TO©S PZC Meisje gedood bij noodweer, materiële schade valt mee i I 1 2 IN HET NIEUWS g=i GEORGANISEERDE MISDAAD COLOFON Maak iemand abonnee! Oost-Europese zakkenrollers krijgen in eigen land intensieve training. 'Dit is een hooggekwalificeerde baan.' Celstraf voor Roemeense zakkenrollers PAUL KUSTERS toosenhenk.nl O® VAN &ER <3iJP: VOETBAL IS NIKS VOOR HOMO S T: 088-0139995 AMSTERDAM/BELGRADO - Kijken naar je favoriete festivalband met je smartphone losjes in je achter zak, is vragen om moeilijkheden nu Oost-Europese roversbendes door heel Europa trekken. In de mensenmassa's maken zij je in een vloek en een zucht de dure te lefoon en geld afhandig. De arrestatie van maar liefst 43 Roemeense zakkenrollers tijdens de Gay Pride in Amsterdam toont aan dat zakkenrollen allang niet meer het domein van sneue eenlingen is. Door de hoge werk loosheid en lage levensstandaard in Oost-Europa is het relatief mak kelijk om daar zakkenrollers te re kruteren. Tihomir Bezlov, een Bulgaarse expert op het gebied van georgani seerde misdaad, stelt dat zakken rollen big business is geworden. „In sommige gevallen heeft dit niets meer te maken met kleine amateuristische misdaad. Het zijn vaak goed geoliede netwerken." Een misverstand dat Bezlov uit de wereld wil helpen, is dat iédereen kan zakkenrollen. „Dit is een hooggekwalificeerde baan", legt hij uit. „Die mensen, meestal kin deren, worden intensief getraind. Vaak zijn het hechte familienet werken." Iedereen in Roemenië en Bulga rije kent de dorpen waar dit soort netwerken vandaan komen. Vaak zijn ze extreem gespecialiseerd: skimmen van pinpassen, zakken rollen of prostitutie. Ieder dorp heeft zijn eigen niche. Het is lastig voor de Roemeense politie deze praktijken aan te pak ken, omdat de misdrijven immers niet in eigen land worden ge pleegd. Bezlov pleit al jaren voor een veel intensievere samenwerking tus sen Europese politiekorpsen. Vooral het delen van kennis is es sentieel om de creativiteit van de criminelen bij te benen. Hij ver telt dat Amsterdamse agenten in 2007 zakkenrollen nog vooral als een curiositeit zagen. „Ik was ver- AMSTERDAM - Tijdens snelrechtzit tingen voor de rechtbank in Am sterdam zijn de eerste Roemeen se zakkenrollers veroordeeld die toesloegen tijdens de Gay Pride. De rechter veroordeelde gisteren drie mannen van 22,46 en 45 jaar tot celstraffen van respectievelijk 4,6 en 10 weken. Twee van hen werden eerder veroordeeld voor winkeldiefstal, de ander was niet eerder met politie en justitie in aanraking geweest, meldde een woordvoerder van de rechtbank. Maandag werden ook al drie Roe menen veroordeeld tot 5 en 6 we ken cel. De politie arresteerde tij dens de Gay Pride 46 zakkenrol lers. 43 van de verdachten hebben de Roemeense nationaliteit. baasd. Wie de Bulgaarse achter grond kent, weet dat dit een ge specialiseerde baan is. Maar wie oppervlakkig kijkt, ziet arme men sen die wat geld proberen binnen te halen. Ze zien het netwerk niet." Te oordelen naar de vangst van af gelopen weekeinde heeft de Am sterdamse politie snel geleerd. Het arresteren van zo veel zakken rollers in één keer is zeldzaam. Dat bevestigt Rogier Nebbeling, veiligheidspsycholoog en trainer in de veiligheidsbranche. „De poli tie heeft zich de afgelopen jaren gespecialiseerd in het herkennen van zakkenrollers. Ze vertonen vaak afwijkend gedrag, door in an dere lijnen en sneller of juist lang zamer te lopen dan de rest van het publiek. Een zakkenroller zoekt groepjes mensen waar hij dichtbij gaat staan. Maar nét niet dichtbij genoeg om ook echt als onderdeel van het groepje be schouwd te worden." De buit van zakkenrollers is de af gelopen jaren steeds beter gewor den. „Steeds meer mensen lopen met dure smartphones op zak." Zakkenrollers aanpakken is lastig, omdat ze vrijwel altijd in groepjes werken. „Als iemand is bestolen, wordt de buit razendsnel doorge geven. De kompaan geeft de buit op zijn beurt door aan een derde persoon. De zakkenroller die wordt betrapt, heeft geen buit en dus geen bewijs meer bij zich." De arrestaties van het afgelopen weekeinde lukte zijn volgens Neb beling 'nog maar het topje van de ijsberg'. Ook in Oost-Europa groeit de aandacht voor het probleem. Thuis ergeren ze zich namelijk aan de slechte naam die de roven de landgenoten hun geven. Door harde wind en onweer wer den tenten, caravans en bomen weggeblazen. Een 7-jarig meisje kwam om het leven. „En dat maakt onze inschatting zo cru. We hebben liever 5 mil joen euro schade en een kind dat gewoon thuiskomt", reageert het Verbond. Het meisje dat overleed, stond op een camping in het Friese Lippen huizen. De Harlingse sliep in een camper, waar een boom op te rechtkwam. De omwonenden van de minicamping in Lippenhuizen reageerden dinsdag met ontzet ting op de ravage die de storm heeft aangericht. „We begrepen dat de situatie ernstig was", aldus een directe buurvrouw. „Maar als je ziet wat de storm heeft aange richt, begrijp je pas hoe verloren de campinggasten zich moeten hebben gevoeld." Op een camping in Gorredijk, vlak bij Lippenhuizen, vielen twee lichtgewonden. Op de cam ping waaiden tenten weg en wer den caravans omvergeblazen. Een caravan werd 50 meter door de lucht geslingerd. In het dorp Hemrik viel een boom op een huis. De bewoners bleven onge deerd. In Oldeholtwolde (tussen Wolve- ga en Heerenveen) werd een gasleiding stukgetrokken, waar schijnlijk door de wortels van een boom die was omgevallen. De hulpdiensten hadden het druk met omgevallen bomen op de weg en wateroverlast. Ook in Groningen ging het flink tekeer en ontstond veel schade door het noodweer. Gewonden vielen in die provincie echter ER niet. IK SCHAAM ME KAPOT.' IK SELOOF DAT IK NAMELIJK OOIT OOK EEN KEEP OM WE DWAAS HEB MOETEN LACHEN, Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale producten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee •Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. Zakkenrollen is big business door Joost van Egmond en Peter Winterman beeld Mark Reijntjens zie onze website/binnenland Bekijk videobeelden van de arrestaties van zakkenrollers tijdens de Gay Pride H>': www.pzc.nl/abonneewerftabonnee LIPPENHUIZEN - De materiële scha de door het noodweer maandag avond in het noorden valt mee. De kosten blijven waarschijnlijk onder de miljoen euro, schat het Verbond van Verzekeraars. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2