rondreis Sumatra, Java Bali Vertrek: 5 nov. t/m 25 mrt. '14 prachtige eilandencombinatie met o.a. Medan, orang-oetan revalidatiecentrum, hetTobameer, Bukittinggi, Jakarta, Borobudur- tempel, Bromo-vulkaan en Bali incl. vlucht, ontbijt, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/36308 waarom zou je meer betalen 15 cpm Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusieI res "Sj Calamiteitentonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4