'Ook West-Duitsland verstrekte massaal doping aan sporters' Villas-Boas kwaad op loslippige Ancelotti WERELDKAMPIOEN '32 SPORT Motorcrosser pakt voor de tweede keer de wereldtitel in de MX2. Het supertalent breekt record na record. De Süddeutsche Zeitung citeerde zaterdag uitvoerig uit een rapport van 800 pagina's dat werd opge steld door de onderzoekers van de Humboldt Universiteit. De Ber- lijnse wetenschappers deden sinds 2008 gedegen onderzoek en stellen klip en klaar: vanaf de ja ren vijftig werd met overheids geld op grote schaal doping ver strekt aan West-Duitse sporters. De voorbeelden zijn legio en schokkend. Zo werd tijdens de Spelen van Montreal in 1976 maar liefst 1200 maal een spuit met een bepaalde cocktail van diverse do- pingmiddelen aan West-Duitse sporters gegeven. West-Duitsland eindigde dat jaar als vierde in de medaillestand, net als vier jaar eer der tijdens de Spelen in Mün- chen. Al in 1988 experimenteerden sportartsen in Duitsland met epo. Begin jaren zeventig werd het ge- PERVITIN EN EPHEDRINE bruik van anabolen uitvoerig ge test. Er werd zelfs gekeken hoe het middel in bepaalde hoeveelhe den uitwerkte op het libido van de mannelijke sporters. Volgens de wetenschappers be gon West-Duitsland niet eens met de verstrekking van doping als reactie op de vele prijzen die de gedrogeerde Oost-Duitsers be haalden. Volgens hen was het een zelfstandig proces, gestuurd van uit de politiek. Een belangrijke rol was wegge legd voor het in 1970 opgerichte Bondsinstituut voor Sportweten- schappen, ook wel BISP genoemd. Dit instituut viel en valt nog steeds rechtsreeks onder de minis ter van Binnenlandse Zaken. BISP verdeelde jaarlijks gemiddeld zo'n 10 miljoen D-Mark via verschillen de kanalen voor onderzoek naar en verstrekking van doping. In het rapport wordt gerept over ongeveer alle takken van sport waar in middelen als anabolen, epo, testosteron en oestrogeen werden gebruikt. Ook voetballers werden van staatswege 'medisch bijgestaan' met amfetaminen en pervetine. Niet bekend is of dat louter bij de nationale teams ge beurde, of ook bij de clubs. Eerder al getuigden diverse trainers en spelers uit de jaren zeventig, tach tig en negentig dat dopinggebruik in de Bundesliga schering en in slag was. Opvallend genoeg was het rap port van de Berlijnse universiteit in april van dit jaar al klaar. De wetenschappers willen graag pu bliceren, maar uitgerekend de op drachtgever, de Olympische Bond, houdt publicatie tegen. De reden is dat er in het lijvige rap port vele tientallen namen staan van mensen die nu nog steeds in de sport werkzaam zijn. Na de publicaties in Süddeutsche Zeitung is de druk om tot publica tie over te gaan enorm. In de poli tiek hebben zowel de SPD als FDP aangedrongen op het vrijge ven van alle resultaten. Ze willen daar desnoods een spoeddebat voor aanvragen. eindhoven - Dat motorcrosser Jef frey Herlings gisteren voor de tweede opeenvolgende keer we reldkampioen werd in de MX2-klasse, was nauwelijks nieuws. De achttienjarige Braban der was dit seizoen zo dominant dat de wereldtitel simpelweg een kwestie van tijd was. De cijfers zijn indrukwekkend. Het supertalent won tot dusver al le viertien Grands Prix en 26 van de 28 manches. Zijn reeks van veertien opeenvolgende Grand Prix-overwinningen is uniek in de geschiedenis van het WK. Zijn Grand Prix-overwinning van zon dag was al de dertigste in zijn nog prille carrière. Voor die formidabele prestaties mag de fabriekscoureur van KTM dit jaar rekenen op een al even for midabel inkomen. Door zijn sala ris, sponsor- en merchandise-in- komsten, winstpremies en een kampioenschapsbonus van KTM en sponsors komt dat uit op een bedrag van rond de één miljoen euro. Zoals dat gaat met succesvolle jon ge crossers in het WK werd dit seizoen volop gespeculeerd over een vertrek van Herlings naar de prestigieuze supercrosses in Ame rika. Lang overwoog de coureur de oversteek naar de zwaarste mo torcrosscompetitie ter wereld in derdaad te maken, maar zag daar uiteindelijk vanaf na een regle mentswijziging in het WK. In juni schrapten de internationa le motorsportbond FIM en WK- promotor Youthstream de regel dat de wereldkampioen in de MX2 (de klasse voor motoren tot 250 cc) slechts één keer zijn titel mag verdedigen. Die regel be- PASPOORT stond om de doorstroom van top talent naar de MXi (motoren tot 450cc) te bevorderen. Eerder had Herlings te kennen ge geven dat hij niets zag in een ver plichte overstap naar de konings klasse omdat hij zich daarvoor te jong achtte. Dankzij het nieuwe reglement kan hij nu tot zijn 23e vooruit in de MX2. Daarna moet hij alsnog overstappen. Kort na de reglementswijziging verlengde Herlings zijn contract bij KTM met twee jaar. Daarmee verzekerde de Oostenrijkse cross motorfabrikant zich van nog een succesvol jaar in het wereldkampi oenschap MX2. Gezien de domi nantie waarmee Herlings de titel dit jaar won en het gebrek aan nieuwe talenten dat hem serieus kan uitdagen, is Herlings de enige favoriet voor de wereldtitel in 2014. En zo bevindt de jonge motorcros ser zich in een ongekende luxepo sitie. Met een verbeterd contract wordt zijn toch al exorbitante in komen in 2014 normaal gespro ken nog exorbitanter. Voor zijn twintigste is Herlings - behou dens ernstige blessures - hoogst waarschijnlijk drie- of viervoudig wereldkampioen, miljonair, en heeft hij nog steeds een lange car rière voor zich. De keus om alsnog naar Amerika te gaan, wordt dan een stuk ge makkelijker. Hij kan het zich zelfs veroorloven een paar jaar te 'rij pen' in de MXi vooraleer hij ver- „De geruchten dat er iets op komst is, zijn niet waar", aldus de Portugees. „We hebben inderdaad gesproken met Real Madrid, maar hun coach heeft een fout gemaakt door dat naar buiten te brengen." Ancelotti onthulde woensdag dat Real Madrid met de Spurs in ge sprek is over Bale. Volgens Spaan se en Britse media zou de 'Ko ninklijke' liefst 120 miljoen euro over hebben voor de Welshman, waarmee Bale de duurste speler ter wereld kan worden. Vooralsnog zijn de Spurs echter niet bereid mee te werken aan de ze recordtransfer. „Wij kijken naar een toekomst mét Gareth", aldus Villas-Boas. „In het voetbal is alles mogelijk, maar wat we tot nu toe hebben gecommuniceerd is dat we niet willen ingaan op de interesse van Real Madrid." Volgens Villas-Boas heeft Ancelot ti de afgelopen dagen onnodig veel druk op de situatie gezet door de lopende gesprekken naar buiten te brengen. „Als persoon waardeer ik Carlo zeer en we mo gen elkaar graag, maar als je kijkt naar de situatie die er nu is, dan komt het doordat zij hiermee de publiciteit hebben gezocht. Er zijn nu heel veel mensen die din gen roepen over een speler die niet van hen is." Herlings moet waken voor gemakzucht door Jaap van Essen BERLIJN - Dat er in de Democrati sche Duitse Republiek van staats wege volop doping werd verstrekt aan sporters was bekend. Maar in de Bondsrepubliek - West-Duits land dus - ging het er net zo aan toe. In het voetbal kwam het dopingge- bruik voort uit ervaringen uit de Tweede Wereldoorlog. Zo kregen Duitse soldaten regelmatig het middel Pervitin (speed) toege diend. Pervitin werd vervolgens 'normaal' binnen het Duitse voet bal, zeggen de onderzoekers. Enkele voetballers die in 1954 het WK wonnen, gebruikten Pervitin. Bij drie Duitse voetballers die mee deden aan de WK-finale van 1966 (die Engeland won) zijn sporen van het verboden middel ephedri- ne gevonden. In het nog niet gepubliceerde rap port worden atleten, artsen en po litici met name genoemd. door Erwin Blatter Naam: Jeffrey Herlings. Geboortedatum: 12 september 1994. Woonplaats: Elsendorp (Noord- Brabant). Team: KTM. Belangrijkste titels: Europees kam pioen 85cc in 2008, wereldkampi oen 85cc in 2008, wereldkampi oen MX2 in 2012 en 2013. Andre Villas-Boas (links) hoopt dit seizoen ook gewoon te kunnen beschikken over Gareth Bale (rechts), voor wie Real Madrid liefst 120 miljoen euro over zou hebben, archieffoto Adrian Dennis/AFP door Jaco Kaijen LONDEN - Trainer Carlo Ancelotti van Real Madrid heeft een slechte beurt gemaakt bij zijn collega André Villas-Boas van Tottenham Hotspur. Volgens Villas-Boas heeft Ancelotti de geruchtenmachine over een duizelingwekkende trans fer van Gareth Bale onnodig aan het rollen gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60