Alarm uit Amerika voor aanslagen I Internet Hall of Fame opgenomen I €75 pp BUITENLAND 7 WASHINGTON - Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washing ton heeft Amerikanen gewaar schuwd voor 'terroristische aansla gen, in het bijzonder in het Mid den-Oosten en Noord-Afrika'. Het ministerie zegt over informa tie te beschikken dat de terreurbe weging al-Qaeda en haar bondge noten terreuraanslagen blijven plannen in het Midden-Oosten en daarbuiten. Mogelijk zullen zij zich richten op de hele maand au gustus. Een Amerikaanse functionaris zei dat de waarschuwing is gebaseerd op dezelfde informatie van de in lichtingendiensten, die ertoe leid de dat enkele ambassades in het Midden-Oosten zondag dicht blij ven. Volgens nieuwszender CNN gaat het om onder meer de ambassa des in Egypte, Libië, Israël en Irak. In totaal zou het gaan om 21 vertegenwoordigingen. Die gaan maandag weer open, maar de waarschuwing geldt in elk geval tot en met 31 augustus. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag zegt dat Ne derland het Amerikaanse voor beeld niet zal volgen. Wel is men waakzaam. De terreurdreiging komt tegelijk met de mededeling van de Mosr limbroederschap in Egypte dat ze de Verenigde Staten 'medeschul dig' vindt aan de militaire coup. Met de staatsgreep is de democra tisch gekozen president Moha- med Mursi begin juli afgezet. De Egyptische politie kondigde gisteravond aan de toegang af te zullensluiten naar het grootste protestkamp van aanhangers van Mursi. Amerikanen sluiten tot en met zondag 21 ambassades en consulaten in 18 landen laat waar nodig het leger bijsprin gen om hulp te verlenen. Het ministerie, in het buitenland bekend als Emercom, stond de af gelopen zeventien jaar onder lei ding van Sergej Sjojgoe, een van de vertrouwelingen van Vladimir Poetin. Vorig jaar liet het ministe rie een iPhone-app ontwikkelen. Wie in de problemen komt, hoeft alleen maar op een grote rode knop te drukken. Volgens de toe passing wordt iedere hulpbehoe vende binnen 24 uur gered. Op de eerste dag van augustus zijn er volgens gegevens van het ministerie precies 466 mensen ge red- 412 Russen werden uit au towrakken geknipt, 54 bij brand geholpen. Ook werden er 59 geval len van explosiegevaar geconsta teerd en kregen negentien Rus sen psychologische bijstand. Volgens Chris Weafer, een consul- tancy-adviseur met een lange staat van dienst in Rusland, zijn de handelsbeurzen overal ter we reld redelijk stabiel in de vakantie dagen. Maar niet in Rusland. „In zeven van de afgelopen vijftien jaar zat er een verschil van ruim 10 procent tussen het begin en het einde van de maand", legt hij uit in een opiniestuk in de Mos cow Times. Ook dit jaar is het raak. „De veroordeling van an ti-corruptieactivist Aleksej Naval- ny, de Moskouse burgemeesters verkiezingen, de G20 en Edward Snowden; nu al zijn er allerlei on zekere factoren van invloed op de markt." Sommige rampen zijn onzicht baar. In augustus vorig jaar teken de Rusland na achttien jaar onder handelen de papieren voor toetre ding tot de wereldhandelsorgani satie WHO, volgens velen een zware klap voor de industrie. Grote rampen zijn er in de eerste dagen van 'zwarte augustus' dit jaar nog niet geweest. „Het zijn dit soort grote risico's die Rus land even interessant als beangsti gend maken voor investeerders", legt Weafer uit. „Er zijn in Rus land maar weinig dingen echt ze ker. Maar als er iets echt misgaat, dan kun je ervan uitgaan dat dat ergens in augustus zal gebeuren." vist, pleegde begin dit jaar op 26-jarige leeftijd zelfmoord na dat hij in juridische problemen was gekomen. Al op zijn 14e was Swartz medeschrijver van RSS, een techniek waarmee internetge bruikers nieuws op weblogs en websites kunnen volgen. Hij was een fanatiek pleitbezorger van een open internet en kwam in op spraak nadat hij miljoenen artike len uit wetenschappelijke tijd schriften had gedownload. Swartz werd onder meer wegens computerfraude aangeklaagd, waardoor hem een celstraf van 35 jaar en een miljoen dollar boete boven het hoofd hing. In januari 2013 hing hij zichzelf op in zijn ap partement in Brooklyn, New York. Kort daarna werd bekend dat Swartz mogelijk een bron was van naar Wikileaks gelekte docu menten. Volgens Lynn St. Amour, presi dent van Internet Society, zijn de kandidaten voor de Hall of Fame een afspiegeling van de 'diversi teit en de dynamiek van internet'. Onder hen bevinden zich, vol gens St. Amour, 'enkele van de meest vooraanstaande denkers van dit moment'. Kees Neggers, die meewerkte aan de oprichting van ict-dienstverle- ner voor het hoger onderwijs Surf en vanaf 1988 tot aan zijn pensio nering in 2012 directeur was van netwerkdienstverlener Surfnet, vindt zijn nominatie 'prachtig'. „Niet alleen voor mij, maar ook voor Surfnet en Nederland. Maar weinig Europeanen worden gelau werd", zei Neggers tegen internet site Webwereld. Teus Hagen, de tweede Nederlan- De Nederlanders Kees Neggers en Teus Hagen zijn twee van de 32 mensen die worden geëerd der in de Hall of Fame wordt geëerd als 'Global Connector'. In 1982 en 1983 was Hagen voorzitter van de Europese Unix-organisa- tie, die mede aan de wieg stond van het eerste Europese netwerk dat computers van academische instellingen en onderzoekscentra in 27 landen omvatte. In 2012 werd een eerste serie inter- netpioniers opgenomen in de Hall of Fame, onder wie beroemd heden als Vint Cerf en Jon Postel, de 'vaders' van het huidige inter net, Tim Berners-Lee, uitvinder van het word wide web (www) - en spreker op de begrafenis van Aaron Swartz - en Linus Torvalds (uitvinder van Linux). De 32 geno mineerden zijn verdeeld over de categorieën 'Pioneers', 'Innova tors' en 'Global Connectors'. De ceremonie zou aanvankelijk in Istanbul worden gehouden, maar wegens de recente onlusten in de Tbrkse metropool werd het evene ment verplaatst naar Berlijn. SPECIALE LEZERSAANBIEDING 3 dagen in Twents hotel met zwembad ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2013 de maand augustus Augustus 2008. Russische soldaten en tanks trekken richting de Georgische regio's Abchazië en Zuid-Ossetië. foto Marco Longari/AFP -y— *v_ Kom thuis in Twente! In het prachtige natuurgebied Lutterzand en aan het riviertje de Dinkel, vindt u het Fletcher Hotel-Restaurant Dinkeloord. In de bosrijke omgeving van dit hotel kunt u uitstekend terecht voor indrukwekkende fiets- en wandeltochten. Het Welkomstdrankje 2 x overnachting 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 2-gangen keuzemenu op de dag van aankomst (hoofdgerecht en keuze uit een voor- of nagerecht) Informatiepakketje van de omgeving inclusief fiets- en wandelroutes Gratis parkeren Gratis draadloos internet is werkelijk een oase van rust. HÖÏËlDlNKÈLÖORD UETCHII fjHOTill Beuningen j Overijssel Prijs is o.b.v. een 2-persoonskamer. exclusief toeristenbelasting f€2 p.p.p.n.l. leserveringskosten (€5 per boeking) en weekendtoeslag van €5 p.p.p.n. Geldig t/m 31-10-2013 Boeken? Ga naar www.fletchertioteldinkeloord.nl/actie of bel: +31 (0) 541 -351 387

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7