niet met een Sassenaar vandoor, ZEEUWS-VLAANDEREN 21 Jan de Bakker uit Kloosterzande ruimt op het strand van Perkpolder dagelijks de troep van een ander op. Zeeuws-Vlaanderen kan het volgens de Statenfractie van Groenlinks wel met twee gemeenten af na een herindeling. Presentatie visserijboek trekt volk €589 €599 PERKPOLDER - Een grote groep vrij willigers houdt sinds donderdag de Zeeuwse Noordzeestranden schoon. Gewapend met grijpers en vuilniszakken struinen ze over de dichtbevolkte stranden. In Oost-Zeeuws-Vlaanderen doet "Jan de Bakker (65) uit Klooster zande hetzelfde. In z'n eentje. Al vijfjaar ruimt De Bakker 's och tends vroeg het zwerfvuil op bij het strandje van Perkpolder. Sinds twee jaar doet hij dat dage lijks. Het is nodig ook. Wie in de ochtend het strandje bezoekt, ziet de kruitdampen van de vorige stranddag. Badgasten laten blik jes, flesjes en verpakkingen ach ter. De gemeente Hulst leegt dage lijks de vuilnisbakken en doet een beroep op de verantwoorde lijkheid van de strandgangers. Dat laatste kan Jan de Bakker niet ontzegd worden. Met het verschil dat hij de rotzooi van anderen op ruimt. „Als ik het niet opruim, groeit de berg met de dag. Het gaat ook in de begroeiing zitten." De Bakker ligt met zijn bootje aan het strand van Perkpolder. „Ik kreeg opmerkingen van mensen. 'Die mensen met een boot maken er een rotzooi van'. Hoewel het niet van mij was, besloot ik daar om het strand proper te houden." Ook op deze broeierige vrijdag ochtend. Op warme zomerdagen begint zijn opruimactie om zeven uur. Drie goedgevulde vuilniszak ken zijn zijn buit. „Het klopt dat de gemeente de vuilnisbakken leegt, maar óp het strand laten ze de troep liggen. Werkelijk alles leven. Het leidde hen met hun kinderen Eddy en Sonja na het faillissement van De Zeeuwse Koerier naar Goes. Zeven jaar la ter keerden ze terug naar Sas, toen Frans een baan kreeg bij drukkerij Vink. „Ik riep weieens dat ik met de verkeerde was ge trouwd, omdat hij altijd aan het werk was", vertelt Rachel. „Nee hoor, ik heb altijd een heel lieve man aan hem gehad. En nog steeds." Ze zijn twee kleinkinde ren (Marieke en Quint) en twee achterkleinkinderen rijk. Die laat ste twee, Jesper en Joost, noemen hen altijd 'klein opaatje en omaa tje'. Rachel is namelijk klein van stuk, Frans is maar een kop lan ger. „Misschien heeft hij mij daar om wel uitgekozen, haha!" wat mensen meenemen, laten ze achter", vertelt hij terwijl hij bij komt van anderhalf uur oprui men. De Bakker bevestigt het standpunt van de gemeente dat er genoeg vuilnisbakken staan. Maar: „Ze staan op de verkeerde plaats. Bij de parkeerplaats staan vier containers, maar daar zit nie mand. Die kunnen dus beter aan de andere kant van de dijk staan." Vorig jaar had de Kloosterzanden- aar genoeg van de rotzooi. Hij diende een klacht in bij de ge meente Hulst. „In oktober kreeg ik te horen dat het probleem was opgelost. Maar ja, dat is buiten het seizoen." Want vooral tijdens de schoolvakanties verandert het strandje in een stortplaats. De Bakker: „Het zijn vooral middelba re scholieren die er een rotzooi van maken. Verschil in normen en waarden, denk ik." Volgens De Bakker kunnen de stranden een stuk schoner zijn, als de vuilnisbakken achter de zee dijk worden geplaatst. „Nu staan er maar twee, dat is te weinig. Ver gelijk het met zevenhonderd man op de Markt van Hulst die met z'n allen één afvalbak hebben. Dat schiet niet op." En De Bakker is de beroerdste niet. „Als de ge meente ze verplaatst, wil ik graag meehelpen. Als ze mij een graaf machine uitlenen, verplaats ik de afvalbakken in een halve dag." Als ik het niet opruim, groeit de berg met de dag. Het gaat ook in de begroeiing zitten. VLissiNGEN - De Provinciale Sta tenfractie van GroenLinks wil het aantal gemeenten in Zeeland te rugbrengen van dertien naar maximaal zes. De gemeente Terneuzen mag ver dwijnen. Het deel westelijk van de Kanaalzone komt dan bij Sluis. Het oostelijk deel moet met Hulst één nieuwe gemeente vormen. Fractievoorzitter Leen Harpe pre senteerde de visie van Groen Links op de toekomstige bestuur lijke organisatie vrijdag in Vlissin- gen. Hij overhandigde het uitge werkte plan aan burgemeester René Roep. Opschaling is volgens Groen Links noodzakelijk, omdat de Rijksoverheid steeds meer taken decentraliseert. Alleen in een gro ter verband is er in Zeeland vol doende ambtelijke en bestuurlij ke kwaliteit om onder meer zorg taken aan te kunnen. De Statenfractie neemt in de bro chure een voorschot op de herin deling door een nieuwe kaart 'op basis van overeenkomsten' te teke nen. Zo ziet de fractie de havens als verbindende factor voor sa menvoeging van Vlissingen en Borsele. Middelburg kan Groen Links het beste samen met Veere en Noord-Beveland. Goes ziet de fractie het liefst in één verband met Kapelle en Reimerswaal. Schouwen-Duiveland vormt in de visie van GroenLinks geogra fisch een geheel met Tholen. Het GroenLinks-initiatief is inge geven door het plan van minister Plasterk om provincies te bunde len tot vijf landsdelen en gemeen ten op te schalen tot slagvaardig ere organisaties. Provinciale Sta ten praten na de zomervakantie over die toekomst. Harpe: „Als we niks doen, ben ik bang dat Zee land langzaam wordt opgepeu zeld door andere provincies. Die lobby is al lang aan de gang." BRESKENS - De redactie van Op Bresjes verkocht al meer dan hon derd exemplaren van het boek Breskens en de visserij na de offi ciële presentatie in zorgcentrum Hooge Platen, donderdagavond. Naast oud-burgemeester Cees van Liere, bekend vis- en mossel promotor, kwamen ook (oud-)vis- sermannen uit onder meer Texel, Vlissingen en natuurlijk Brekens op de presentatie af. De auteurs staan vandaag, zater dag, tijdens de Visserijfeesten met stapels boeken op het Oranje plein waar het boek voor de feest- prijs van 25 euro (daarna 29,95 eu ro) is te verkrijgen. Boek nu voordelig de mooiste excursievakanties ind. vele extra's 7-daagse busreis Muziekherfst Tirol 10-daagse busreis All inclusive Spanje ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2013 'Regio kan dag de troep op t0e met 2 door Bob Maes ÖM - '<*- - ~tt Jan de Bakker uit Kloosterzande ruimt elke ochtend vrijwillig en on gevraagd de troep op die strand gangers bij Perkpolder een dag eer der hebben achtergelaten, foto Camile Schelstraete gemeenten' Jan de Bakker door Marcel Modde EM.wmsc SIKH compleet v.o. j compleet v.a. Inclusief Verblijf in een 3-sterrenhotel op basis van halfpension 4 feestavonden in Ellmau Excursiepakket t.w.v. 120,- o.a. naar Kufstein en Rattenberg, bustour Tirol, boottocht op de Achensee, tocht per kabelbaan naar het frühschoppen op de Hartkaiser, bezoek aan de boerenmarkt in Ellmau Inclusief Verblijf in hotel Calypso op basis van all inclusive Avondentertainment in het hotel 7 x ontbijt, lunch en diner, dagelijkse snacks in het hotel, gratis drankjes in hotel Excursiepakket t.w.v. 50,- o.a. naar Barcelona o.l.v. een gids, Tarragona, Bonavista, kasteel Papa luna Vertrek 24 september Reiscode 1 BE40066 J Vertrek van sept. t/m okt. Reiscode: BE39403 I Frans en Rachel de Maaijer-de Block uit Sas van Gent zijn vandaag al 65 jaar gelukkig met elkaar, foto Mark Neelemans ANVR Vraag nu gratis de brochure aan! peterlanghout.nl of 0172-468800

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 89