Knappe ouverture fris Vitesse tegen Heracles poy 21,1 NAC moet meer vooruit durven kijken 22 SPORT EREDIVISIE Eindhovenaren starten voor het eerst in drie jaar goed in de eredivisie. ADO wordt verslagen. In Gelredome was de eerste com petitiewedstrijd in de vakantiepe riode traditiegetrouw slechts ma tig bezocht (13.778 toeschouwers), maar Vitesse kreeg de eigen aan hang wel meteen op de banken. Het elftal van Bosz had zichtbaar zin in de ouverture en koppelde geldingsdrang aan aanvalsdrift. Aan niets was te merken dat de ploeg drie dagen eerder nog een zware Europese wedstrijd had ge speeld tegen FC Petrolul Ploiesti (1-1) en een vermoeiende reis in de benen had. „We zijn fysiek nog niet op onze top, maar het is een mentale kwestie", zei Bosz. „Je hoort vaak dat ploegen punten verspelen in de competitie na een Europese wedstrijd. Mijn ervaring is dat dat juist vóór de Europese wedstrijd gebeurt, doordat de focus dan al bij die wedstrijd ligt." In de aanloop naar de wedstrijd kende Vitesse een meevaller en een fikse tegenvaller. Vrijdag avond rolde op Papendal een schrijven van de KNVB uit de fax, waarin stond dat de Uefa en de Fifa de schorsing van Giorgi Chan- turia nog niet hebben overge bracht naar de Nederlandse com petitie. De Georgiër moet acht duels brommen na een vechtpartij in de Russische competitie, maar die straf gaat pas in als de KNVB daar over is ingelicht door de interna tionale bonden. Daar stond tegenover dat steraan valler Jonathan Reis tijdens de warming-up afhaakte. De Brazili aan had last van een pees in de knie waaraan hij in zijn periode bij PSV zo zwaar geblesseerd was geraakt. Bosz miste de geschorste Marko Vejinovic en de geblesseerden Davy Pröpper, Gaël Kakuta en Ad- nane Tighadouini. Daardoor kreeg Chanturia een basisplaats als linksbuiten. Het oogappeltje van clublpaas Merab Jordania EINDHOVEN - De tijdrovende cur sus voetbal op hoog niveau voor het jonge PSV van Phillip Cocu is weer een hoofdstuk rijker. Zater dagavond kwam het thema 'om gaan met een royale voorsprong' aan bod. De slotfase bij ADO be vatte alle ingrediënten die in het Champions Leagueduel van woensdag met Zulte Waregem verwacht worden. Het team van Cocu deed in Den Haag ervaring op'die kan helpen bij plaatsing voor de laatste voorronde van het toernooi. Voor het eerst in drie jaar werd het eerste competitie duel in winst omgezet: 2-3. De extreme verjongingskuur te gen Zulte ging Cocu nog niet ver genoeg. Tegen de formatie van Maurice Steijn verloor spits Tim Matavz (24) zijn plek aan de mak kelijk scorende Jürgen Locadia (19). Werk aan de winkel voor sta tistici, die berekenden dat PSV (opnieuw) met het jongste elftal én de jongste aanval aller tijden speelde. Cocu bezorgde de rekenmeesters overuren. Hij liet vier spelers de buteren in de eredivisie (Rekik, Bruma, Arias en Bakkali) en bracht vijf tieners aan de aftrap. Jürgen Locadia (19), Zakaria Bak kali (17) en Memphis Depay (19) vormden samen de voorste linie tegen ADO, opgeteld zijn de drie maar 55 jaar. De voorhoede van de toekomst diende zich vorig jaar bij Jong PSV al aan, maar is veel sneller dan verwacht de voor hoede van nu. Cocu durfde het aan het getalen teerde drietal voor het eerst in een officieel duel van PSV-i aan de aftrap bij elkaar te zetten. Het spitsentrio, dat zelfs bij Jong PSV piepjong zou zijn, was onderdeel van een elftal dat gemiddeld 21,1 jaar was. Dat cijfer kan nog verder omlaag als Cocu ervoor kiest om rechtsback Santiago Arias (21) weer te vervangen voor Joshua Brenet (19). De Colombiaan acteerde matig in het Kyocera Stadion, Brenet maak te dinsdag tegen Zulte juist in druk. Een vervanging van Stijn Schaars, met zijn 29 jaar de enige routinier, ligt minder voor de hand. Een slordige pass van zijn potentiële vervanger in de basis, Oscar Hiljemark (21), bracht de marge van PSV ruim voor de slot minuten al in gevaar. Schaars zelf speelde nuttig, is op het midden veld een belangrijke schakel en nam op natuurlijke wijze de lei ding. Het hectische einde was totaal on nodig, Cocu verweet de ploeg wei nig. „We hebben het laten liggen toen het nog 0-3 stond. Op dat moment waren we te iets te ge makzuchtig, verliep een aantal omschakelingen niet goed en wer den we slordig. Na de 1-3 hebben we de wedstrijd neutraal probe ren te maken en dat is goed ge lukt. De 2-3 ontstaat door een per soonlijke fout. Dat kan gebeuren, daarna is het nog even spannend geweest." De kwetsbaarheid van PSV kwam pas aan het licht nadat het 0-3 was. De ploeg liep wel erg makke lijk weg van ADO. Wijnaldum speelde zeer gedreven en was voortdurend dreigend. Zijn land genoot Valeri Qazaishvili heeft bij Bosz een vaste plek afgedwon gen 'op tien', de positie achter de centrumspits, en maakte dat te gen Heracles waar. Qazaishvili beloonde zijn optre den met een gave assist bij de goal van Marcus Pedersen, die voor Reis op het wedstrijdformu lier was gekomen. De Noorse spits werkte zich het snot voor de ogen en kroop na een half uur goed voor zijn man om de 2-0 bin nen te schieten. Vlak daarvoor was de thuisploeg op voorsprong gekomen door een doelpunt van Keivin Leerdam. De treffer werd ingeleid door Theo Janssen, de patron van de ploeg. Hij schoot een vrije trap in de Al melose muur en toonde in de re bound zijn voetbalintelligentie. Waar veel spelers in zo'n geval nogmaals proberen uit te halen, daar zag Janssen in een mêlee van benen Leerdam vrij staan (1-0). Leerdam verving Vejinovic op het middenveld en deed dat uitste kend. Al zorgde een te korte terug speelbal op de valreep wel voor de 3-1 door ex-Vitessenaar Mat thew Amoah, kort na de fraaie uit haal van Renato Ibarra (3-0). De enige kanttekening bij de Arn hemse driepunter was het povere verweer van Heracles, dat bij en kele afstandsschoten en twee gro te kansen (Amoah en Bryan Lins- sen) op de geweldig keepende Piet Velthuizen stuitte. Het o-o-gelijkspel in het opval lend fraaie Ljouwert, zoals Leeuwarden in het Fries wordt aangeduid, voelde desondanks als een forse teleurstelling. Niet eens zozeer omdat Cambuur twee maanden terug eerstedivisionist was zonder al te veel pretenties. De teleurstelling vloeide vooral voort uit de wetenschap dat NAC op elke positie een betere speler heeft dan Cambuur, zelfs op de bank. Daarom was de brilstand een uitslag waar moeilijk mee te leven valt. Tel daarbij op dat NAC ondanks een uiterst pover optreden drie dotten van kansen kreeg. Dat zegt veel over het krachtsverschil. Wat ontbrak in de afronding was ge luk, rust en finesse. In die volgor de. Het eerste ging op voor Alex Schalk. Na één van de weinige goed lopende aanvallen aan Breda se zijde kopte Schalk een voorzet van Hooi knalhard tegen de lat. Het was één van de twee keren dat de spits in stelling werd ge bracht. In de tweede helft gebeur de dat nog een keer na goed door zetten van Sarpong. Het ontbreken van rust was van toepassing op Joey Suk die de re bound van de bal op de lat hoog overschoot, terwijl Hooi vlak na de thee de grootste kans kreeg. Na de diepte in te zijn gestuurd door Tim Gilissen, kwam hij oog in oog met Leonard Nienhuis. Hij treuzelde en ging te ver naar de zijkant: weg kans. Weg doelpunt en weg drie punten, want nadien was het gedaan wat NAC betreft. De drie honderd procent mogelijk heden verbloemden niet het eu vel waar NAC al tijden mee kampt. De aanvallende onmacht als gevolg van de afwachtende houding die het steeds inneemt. Het spel van NAC heeft dringend behoefte aan een aanvallende im puls. Het hoeft geen grote onder houdsbeurt te zijn, meer een klei ne revisie. Iets meer druk naar vo ren bijvoorbeeld met het midden veld dichter tegen de aanvalslinie aan. Op die manier moet NAC in staat zijn vaker in scoringspositie te komen. Gastheer Cambuur deed op zijn beurt zijn uiterste best de rentree op het hoogste niveau groots te vieren. Het ontbeerde echter aan stootkracht om een ervaren ploeg als NAC aan het wankelen te brengen. Alleen invaller Jody Lu- koki was dreigend met zijn snel heid. Een diagonaal schot van Lu cas Bijker was het grootste gevaar. Desondanks heerste in het Cam buur Stadion een uitgelaten sfeer. Nooit was het stil, altijd was het thuispubliek druk in de weer om de eigen ploeg vocaal te onder steunen. Cambuur is als club een aanwinst voor de eredivisie. Voor al dankzij dat authentieke stadion en de fans, die nadrukkelijk aan wezig zijn. door Cerard Borgman ARNHEM - Een fris en frivool Vites se is zondagmiddag op overtuigen de wijze begonnen aan de competi tie. De 3-1-overwinning op Hera cles Almelo is een opsteker voor de jonge Arnhemse ploeg en voor trainer Peter Bosz. door Rik Elfrink De gemiddelde leeftijd van de basiself van PSV tegen ADO Den Haag was 21,1 jaar. Het jonge kwartet Arias, Bru ma, Rekik en Bakkali debuteerde in de Nederlandse eredivisie. Middenvelder Valeri Qazaishvili van Vitesse (links) duelleert met Hera- cles-aanvaller Mikhail Rosheuvel. foto Jasper Ruhe/ANP door Yadran Blanco LEEUWARDEN - Het decor dat als de prelude van NAC diende, was zo verkeerd nog niet. Een stadion da terend van voor de Tweede Wereld oorlog, bouwjaar 1936, gelegen midden in een woonwijk. Een uit zonderlijkheid tegenwoordig. In een stad, Leeuwarden, die was uit gelopen om na dertien jaar de te rugkeer in de eredivisie te vieren. NAC was vervolgens zo genereus om het feestje niet te verpesten en hield zich rustig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22