'Hotelgasten komen niet meer terug' Vrouw (27) in haar auto overvallen 1 r li Scheiden 14 ZEELAND UITGAAN IN RENESSE Het is de laatste weken rumoerig tijdens stapavonden in Renesse. Hoteleigenaren klagen over lawaai. maandag EP Kwamen we bij de stort, bleek dat we al les moesten sorteren: zacht plastic bij zacht plastic, ijzer bij ijzer, hout bij hout, kleding bij kleding, glas bij glas, frituurolie bij frituur olie, minerale olie bij minerale olie, elektronische apparaten bij elektronische apparaten. We hadden nogal wat bij ons, dus wachtte ons een boeiend en ge zellig werkje, waarbij nogal wat aan ons voorbij kwam. En we waren trouwens niet de eni gen die op die snikhete dag op het idee waren gekomen wat op te ruimen. We haalden het glas uit de hou ten fotolijsten, draaiden de schroefogen met ijzerdraadjes eruit, we gooiden jassen en doe ken in de daarvoor bestemde bak. Schoenen konden ze niet gebruiken. We vonden een blonde pruik en vroegen ons af waar zoiets hoorde. Een oplossing was om aan een van de omstanders te vragen of misschien iemand een pruik nodig had. Een man nam zijn zonnehoed af en maakte gekscherend duidelijk dat hij in beginsel wel zoiets kon gebruiken: hij had een kaal hoofd. Wel bruin. Midden op zijn hoofd had hij een pleister. Misschien dat hij daarom nu een hoed droeg? Niet alles was grappig. Een paar mannen waren bezig met een houten bureau. Het meubel zag er nog wel goed uit. Misschien had men een grondige hekel aan het bureau gekregen. Ze spraken af te tejlen en bij de derde tel het bureau zo hoog mogelijk in de lucht te gooien, zodat het op de grond in stuk ken zou breken. Zo gezegd zo gedaan en inder daad: het bureaublad brak eraf. Daarna wilden ze op dezelfde manier de twee kastjes die nog min of meer aan elkaar zaten in de hoge houtcontainer gooien. Het ging mis. Bij tel drie vloog het bureau wel omhoog, maar het viel terug en schampte langs het hoofd van de kleinste man. Zijn zonnebril vloog van zijn gezicht. Hij had pijn, er klon ken woorden die niet geschikt zijn voor de PZC. We zagen geen bloed. Er was geen contai ner voor bloed noch voor bril len. vragen over schoonmaak van het strand Vrijwilligers maken gedu rende 24 dagen de stran den langs de hele Noord zeekust - van Cadzand-Bad tot Schiermonnikoog - schoon. De vier etappes in Zeeland zitten er op. „Nee, dat valt heel erg mee. De stranden worden heel goed schoongehouden. Dat betekent niet dat de actie onnodig was, want alles wat je weghaalt, komt niet in de natuur terecht. De Cleanup Challenge is vooral be doeld als bewustwordingsactie- Alleen opruimen is geen oplos sing. De bron moet aangepakt worden. Als we nu bijvoorbeeld veel touwen van vissers vinden, dan kunnen we hen weer aanspre ken." „Tijdens de eerste etappe van Cad- zand naar Breskens hebben wé 30 kilo gevonden. Dat stuk strand is heel erg schoon. De tweede etap pe van Vlissingen naar Westkapel- le leverde 58 kilo afval op en tij- dens de derde etappe van Westka- pelle naar Breezand vonden we 72 kilo. Op de Schouwse stranden vonden we 114 kilo. Daarvan be stond 91 kilo uit plastic. Dat is een fors gedeelte." „Op de meeste stranden vonden we klein afval van badgasten, vooral sigarettenpeuken. We von den ook veel afval uit zee: tou wen, netten, jerrycans en resten van ballonnen die ooit zijn opgela ten en in zee terecht zijn geko men." „Jazeker. We konden duidelijk zien waar veel toeristen komen. Op de stranden van Schou- wen-Duiveland vonden we veel afval uit zee, omdat het daar min der druk is. Het naakstrand bij Domburg was opvallend schoon. Daar vonden we bijna niets." 5 Hoeveel mensen hebben in Zee land meegeholpen met de actie? „We kregen hulp van ongeveer honderd mensen. In Cadzand had den we de meeste vrijwilligers, omdat dat de openingsdag was. Sommige mensen sloten zich spontaan aan. Vandaag hielp een vrouw mee die eigenlijk op weg was naar de sportschool, maar op het laatste moment besloot om te helpen. Ze nam ook nog twee vrienden mee. Heel mooi! We kre gen op alle stranden positieve reacties. Daar zijn we blij mee, want zo kunnen we afval op de stranden voorkomen." RENESSE - De agent twijfelt geen moment: hij grijpt de jongen hard handig bij zijn schouders en sleurt hem de massa uit. Vrien den schreeuwen en willen hem te hulp te schieten, maar worden in bedwang gehouden door politie en beveiligers. Het opstootje volgt op anti-semiti- sche leuzen van de jongens, die net zijn aangekomen in het cen trum van Renesse. Eén van hen waagde het om brutaal antwoord te geven, toen de politie hen tot stilte maande. Hij heeft geluk: na enkele bestraffende woorden mag 'hij doorlopen. „Weten we meteen wat voor vlees we in de kuip heb ben", zegt beveiliger Annelies Val- star, die de EHBO-post bemant. „Dat wordt een gezellige nacht." Het is elf uur, zaterdagavond. Het uitgaansleven komt langzaam op gang. Meiden in kort afgeknipte spijkerbroeken lopen giechelend door de Hogezoom. Jongens staan in groepen bij elkaar en keuren de vrouwelijke feestgangers. „Lekke re wijven hier!", roept een tiener. „Die met die panty! Daar!", sist een ander tegen zijn vriend. Mark Wiltenberg (20) uit Hoorn verblijft met vijf vrienden in Re- nesse. Ze hebben in hun bunga low al flink wat bier gedronken, vertelt hij. Marks haren zitten vol met gel en zijn strak naar achter gekamd. In zijn oorlellen blinken zwarte oorknoppen en boven shirt met diepe V-hals bungelen drie kettingen. „We zijn hier om gek te doen. Dat is leuk." Hij grijnst. „Maar de avond is natuur lijk pas écht geslaagd als er ie mand in mijn bed belandt." Derk Valstar, echtgenoot van An nelies en hoofd van het zogeheten 'susteam', heeft zijn mannen geïn strueerd. De beveiligers van Roxy Security, die zijn ingehuurd door de gemeente en ondernemers, as sisteren de politie in de zomer om de nachten rustig te laten ver lopen. Dat lukt niet altijd. De laatste we ken zijn er meerdere grote vecht partijen geweest. „Ik heb klappen gehad, een collega is geslagen en een ander is in zijn biceps gebe ten", vertelt Derk. „Vroeger waren we met acht man in het weekend, maar omdat er minder geld is, zijn we nu met vier mensen. Het is onverant woord, omdat je er soms alleen voor staat. Dat is waanzin in een uitgaansgebied waar duizenden mensen zijn." Toch lijkt er deze avond meer dan genoeg toezicht. Waar je ook kijkt, zijn agenten en beveiligers. Derk en zijn mannen plukken bierflesjes uit handen van feest gangers, omdat alcohol verboden is op straat. Ze sussen samen met de politie kleine vechtpartijen en worden een paar keer door por tiers opgeroepen om jongeren uit de kroegen te verwijderen. Annelies waakt bij de EHBO-post over een meisje dat daar rond drie uur door Derk heen gedragen wordt. Ze hangt laveloos in zijn ar men. „Drugs", denkt hij. Na een half uur gaat het beter en kan ze met de taxi naar de camping. Derk kijkt tevreden toe jongeren even na drie naar de discobussen waggelen. „Het was een rustige avond." Rond tien uur zaterdagavond heerst er een serene rust in hotel De Vier Seizoenen aan de Hoge zoom. Maar tussen twee en vier 's nachts doen gasten aan de voor kant van het hotel geen oog dicht, zegt eigenaar Tom van Eijk. „Het schreeuwen en gillen duurt tot diep in de nacht", moppert hij. „Er is minder inzet van de sus-teams. Daardoor is er minder bewaking en meer lawaai." Bij Pension Diepe, dat net iets bui ten het centrum gevestigd is, blijft het niet bij lallen en schreeu wen. „Laatst is de schutting inge trapt en zijn er tegels uit het fiets pad gehaald", zegt eigenaresse Ju dith Sleicher. „En als we de poli tie bellen, gebeurt er niets." In de hotels overnachten voorna melijk oudere toeristen, koppels en gezinnen. Van Eijk: „De gasten vertellen me 's ochtends dat ze niet goed hebben geslapen. Dan schaam ik me. Je bent die mensen kwijt. Ze hebben een negatieve er varing. Het merendeel komt niet meer terug naar Renesse. En dat terwijl we in de toekomst juist een leuke familiebadplaats willen worden. We willen laten zien dat er hier veel meer is dan uitgaan: prachtige natuur, mooie stranden en mogelijkheden om te surfen en te fietsen." De Vereniging Hotels en Pen sions Schouwen-Duiveland, waar Van Eijk voorzitter van is, wil dat de gemeente met een oplossing komt. De ondernemers vinden dat er meer controle op straat moet komen en dat de kroegen eerder moeten sluiten. „Met een goede campagne kan je er best voor zorgen dat jongeren eerder uitgaan", meent Van Eijk. „We hebben geen problemen met het uitgaansgebeuren, maar het straat beeld moet beter beheerst wor den. Er wordt gezegd: dat hoort bij Renesse. Maar dat het hier al tijd zo geweest is, betekent toch niet dat het zo moet blijven?" Ze werd tegen half drie op de par keerplaats aan de Lijnbaan, bij het station, gedwongen te stoppen door twee mannen toen ze hen langzaam passeerde. Ze is uit haar auto getrokken en op de grond ge duwd. De twee mannen probeer den vervolgens met haar auto weg te rijden. Dat lukte niet, om dat de auto met een startkaart werkt in plaats van met een sleu tel. De vrouw probeerde haar tas nog uit de auto te halen, waarna er een worsteling volgde waarbij de vrouw op de grond is gegooid. De mannen gingen er met haar tas te voet vandoor, in de richting van de Lijnbaan. De tas is later terug gevonden op de kruising Westsin gel - Zuidvlietstraat. Het- slachtoffer is na de overval met haar auto naar de Dam gere den en heeft hulp gevraagd van drie mensen die daar op straat lie pen. De politie heeft gezocht naar de daders, maar heeft niemand ge vonden. Bij de zoektocht werd een speurhond ingezet, die een spoor naar het centrum van Goes leek te ruiken. De vrouw om schrijft de daders als licht getint, van Noord-Afrikaanse afkomst met donkere kleding aan, wat op vallend was gezien de hitte. De EF politie is op zoek naar getuigen. Wim Hofman Voor meer columns: www.pzc.nl/columns 5 Projectmanager Jeroen Dagevos van Stichting De Noordzee vertelt hoe de vier Zeeuwse etappes van de MyBeach Cleanup Challenge verlopen zijn. door Cornelleke Blok En, zijn de Zeeuwse stranden erg ■*- vies? 2 Hoeveel afval hebben jullie verza meld? 'We zijn hier om gek te doen' door Cornelleke Blok 3 Wat hebben jullie zoal gevon den? 4 Zijn er verschillen tussen de stranden? De MyBeach Cleanup Challenge gaat de komende dagen verder. Kijk voor meer informatie op de website www.mybeach.info. RENESSE - Ze zijn het meer dan zat. De eigenaren van hotels in het cen trum van Renesse klagen steen en been over nachtelijk lawaai door uitgaanspubliek. De geluidsoverlast is erger dan andere jaren. De onder nemers willen dat het gemeentebe stuur actie onderneemt. i GOES - Een 27-jarige vrouw uit Goes is in de nacht van zaterdag op zondag overvallen in haar auto toen ze in de buurt van het station in Goes reed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14