-f- Boekfestijn Deventer nog steeds erg in trek Ernstig zieke patiënten willen op communicatiecursus IN HET NIEUWS 3 44 Je raakt geblokkeerd en denkt: morgen ga ik dood 44 Kun je de arts mailen of is er een nummer om te bellen? Het was dit jaar de 25e editie van het festijn, waarbij door de Deven ter binnenstad een lint van ruim 6 kilometer boekenkramen (878 stuks) slingerde. De jubileumedi tie van de boekenmarkt stond in het teken van de bananendoos. „Zonder bananendoos geen boe kenmarkt", zei de organisatie. Een woordvoerster schatte dat ruim 8500 bananendozen in gebruik waren om de talloze boeken te vervoeren en uit te stallen. „Zo'n doos is stevig, niet te zwaar, til- baar en vooral stapelbaar." De NS liet extra lange treinen van en naar Deventer rijden. Bij de af rit Deventer op de snelweg Ai (Apeldoorn-Almelo) was een transferium ingericht, waar van daan pendelbussen naar het cen trum reden. Om 6.45 uur weerklonk het ge kletter van bijna lege rolkoffers over de Nieuwe Markt. Terwijl meer dan de helft van de hande laren hun waar nog aan het uit pakken is, zijn liefhebbers hun slag al aan het slaan. „)e moet er wel vroeg bij zijn", zegt Rob Frie- link uit Nijmegen. „Straks om een uur of tien vind ik het veel te druk." Hij wijst naar zijn vrouw. „We staan al die jaren om 5.00 uur op om op tijd hier te zijn." Frielink kent de kritiek, verwoord door an tiquaar Willem Oving, die vreest dat de Boekenmarkt 'straks de grootste rommelmarkt van Euro pa' wordt. De Deventer Boeken markt is te massaal en te commer cieel geworden, vinden sommi gen. Te veel handelaren houden er uitverkoop in plaats van hun mooiste en exclusiefste boeken mee te nemen, klinkt het. Ook zijn er veel cd's en dvd's te koop. „Dat klopt gedeeltelijk", vindt Frielink. „Vaassen en Dordrecht hebben mooiere markten, maar hier zijn zoveel handelaren, dat er altijd iets bijzonders tussen zit." INKOMENDE TELEFOON Ook rond het Italiaanse Garda- meer bivakkeren 's zomers Neder landse monteurs. Les één voor de telefonisten bij de alarmcentrale is wat Bosker 'het managen van emoties' noemt. De ANWB-leden die naar Assen bel len, verkeren meestal niet in op perbeste vakantiestemming. Het kalmeren van oververhitte of geë motioneerde vakantiegangers is volgens telefonist Peter Bos ook echt nodig. „Zodra mensen niet in eigen land zijn raken ze sneller gestrest. Niet gek natuurlijk. Denk je lekker op vakantie te zijn, gooit een kapotte auto roet in het eten." Vriendelijk blijft hij naar eigen zeggen altijd. „Vaak zijn ze uiteindelijk blij dat je ze kunt helpen. Maar soms, als ie mand die helemaal geen lid is belt en doet of z'n neus bloedt, moet je wel eens hard zijn." Je raakt geblokkeerd en denkt: morgen ga ik dood. Ie hoort niet meer wat de specialist je verder nog vertelt", legde een patiënt aan Nivel-onderzoeker Inge van Bruinessen uit. Zij onderzoekt samen met ande ren van het VUmc en UMC St. Radboud of patiënten met lymf- klierkanker (Hodgkin en non-Hodgkin lymfoom) gebaat zijn bij een communicatiecursus op internet. Het moet ze weer baarder maken in lastige gespreks situaties en ervoor zorgen dat ze aan hun arts toch de vragen dur ven te stellen die voor hen belang rijk zijn. Van Bruinessen: „We kijken nu naar lymfklierkankerpatiënten, omdat zij uit zichzelf aangaven hier sterk behoefte aan te heb ben." Patiënten met de diagnose lymf- klierkanker belanden vaak jaren lang in 'een medische molen', al dus de onderzoeker. „Zij kunnen hier wel wat steun bij gebruiken." Ze vermoedt overigens dat, als de communicatiecursus een succes is, ook andere chronisch zieken er baat bij zullen hebben. De onderzochte lymfklierkanker patiënten gaven aan dat ze tijdens gesprekken met hun arts geregeld zich voelen tekortschieten. Alle maal door het gebrek aan kennis over de ziekte, gebrek aan commu nicatievaardigheden en de weini ge ervaring die ze hebben met me dische consulten. De uitspraken van patiënten ge ven dit haarfijn weer. „Ik heb het gevoel: die man praat maar ik be grijp er niets van", merkt er een op. Een ander: „Vaak stel ik een vraag en krijg ik een antwoord dat even op me moet inwerken. Maar het consult is voorbij nog voor je er over hebt kunnen nadenken. Waar sturen ze me nu weer mee naar huis, denk ik dan." Het ligt ook lang niet altijd aan de mogelijk iets te moeilijke uitleg van de arts dat vragen van patiën ten uitblijven, blijkt uit het onder- zoek dat is gepubliceerd in het we tenschappelijk tijdschrift Psy- cho-Oncologie. Van Bruinessen: „Een vrouw gaf aan dat ze niet tot last wilde zijn. Ze zag de volle wachtkamer en wist hoe druk haar arts was." Tijdens de internetcursus kunnen mensen voorbeeldconsulten bekij ken en krijgen ze tips. „Informeer bijvoorbeeld naar waar je met vra gen die je later te binnenschieten terecht kunt", geeft de onderzoe ker aan. „Kun je de arts mailen of is er een nummer om te bellen?" Over een jaar is duidelijk of de cursus succes heeft gehad. MAANDAG 5 AUGUSTUS 2013 ,fcr DEVENTER - Het mooie weer en boeken, boeken en nog eens boe ken trokken gisteren zo'n 125.000 mensen naar de Deventer Boeken markt. De organisatie schatte het aantal aanwezige leesliefhebbers op evenveel als voorgaande jaren. emoties managen Een medewerker van de ANWB-alarmcentrale kijkt naar een scherm met files in Frankrijk tijdens Zwarte Zaterdag. Op de Franse snelwegen was het superdruk. Op het hoogtepunt stond er 828 kilometer file. foto Jerry Lampen/ANP „Het dak zag eruit als een knollen- veld. Nu valt daar nog wel mee te rijden, maar zonder voor- en ach terruit wordt dat moeilijk. Dat is wel balen ja, als je vandaag net naar huis wil maar een hagelbui je hele auto vernielt" (ANWB-telefo- nist Peter Bos over melding uit Dordogne) „Nee meneer. Vervelend voor u, maar voor een kapotte airco stu ren we geen wegenwachtservice. Probeert u daar zelf een garage te vinden en doe in ieder geval het raampje open." (ANWB-telefonist) „U staat met de auto van uw va der vast in een parkeergarage in Cannes? En u bent zelf geen lid van de ANWB? Helaas, omdat u 23 bent kunt u niet meer meeva ren op het lidmaatschap van uw vader. Dat is persoonsgebonden. Succes met het zoeken van een monteur." (Peter Bos) „We zijn er niet alleen voor pech- gevallen. Soms bellen mensen ons nog vóór de plaatselijke hulpdien sten. Iemand die bijvoorbeeld met een zieke partner in een Spaans hotel zit waar niemand Engels spreekt, schieten wij ook te hulp." (ANWB-manager Arend Bosker) „Meldingen over navigatiesyste men die defect zijn of die geen buitenlandse kaart blijkt te bevat ten, verbazen me al niet meer. Eén van de raarste telefoontjes die ik onlangs kreeg was van iemand die z'n motorolie had ververst met rui- tenwisservloeistof. Een man, ja. Vrouwen hebben de neiging om de instructieboekjes te lezen en zijn voorzichtiger. Mannen hande len veel impulsiever 'het is mijn auto, ik weet wel wat daar goed voor is'." (telefonist Peter Bos) „Hallo? Ik sta hier op een speciale off-road camping in Portugal. Mijn Landrover is kapot en het benodig de onderdeel wordt vanuit Neder land opgestuurd. Dus nu maken we hier voorlopig maar onze eind bestemming van. Nu hebben ze op de camping wat Landrovers te huur. Vergoedt de ANWB dat als vervangend vervoer? Wel zo mak kelijk." (hulpvraag ANWB-lid) door Floor Ligtvoet UTRECHT - Patiënten lopen er gere geld tegenaan; ze willen wel luiste ren naar wat de arts zegt, maar merken dat de informatie onbe doeld het ene oor ingaat en het an dere uit. Dat geldt zeker als ze zo juist te horen hebben gekregen dat ze ernstig ziek zijn. Patiënt tegen Nivel-onderzoeker Inge van Bruinessen Mensen met lymfklierkanker kun nen zich nog voor het onderzoek aan melden via www.patienttime.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3