Financiering film over Job Baster is rond stoom Kermis op schaal nieuw tussen rook en 16 SCHOUWEN-DUIVELAND FIETSEVENEMENT De vierde editie van de Giro di Schouwen-Duiveland trok zondag 497 deelnemers. 66 Als je het eenmaal hebt gedaan, weten al die organisaties je te vinden Centraal in deze film staat de achttiende-eeuwse Zierikzeese ge neesheer Job Baster (1711-1775), die destijds belangwekkend biolo gisch onderzoek heeft verricht. De documentaire gaat zondag 15 september in première bij het fes tival Film by the Sea in Vlissin- gen en krijgt in diezelfde week, op donderdag 19 september, ook een speciale vertoning in film theater fiZi in Zierikzee. Parramore kreeg voor het maken van deze film een bijdrage uit het vorig jaar gevormde Zeeuws Do cumentaire Fonds. De gemeente Schouwen-Duiveland verleende een subsidie van 2000 euro. De maakster begon met de opna men voor De Bijbel van Baster al begin april dit jaar, toen nog niet duidelijk was of zij de financie ring rond zou krijgen. Zij is uiter aard blij dat de fondswerving suc cesvol is verlopen en vooral ook dat diverse organisaties zich met dit project hebben verbonden. „De VW komt met een wandel route door Zierikzee langs herin neringen aan Baster.- In de Mu seumhaven wordt op een boot een tentoonstelling over deze man ingericht en in samenwer king met het Nationaal Park Oos- terschelde wordt gewerkt aan een scholenproject", vertelt Parramo re. Het verbaast haar dat bijna nie mand meer weet wie Job Baster was. Zelfs in Zierikzee niet. Op het Havenpark staat weliswaar een beeldje maar slechts weini gen zijn op de hoogte van het be lang van zijn onderzoeken. Baster was de eerste die het Zeeuwse on derwaterleven heeft beschreven in zijn tweedelige boek 'Natuur kundige Uitspanningen' (1763)- „Honderdvijftig jaar lang is dit boek een ware bijbel voor biolo gen geweest", zegt Parramore. De film duurt 26 minuten en heeft twee verhaallijnen. Een re constructie van het leven en werk van Baster wordt gemaakt met Marcel van den Berg - voormalig huisarts in Haamstede - in een fi gurantenrol. Daarvoor is gefilmd in het vroegere huis van Baster, te genwoordig bewoond door - voor malig huisarts - Lex van Geer aan het Havenpark in Zierikzee, aan de monding van het kanaal en het Kaaskenswater. De duikers/biologen Floris Benne- ma en Peter van Bragt gaan het water in en laten zien wat er nog klopt van de beschrijvingen van Baster. Bioloog en Baster-kenner Wim Backhuys uit Kerkwervje licht de persoonlijke kant van Bas ter toe. Hij vertelt onder meer over het drama in diens leven. Baster raakte op latere leeftijd blind aan één oog en kon daar door zijn onderzoek niet verder voortzetten. RENESSE - Een petje, een fluitje en een hesje. Die outfit blijkt vol doende om als verkeersregelaar se rieus te worden genomen. Dat er varen Iep (67) en Annie(6s) Triou uit Goes op de kruising Delings- dijk Kijkuitse dijk en Provincia le Straatweg bij Brouwershaven. Zij staan er borg voor dat de deel nemers aan de too km van de Gi ro di Schouwen-Duiveland veilig kunnen doorkomen. Eerder deze ochtend stonden ze op een ande re kruising aan de Delingsdijk om de 25 en 50-km rijders een vlotte oversteek te waarborgen. „Wielrennen vonden we altijd al een leuke sport om naar te kijken op televisie", zegt Annie: Uit die fascinatie blijkt bijna vanzelf het enthousiasme te zijn ontstaan om samen met Iep verkeersregelaar te worden tijdens wielerevenemen- ten in Zeeland. „We zijn er een paar jaar geleden mee begonnen bij de eerste Ride for the Roses." „En nu is dit al ons 34e fietsevene- De palingrookkampioenschappen zijn onderdeel van de jaarlijkse Rook en Stoomdag bij Recreatie boerderij Van Langeraad in Kerk werve. Voorzitter van de jury, wet houder Ad Verseput, moest erken nen dat de kwaliteit van de ingele verde paling dit keer over het alge meen wat minder was dan voor gaande jaren. „Er is wel eens be ter gerookt", aldus Verseput. Winnaar Van den Burg behaalde ment, want als je het eenmaal hebt gedaan, weten al die organi saties je te vinden", vult Iep aan. Zij vertellen graag over hun erva ringen, maar moeten het gesprek je wel voortdurend onderbreken om de giro-rijders even voorrang te bieden op het autoverkeer. Diverse keren worden zij ook aan gesproken door automobilisten. „Welke richting is het naar het Noordzeestrand?" of: „Hoe moet ik rijden naar het Grevelingen- meer?" Die vragen willen Iep en Annie en passant ook wel even be antwoorden. Ze staan er toch. Het is behoorlijk warm deze dag, maar het echtpaar is wel wat ge wend. „Dit is in elk geval beter dan die trainingsweekenden in Kruiningen in februari. Toen heb ben we het zo koud gehad." 64 punten. „Ik sta al zestien jaar hier op de recreatiecamping en heb al die jaren meegedaan. De eerste keer eindigde ik als laatste, op de 24e plek. In de loop der tijd ben ik opgeklommen en ben on der meer twee keer tweede ge weest en nu eindelijk heb ik dus gewonnen", zegt een tevreden Van den Burg. Tweede zaterdag werd Cor Hart uit Kerkwerve met 63,5 punten en de 11-jarige Tho mas van Vossen uit Scherpenisse behaalde als jongste deelnemer de derde plaats met 63 punten. Naast de bekende activiteiten op de Rook Stoomdag met minia tuurtreintjes, een braderie en veel muziek was er dit keer ook een „Annie en Iep Triou zijn twee van de vele vrijwilligers op wie we een beroep kunnen doen. Zonder die steun zou het niet gaan", zegt Eveline de Lange. Samen met Kees Bal tekent zij voor de organi satie van de Giro di Schou wen-Duiveland. Zij doen dat nu voor het tweede jaar in navolging van de eigenaren van camping Groenewoud in Burgh-Haamste- de voor wie het evenement wat te groot werd. De Lange zou best nog heel wat meer deelnemers willen noteren. „Met 450 fietsers vorig jaar was ik echt teleurge steld. Bij de Tourclub Goes Voor uit hadden we zonder veel recla me vaak al veel meer deelnemers. Ik heb mijn verwachting voor de Giro di Schouwen-Duiveland nu wat bijgesteld." Met de 497 deelnemers dit keer is De Lange dus redelijk tevreden? „Nou ja, drie meer was leuk ge weest natuurlijk en mijn droom is dat we met dit evenement ooit nog eens de duizend halen." Deelnemers die vooraf via de web site inschrijven betalen 7,50 euro, op deze dag zeifis het inschrijf geld tien euro. Naast sponsoring blijven er nog aardig wat onkos ten voor de organisatie zelf. Toch blijft er naar verwachting ook een aardig bedragje over voor het goe de doel: aankoop van meubilair voor het Hospice in Zierikzee. presentatie van een kermis op schaal. Dit verrassende bouw werk trok vooral veel belangstel ling van de kinderen. De kermis op schaal is gebouwd door Ton Louwerse uit Vlissingen, die daar vele jaren aan heeft gewerkt. „Het is begonnen met een zogehe ten O-Boot, de mini-kermisattrac tie die mijn vader heeft gebouwd tijdens de oorlogsjaren van 40-45", aldus Louwerse. Hij heeft, mede vanuit een soort eerbetoon aan zijn vader, zelf die O-Boot uit gebreid tot een complete kermis. De meest recente toevoeging is een zogeheten 'XL R8', een moder ne spectaculaire kermisattractie die hij in april dit jaar bouwde. mooie dag Job Baster zit de komende week ingeklemd tussen het kermisgeweld op het Havenpark in Zierikzee. foto Dirk-Jan Cjeltema Een door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het is filmmaakster Jea- nette Parramore uit Hilversum ge lukt voldoende geld bijeen te krij gen voor het realiseren van de do cumentaire De Bijbel van Baster. door Ali Pankow Eveline de Lange van de Stichting Zeeuwse Wielerevenementen was tevreden met 497 deelnemers aan de Giro di Schouwen-Duiveland, maar hoopt ooit nog eens 1000 in schrijvers te kunnen noteren. door Ali Pankow KERKWERVE - John van den Burg uit Rotterdam is zaterdag winnaar geworden van de Open Palingrook- kampioenschappen in Kerkwerve. lep Triou, verkeersregelaar Bij de finish in Our Seaside in Ren- esse lag er voor iedere deelnemer een sleutelhanger gereed. Met de datum van de Giro di Schou wen-Duiveland volgend jaar: zon dag 3 augustus 2014. Oud prof-wielrenner Kees Bal - zijn grootste overwinning was de Ronde van Vlaanderen in 1974 - weet dat Schouwen-Duiveland bij zonder mooie routes voor fietsers te bieden heeft. De jongste deelnemer Thomas van Vossen (11). foto Dirk-Jan Cjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46