Kwalleballen: rollen, spetteren, soppen, plonzen en sprinten I Zevenhonderd kilometer fietsen voor KWF kankerbestrijding 16 BEVELANDEN en THOLEN NATUURGEBIED Boven Hoedekenskerke wordt 65 hectare natuur aangelegd als compensatie voor verdieping. Dit is kwalleballen. En dat heeft geen bedoeling. „Een beetje rol len in de modder. Wat wil je nog meer", zegt lurgen de Crom als hij net van onder de douche komt. „Het kind in je komt naar boven." Hij heeft net met zijn camping team - zelf woont hij in Halsteren - een wedstrijd gespeeld. „Het is vermoeiend, de modder maakt het zwaar. En ik doe eigenlijk niet aan sport. En nee, ik heb ook niet getraind." Tijdens de Dag van 't Ouweland, het dorpsfeest in Oud-Sabbinge, wordt volgens de traditie gestre den om het open Zeeuws kam pioenschap Kwalleballen. Een oud Zeeuws spel, zegt speaker Ad de Wit voor de toeristen. In wer kelijkheid is het een jaar of tien geleden in het dorp geïntrodu ceerd. Het is simpel: je graaft een veld in een weiland, ongeveer een halve meter diep. Daar doe je water in. En nog een beetje, tot het veld is veranderd in een modderpoel. Aan beide korte kanten van het veld graaf je twee putten en die vul je met water. „Je hebt twee teams. En het ene team moet de juten zak in de put van het ande re team zien te krijgen", legt scheidsrechter Wouter Katsman de spelregels uit. „Het is een soort rugby, maar dan in de modder. Ie dere wedstrijd duurt tien minu ten. Dat is meestal lang genoeg." Het is sjorren aan de juten zak, sjorren aan armen en benen, rol len in de modder, tackelen, sop pen, spetteren, plonzen en zom pig sprinten. „Ik zit helemaal on der", lacht een dame in het pu bliek terwijl ze haar armen af veegt. Na een paar minuten zijn alle spelers bedekt met een dun laagje modder. En die spoelt Bram de Wilde er weer allemaal af met zijn regen douche. „Die heb ik uit de badka mer moeten slopen", lacht hij. „We hebben duizend liter water mee. De rest lenen we bij de buuf." Er komt een nieuwe lading kwalleballers aan. „Het is altijd een verrassing wat er onderuit komt", lacht De Wilde. „Blond of donker." Anouk en Daphne (12) doen voor de tweede keer mee aan het jeugd kampioenschap. „Ik geloof dat we gewonnen hebben", zegt Daphne, die eigenlijk in Wemeldinge woont, maar aan het Veerse Meer op de camping staat. „Die modder is niet erg. En je huid wordt er zacht van." De finale gaat tussen Veerse Meer één en Veerse Meer twee. De spe lers vallen om in de blubber, van vermoeidheid en een biertje te veel. „Ik heb 'm niet hoor!", roept Jurgen als hij met twee mannen op zijn buik in de modder ligt. Aan de andere kant werkt de te genstander de zak met verdediger en al de put in. Twee-nul. HOEDEKENSKERKE - Zuid-Beveland krijgt er een nieuw natuurgebied bij: ten noorden van Hoedekens kerke wordt deze winter 65 hecta re zilte natte natuur aangelegd. Straks zoeken de grutto's, de scho leksters, de tureluurs en de vis- diefjes er naar eten. Nu groeit er nog mais en tarwe. Voor het laatst, want in in januari komen de bulldozers: een deel van het ge bied wordt afgegraven om het wa ter meer vrij spel te geven. „Het worden zilte graslanden", vertelt René Wink van Natuurmo numenten. „Er groeit straks aard beienklaver, zilte rus - een soort gras dat van zout houdt -, zee kraal en zeeaster, lamsoren dus. Nee, er komt geen verbinding met het water, maar aan de kant van de zeedijk heb je, zoals bij veel inlagen, altijd zoute kwel, wa ter dat onder de dijk doorkomt. Als we de grond afgraven wordt het daar natter." Er komt een schelpeneilandje midden in het gebied als broed- plaats voor vogels. Verder dient het gebied ook als waterberging: als er in één keer veel regen valt, kan het daar even worden opgesla gen. De akkers die er nu nog lig gen - de laatste oogst gaat er deze zomer af - zijn niet de beste ak kers, zegt Wink. „We hebben de grond dan ook vrijwillig verwor ven. De boeren hebben ander land kunnen kopen, ergens an ders en van betere kwaliteit. Een paar percelen blijven voorlopig zo als ze zijn: de boomgaard aan de Waanweg bijvoorbeeld. De eige naar van die grond wilde niet ver kopen. Dat komt misschien later nog wel eens." Wink hoopt dat het gebied een vo gelparadijs wordt. „Aan de andere kant van de zeedijk ligt de Bieze- lingse ham, dat is een slikken- en schorren gebied. Daar zitten aller lei vogels. Als het hoog water wordt en er buitendijks geen ruimte meer voor ze is, kunnen die even de dijk oversteken om te rusten en te fo'urageren en mis- Nu groeit er nog mais en tarwe maar in januari ko men de bulldozers: een deel van het gebied wordt afge graven om het water meer vrij spel te geven. schien zelfs wel te broeden. Een stukje verderop bij Baarland broedden meteen al het eerste jaar honderd kluutpaartjes in het nieuwe natuurgebied." Dat er een natuurgebied komt, is een gevolg van afspraken die ge maakt zijn in 1995 over de tweede verdieping van de Westerschelde. Daarnaast is het gebied onderdeel van de ecologische hoofdstruc tuur. „Je krijgt nu een verbinding vanaf de Zwaakse weel via Hoede kenskerke richting Baarland en El- lewoutsdijk", zegt Wink. Wandelen en fietsen is gewoon toegestaan: de Vrouwenweg loopt er dwars doorheen, en dat blijft ook zo. Er komt wel een hek om heen, want er grazen straks koeien van boeren uit de buurt. „Boeren pachten het land van ons daarvoor", zegt Wink. „Het wor den volgens mij niet van die spe ciale runderen, maar gewoon koeien uit de streek." vrouwenw MIDDELBURG - De 43-jarige Remco Wevers uit Oldertzaal fietst voor afgaand aan de landelijke Ride for the Roses in Ede van Oldenzaal naar Oostkapelle. Voorwaarde is wel dat de single 'Ride for the Ro ses' van singer-songwriter Josie uit Middelburg vijfduizend keer wordt gedownload. Bij tiendui zend downloads fietst Wevers de volgende dag weer terug. Een tocht van in totaal zo'n zevenhon derd kilometer. Wevers verloor in 1999 zijn ouders aan kanker. Sindsdien zet hij zich in voor diverse fietsevene- menten met als doel geld op te ha len voor KWF kankerbestrijding. In 2000 organiseerde hij de 'Oost kapelle Toertocht'. Een fietstocht van 340 kilometer met 21 fietsers. Die leverde 45.000 gulden op. De keuze voor Oostkapelle heeft te maken met zijn overleden ouders. „In 1945, na de Tweede Wereldoorlog, waren er op basis scholen in Nederland acties voor de getroffen gebieden. Mijn moe der is destijds met haar klas naar Oostkapelle gegaan om hulp te bieden. Sindsdien zijn we als ge zin tientallen keren in het dorp geweest. Ik kom er nu nog jaar lijks om vakantie te vieren en heb er dus een band mee", vertelt We vers. Het liefst rijdt hij de tocht vóór de landelijke Ride for the Ro ses. „Maar als er dan nog niet ge noeg singles zijn gedownload, stel ik de tocht uit tot volgend jaar. Ik ga die tocht sowieso fietsen. Men sen hoeven de single alleen maar te downloaden. Laat deze gek maar gewoon rijden", zegt We vers lachend. door Nadia Berkelder OUD-SABBINCE - „Wat is hier pre cies de bedoeling van?", vraagt een dame aan de kant van de modder poel. In de kniehoge poel liggen twaalf personen en een jute zak. Slechte grond wordt zilt natuurgebied door Nadia Berkelder 65 hectare natuur wordt komende winter aange legd ten noorden van Hoedekenskerke Kwalleballen: rollen in de modder, foto Johan van der Heijden Hoedekenskerke door Jelle Kempe De single 'Ride for the Roses' is te downloaden via iTunes. De single kost €0,99, waarvan een groot deel naar de KWF kankerbestrijding gaat. De ontwikkelingen zijn te volgen via de site: www.ridefortheroses.nl I De 43-jarige Remco Wevers uit Oldenzaal fietst voor KWF kankerbestrij ding van Oldenzaal naar Oostkapelle en terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52