Van Boxel tussen alle Paauwes en Louwerses Ook molenaar tegen herdenkingspark VROUWENPOLDER - Ze jonasten hem boven de kerktoren uit, dat kan haast niet anders. Een uur la ter krijgt Bram van Boxel er nog de bibbers van. Maar die ringen, die zijn binnen. Niet te weinig ook, zeker voor een eerste wedstrijd. En al helemaal voor een Brabander, amper twaalf jaar oud. .Tilburger Bram heeft zaterdag in Vrouwenpolder zijn eerste wed strijd gereden. Op Wilma, het be jaarde trekpaard van ringrijheld Krijn Coppoolse. Een flink beest, maar iedereen stond klaar om de debutant een duwtje te geven. Na de eerste ring liep Bram al high fi- vend naar zijn familie. „Hij hoort er gewoon helemaal bij", zegt vader Hein-Piet, even glunderend als zijn zoon. „Wij zijn de hockeyclub gewend, maar die sfeer hier is zo anders. Er zijn zelfs mensen van de ringrijders- vereniging vandaag speciaal naar Vrouwenpolder gekomen, om te zien hoe Bram het doet." Niet voor niets, want Bram doet het goed. Hartstikke goed, zelfs. Achter de naam van Bram van Boxel - die op het scorebord prijk te tussen de Jobses, Paauwes en Louwerses - stonden uiteindelijk twintig punten. Van de dertig. „Ik geloof niet dat ik er zoveel had op die leeftijd", reageert mentor. Krijn Coppoolse. „Bram heeft echt talent. Van de week had-ie het door. Je moet op het puntje kijken hè. Goed hangen. Dat is een gevoel, en dat had hij van de week ineens te pakken." Maar ja, waarschuwt Coppoolse, bij het ringrijden komt het met name neer op doorzettingsvermo gen. Zolang zijn familie van zins is telkens naar Vrouwenpolder af te reizen, lijkt het daar bij Bram niet aan te liggen. Alleen de typi sche ringrijderskreet, bij het ste ken van een ring ('JAAAAIIIJ!' in het geval van Coppoolse), daar moet Bram nog op oefenen. In een brief aan het gemeentebe stuur uit molenaar Rob Frank be zwaren tegen de aanleg van een herdenkingsgebied van de Twee de Wereldoorlog op en onder de Groene Boulevard, en nieuwe par keerplaatsen. Allereerst stuit de voorgenomen verplaatsing van het landingsmo nument, van de Commandoweg aan zeezijde van de dijk, hem te gen de borst. Het staat nu op de enig historisch juiste plaats, ver woordt Frank, niet in de laatste plaats omdat het nu windvrij is en te midden van sociale contro le. „Het .zal dan niet, zoals met het milieumonurhent regelmatig gebeurt, ondergeklad worden met bijvoorbeeld swastika's." Verder vraagt Frank zich af waar om de gemeente zo graag parkeer plaatsen wil op het grasveldje dat volgens hem intensief wordt ge bruikt door omwonenden. „Na aanleg van de Zee Allee buigen be zoekers straks toch al eerder de binnenstad in en het iets verder op gelegen parkeerterrein ^an de Koningsweg is nagenoeg leeg." Het lijkt erop, suggereert de schrij ver, dat Vlissingen kans ziet meer dere vliegen in één klap te slaan: compensatie van de parkeerplaat sen aan de Steenen Beer ('terwijl absoluut niet bewezen is dat we die nodig hebben') en wel op een voordelige wijze: met behulp van twee ton aan Europese subsidie. En dan de molen, waarvan het de bedoeling is dat de begane grond gaat fungeren als filmzaaltje om bezoekers te laten zien hoe de bur gerbevolking de oorlogsjaren be leefd heeft. De molenaar haalt het, volgens hem wellicht ongelukkig geko zen, filmpje van de voorlichtings avond aan. „Een filmpje waarin een aantal keren het woord 'mof valt en waarin antiDuitse liedjes worden gezongen zal voor de grootste groep bezoekers, Duit sers, misschien moeilijk te verte ren zijn." Ten slotte betwijfelt Frank of het lucratief is om mensen geld te vra gen voor bezoek aan onder meer zaken die in de openbare ruimte staan. Hij denkt dat de gemeente zich rijk rekent met een ingecalcu leerde opbrengst van 25.000 euro, 'waarmee de grote gaten in de be groting van het Muzeeum niet te dekken zijn.' Al met al heeft het plan volgens Frank meer een commerciële in steek dan een cultuurhistorische. De zeventiende editie van de dorpentocht staat dit jaar in het teken van een kunst route. De 57 kilometer lange tocht voert morgen langs elf stempelposten op Walche ren. Routeboekjes zijn ver krijgbaar bij de VWs, de Touristshop bij de Drukkerij in Middelburg en de Terre des Hommes winkel daar. Speurtocht naar Zeeuwse knopen Kinderen kunnen vandaag, morgen en overmorgen met Stichting Welzijn Middel burg op zoek naar 'de verlo ren Zeeuwse knopen'. Bij die tocht worden alle wij ken van Middelburg aange daan, zodat de kinderen de hele stad leren kennen. Natuurwandeling bij De Schotsman Een gids van Staatsbosbe heer voert morgen een wan deling door De Schotsman, bij Kamperland. Behalve reeën en zangvogels laat hij ook bijzondere flora zien op deze voormalige zandplaat bij Kamperland. De wande ling start om 19.00 uur bij camping De Schotsman en kost vijf euro deelname. Avondconcert in dorpskerk In de Dorpskerk van Oostka- pelle vindt morgenavond een zomeravondconcert plaats. Sopraan Donij van Doorn zingt, op de piano be geleid door Arno van Wijk. Het zomeravondconcert be gint om 20.00 uur en is voor iedereen gratis te bezoeken. Broeder Dieleman in kerk Groede Dialectzanger Broeder Diele man, oftewel Tonnie Diele man uit Middelburg, geeft zaterdag een concert in de Grote Kerk in Groede. De in Axel opgegroeide zan ger vertolkt de diepe schoon heid van de Schelde en de ij ver op de eilanden in Zeeuw se folk. Entree bedraagt vijf tien euro. KNRM haalt kiter uit de vaargeul De redders van de KNRM Hansweert hebben zaterdag morgen een kitesurfer uit de vaargeul gehaald. De man dreef ter hoogte van Baar land in het hoofdvaarwater. Door de weggevallen wind kreeg hij zijn vlieger niet meer uit het water. Hij is aan boord gehaald en op het strand afgezet. Kunstroute over heel Walcheren Twintig van de dertig ringen haalde Bram van Boxel uiteindelijk. In volle concentratie, foto Lex de Meester door Wendy Wagenmakers door Wendy Wagenmakers VLISSSINGEN - Behalve omwonen den staat ook de beheerder van de Oranjemolen op zijn achterste be nen over het plan van een herden kingspark in Vlissingen. MIDDELBURG www.bredescholenmiddelburg.nl KAMPERLAND OOSTKAPELLE wvvw-zomeravondconcertenoostkapelle.nl AXEL HANSWEERT MAANDAG 5 AUGUSTUS 2013 WALCHEREN 17 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17