Bremen en Cladbach blameren zich in Duits bekertoernooi Het volgende doel van schaker Ducarmon is: grootmeester worden. 26 SPORT HZ-TOERNOOI Vlekkeloze start Koen Leenhouts J Woostenburg Na negentig minuten stonden Saarbrücken en Werder Bremen nog op 1-1. Door treffers van Tim Stegerer en Marcel Ziemer in de verlenging bekert de derdedivisio nist verder. Eljero Elia ontbrak bij Bremen wegens ziekte. Ook Borussia Mönchengladbach strandde zondag tegen een ploeg van het derde niveau. Nadat er zo wel tijdens de reguliere speeltijd als in de verlenging niet was ge scoord, was SV Darmstadt beter in het nemen van strafschoppen, mede door een gemiste penalty van invaller Luuk de Jong. Ook promovendus Eintracht Braunsch weig ligt uit de beker. Arminia Bielefeld, uitkomend op het twee de niveau, was met 2-1 te sterk. Hamburger SV is wel door naar de tweede ronde, dankzij een rui me overwinning bij SV Schott Je na: 0-4. Aanvoerder Rafael van der Vaart tekende voor de 3-0, na dat Artjoms Rudnevs al twee keer had gescoord. Jacques Zoua was de maker van de 4-0. AA Gent heeft het eerste com petitieduel in de gloednieuwe Ghelamco Arena op het nippertje een extra feestelijk tintje gegeven. De 'Buffalo's' versloegen KV Me- chelen met 2-1. De winnende tref fer van Carlos Diogo viel pas twee minuten voor tijd. Bij rust leidde Mechelen nog door een treffer van Benjamin Mokulu, die profiteerde van een blunder van Gent-doelman Boeckx. Na de gelijkmaker van llombe Mboyo, op aangeven van oud-Heerenveen- speler Yassine El Ghanassy, duur de het tot de 88e minuut voordat de massaal opgekomen fans een feestje konden bouwen. In de slot fase kreeg voormalig Hoek-speler David Destorme zijn tweede gele kaart na een botsing met Boek- ckx. KV Mechelen beëindigde het duel daardoor met tien spelers. Alex heeft Paris Saint-Germain zaterdag de eerste prijs van het seizoen bezorgd. De oud-verdedi ger van PSV maakte in de slotmi nuut van het duel om de Franse Supercup tegen Girondins Bor deaux de winnende treffer (2-1). Het duel werd gespeeld in de stad Libreville in Gabon. Bordeaux leidde tot de 81e mi nuut met 1-0, dankzij een treffer van Henri Saivet in de 38e mi nuut. Invaller Hervin Ongenda te kende voor de gelijkmaker (1-1). Didier Drogba heeft Galatasa- ray zondag in Londen aan de Emi rates Cup geholpen. De Ivoriaanse aanvaller schoot zijn ploeg in de laatste wedstrijd van het oefen- toernooi met twee doelpunten langs Arsenal: 1-2. Drogba was net als Wesley Sneijder direct na rust in het veld gekomen bij de Türkse kampioen. Arsenal had aan het einde van de eerste helft de leiding genomen via Theo Walcott, maar de Engel se gastheer van het toernooi moest de eindzege uiteindelijk aan Galatasaray laten. De Türken hadden zaterdag al met 1-0 gewonnen van FC Porto, door een doelpunt van Felipe Me- lo. Het duel tussen Arsenal en Na- poli was in 2-2 geëindigd. Op de tweede dag van het toernooi om de Emirates Cup won Porto met 3-1 van de club uit Napels. Hij kan pronken met verschillende club kampioenschappen van de Terneuzense tafeltennisvereni ging Effect'71, hij heeft een aardig potje judo in zijn lijf, met zwem men is hij na zes diploma's ge stopt en tennis en fitness heeft hij ook op zijn sportieve cv staan. Hoe goed Quinten Ducarmon al die takken van sport ook be heerst, ze halen het geen van alle bij schaken. Een glimlach verschijnt rond zijn mond. Quinten Ducarmon (19 jaar, uit Terneuzen) laat de vraag even gisten. Is het toeval dat hij al leen maar individuele sporten be oefent? Aan de .andere kant van de tafel zie je hem de reeks in ge dachten nalopen. Tafeltennis, ju do, zwemmen, tennis, fitness, schaken. Alles solo. Met een helde re zelfanalyse verbreekt Ducar mon de stilte. „Ik vind het prettig dat als je hard werkt om ergens beter in te wor den, dat je ook kunt zien of dat ge lukt is. In een team kun je nog zo hard getraind hebben, maar het re sultaat heb je niet in eigen hand. Ik wil niet afhankelijk zijn van an deren. Ik wil zelf laten zien dat ik beter ben geworden. En als dat niet lukt, weet ik ook bij wie ik de schuld moet zoeken." „Op mijn vierde heb ik leren scha ken van mijn vader. Daar bleek ik aanleg voor te hebben. Op school kwam ik in een schaakgroepje, ik ging naar een club en dan word je vanzelf beter. Op m'n zestiende begon het echt serieus te worden. Daarvóór was het net als school en huiswerk maken, maar toen ging ik zelf schaakliteratuur bestu deren en vragen stellen." „Net als Robin van Kampen (jong ste in Nederland geboren groot meester) ben ik van 1994. Bij het Nederlands kampioenschap on der tien jaar werden we gedeeld eerst. Robin is nu prof en gaat vol ledig voor het schaken. Dat zou ik niet kunnen. Ik vind het lastig om me op één ding te focussen, ik moet er iets naast hebben om te doen. Of het nou sport is of school." „Ik volg de Pre Med-studie aan de Roosevelt Academy. Als ik vol gend jaar mijn bachelor heb ge haald, wil ik me toch één jaar op het schaken richten. Ik wil wel iets doen aan mijn studie, maar het schaken krijgt voorrang. Ik weet dat ik niet kan leven van het schaken, daarom pak ik na dat jaar mijn studie weer op. Maar in dat ene jaar wil ik wél de groot meestertitel halen." „Ik heb een goed jaar achter de rug. Hoewel we met mijn club Kennemer Combinatie gedegra deerd zijn uit de meesterklasse, heb ik zelf weinig partijen verlo ren. Maar het belangrijkste was dat ik de internationale meesterti tel (IM) heb gehaald. De rating had ik er al een tijdje voor (meer dan 2400 punten), maar ik moest drie IM-normen halen. Dat is nu gelukt." „Waarom het schaken me blijft trekken? Het is telkens weer een nieuwe puzzel. Mijn trainer Artur Kogan is de grote promotor van het olala-schaken. Het gaat erom dat je al je stukken laat samenwer ken. Je stelt ze logisch op, in har monie, en dan komen de trucs vanzelf in het spel. Als er iets moois op het bord verschijnt, roept dat een 'O la la-reactie' op. Vandaar de naam." „Kogan wil ook dat je van alle we- VLISSINGEN - Een aantal Zeeuwse spelers mocht zich in het ope ningsweekeinde van het HZ-toer- nooi melden op het podium om tegen een grootmeester te spelen. Een stunt zat er in de eerste drie rondes niet in. Rogier van Ge- mert, Joop Maas (zaterdagavond), Sven Stange (zondagmiddag) en René Tiggelman (zondagavond) moesten berusten in een neder laag. De grootmeesters in Vlissingen lieten zich maar moeilijk verras sen. Terneuzenaar Renzo Ducar mon, broertje van Zeelands hoogst gerate speler Quinten, zorgde zondagmiddag voor een knap resultaat door internatio naal meester Berkovich uit Israël op remise te houden. Een vrije grote groep spelers heeft na drie rondes nog een hon- derdprocentscore. Onder hen tweevoudige winnaar Michal Kra- senkow (2006 en 2009), titelverde diger Dimitri Reinderman, vaste gast Vyacheslav Ikonnikov en de Indische favoriet Pentala Harikris- hna, die vrijdag nog winnaar Ducarmon zoekt SAARBRUCKEN - Werder Bremen en Borussia Mönchengladbach hebben zich zondag in de eerste ronde van het Duitse bekertoernooi gebla meerd door te verliezen van clubs uit de derde divisie. Bremen moest in de verlenging buigen voor 1. FC Saarbrücken (3-1), terwijl Cladbach na strafschoppen werd uitgescha keld door SV Darmstadt. I Galatasaray-spits Didier Drogba viert zijn treffer in de finale van de Emira tes Cup. foto Kerim Okten/EPA I Schaker Quinten Ducarmon denkt na over een zet tijdens het HZ-toernooi. door Rudy Boogert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26