I I 24 BUITEN 4 tls y 1 HETZEEÜWSE LANDSCHAP mm '-■'/O'".' fiiAiïi - r 2 v .t f "«1 Op 26 juli cirkelden er maar liefst ne gen bruine kiekendieven boven de - Oosterzwake. Bij nadere inspectie bleek het te gaan om twee vrouw tjes met zeven jongen. Ze hadden zich voor eventjes aaneengesloten tot een groep en in zekere zin hoor den ze ook bij elkaar. Alleen de ver bindende schakel, pa kiekendief, ont brak in de groep. Deze kiekendief man had twee vrouwtjes die slechts enkele honderden meters uit elkaar broedden. Beiden met veel succes dus, want drie en vier vliegvlugge jongen is erg veel. Jongen zijn een voudig van de volwassen vogels te onderscheiden door de oranjebruine kop. Die begint te verbleken zodra ze het nest verlaten en uiteindelijk wordt de kleur roomwit. doorChiel Jacobusse Juli was een erg interessante maand. Het totale aantal soor ten bedroeg 8i; net één meer dan in juni. Maar daaronder wa ren drie soorten die zich nooit eerder op mijn rondje vertoond hadden. Het gemiddelde aantal soorten per dag daalde ten opzichte van juni. Het waren er 43 tegen 46 tij dens de vorige maand. Onder de nieu welingen waren twee steltlopers, na melijk de kemphaan en de goudple vier. Allebei verbleven ze op het schorretje in de Biezelingse ham. "Ris sen de kemphanen zat een mannetje die nog duidelijk te herkennen was aan de restanten van de fraaie kraag die deze soort in de broedtijd heeft. Goudplevieren heb ik niet gezien; al leen maar gehoord. Het is trouwens verrassend hoeveel soorten je in een open landschap als het schorretje uitsluitend op het ge hoor kunt vaststellen. Het verdragen de gejodel van de wulp, het luide te-piet van de scholekster en het aan houdende getuut van de tureluur kun je nauwelijks missen. Maar ook de zachtere geluidjes als die van de bontbekplevier en de oeverloper wa ren heel vaak te horen. Het aantal steltlopers loopt voortdurend op en daaraan kun je zien dat, nu het hartje zomer is, de najaarstrek al in volle gang is. Net als bijna ieder jaar was er op het schorretje een flinke bergeenden crèche. Een jong paar dat op het hoog tepunt zo'n vijftig jongen onder zijn hoede had. Ik kon het wel en wee van de crèche dag in dag uit volgen en uiteindelijk bleken ongeveer 35 jongen het tot vliegvlugge vogel te schoppen. Ook dat is een heel mooi resultaat want soms worden, zeker buitendijks, de bergeendencrèches tot op het laatste kuiken opgegeten door de meeuwen. Een keer waagde zich een sperwer boven het schorre tje en die maakte een duikvlucht rich ting de kuikens. Dat hadden pa en ma bergeend onmiddellijk in de ga ten en ze vlogen recht op de sperwer af. Die is zo snel en wendbaar dat de bergeenden geen schijn van kans maakten, maar kennelijk ging hier toch het formaat van de vogels een woordje mee spreken. De sperwer vloog onverrichter zake door en ver dween over de zeedijk. Het is duidelijk dat de broedtijd voor vrijwel alle vogels op zijn eind loopt. Dat wordt ook duidelijk doordat de vogels niet langer hun territorium zang laten horen. De vinkenslag was tot 24 juli iedere dag te horen en vaak op meerdere plaatsen. Toen kwam er abrupt een einde aan en de vink liet zich tijdens geen enkel rond je nog horen of zien. Vergelijkbaar ging het met de koekoek, die het van af 13 juli voor gezien hield. Drie zan gertjes lieten zich tot het einde van de maand echt dagelijks horen, name lijk de tjiftjaf, de zwartkop en de klei ne karekiet. Die zijn waarschijnlijk aan hun tweede of zelfs derde broed van dit jaar bezig. Terwijl de zomer voortschrijdt zie je de akkers bijna dagelijks veranderen. Het felgele koolzaadveld langs de Weeldijk is veranderd in dofgroen en de zee van witbloeiende papavers heeft plaatsgemaakt voor een onbe stemde blauwgrijze tint. De hoogop- gaande gewassen maken het soms problematisch om bepaalde vogels te ontdekken. Zo was er voor het eerst dit jaar een rondje dat zich geen enke le fazant liet zien en ook de nog broe dende scholeksters waren op een ge geven moment onzichtbaar. De laatste verrassing in juli was een kleine zilverreiger, die langs de sloot achter gemaal Maelstede aan het vis sen was. Die bracht het totale aantal van op mijn rondje waargenomen soorten op 120, veel meer dan ik oor spronkelijk verwacht had. Ongetwij feld brengt ook de nieuwe maand weer de nodige verrassingen. Kleine karekiet Buiten De meestoof "Nederland" aan de Stoofweg in Nieuwdorp is gedurende het laatste jaar prachtig gerestaureerd. De "war me stoof' wordt nu als woonhuis gebruikt foto Gerard Smailegange 2 *1 v ->> '*'*>,'■•1 X ti t X, v_ «t. Mijn vogelrondje: juli Kemphaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24