3 Kaart ZEELAND 19 commentaar Vrouw overvaren op Grevelingen; veroorzaker zoek =-100 =-80 =-40 =-20 ter grote KNMI-territoir. Regelma tig snelt ze er heen om de regen-, temperatuur-, zonuren- en wol kenmeter te poetsen. „Dat luistert best wel nauw." Vandaag maakt ze met een beetje water en een doekje instrumenten stofvrij. De gegevens worden automatisch verzonden naar het KNMI-hoofd- kantoor in De Bilt. „In mijn tuin meet ik elke dag de hoeveelheid neerslag. Het resultaat bel ik om vijf voor negen door. Je begrijpt dat de regenmeter vandaag droog staat." Ook sneeuw en hagel meet Van Waes. Dan is er soms werk aan de winkel. „Via de computer komt er bij sneeuwval een 'alert' dat ik sneeuw moet gaan ruimen op het meetstation. Dat doe ik dus netjes. Ik ben nog van de plichtsgetrouwe soort." Sneeuw. Dat soort verkoeling kun nen Dirk Borgers uit Waterland kerkje en Edwin de Letter uit Ter- neuzen best gebruiken. De twee werknemers van infrastructuur bouwer H4A uit Sas van Gent staan te stoven op de Graaf Jans- dijk. Met een natte zakdoek houdt De Letter de schedel koel. Het duo is bezig om voor energie bedrijf Delta een elektriciteitska bel te leggen. „Dit werk stond op de rol voor deze week. Ja, dan moet het gebeuren, hè. We heb ben al vakantie gehad. Nu zijn de collega's weg. Wij zijn de enige ploeg van h4A die nu werkt." Opengraven, stenen verplaatsen en de sleuf weer dichtgooien. Het is goeddeels handwerk. Inspan nend met de zon vol op de kop. „Ach, tien minuten werken en dan een half uur pauze! Nee joh, geintje. We zorgen wel dat we ge noeg drinken en wat vaker een korte pauze nemen." Addy Legemaate, de Zeeuws- Vlaamse opzichter van Delta, pas seert toevallig. Met een olijke blik op het zwetende tweetal, bekent hij: „Ik heb het ook best zwaar." Grijnzend tuft hij verder, de airco vol blazend. De rest van Westdorpe ver schanst zich wijselijk achter het huis, in de schaduw. Op straat is haast niemand te bekennen. Aan de Molenstraat komt er iets van le ven in de brouwerij. Een hondje sjokt lamlendig achter zijn baas aan. „Een rondje maar. Kenzo heeft het snel warm met dit weer. We nemen af en toe een duik in het opblaasbad", zegt baasje Ludwig Weemaes. Hij moet straks aan het werk, bij staalbe drijf Outokumpu. Het is heet in de loods, waar ze 'staal versnijden en verknippen'. „Vanavond zetten we de deuren open." Of we een biertje of iets fris wil len? Dat aanbod krijg je vaker in Westdorpe. Bijvoorbeeld bij Mo de Smulders, waar op een zon- doorstoofde vrijdag geen klant te bekennen is. „Het is vakantie, het is warm, mensen snipperen of doen boodschappen. Nee de vrij dag is nooit een koopdag", leggen de zussen Monique en Caroline Smulders uit. Het aangeboden wa tertje verkwikt. Aan die cool- down waren we toe. Dat bevalt aan Westdorpe: al vallen de mus sen er van het dak, je krijgt overal een warm onthaal. GroenLinks is een ij verige fractie in de Staten van Zeeland. Als zodanig valt de voorzet te prijzen die deze par tij geeft voor een gemeentelij ke herindeling. Dat geldt min der voor de inhoud. Het plan heeft er de schijn van dat GroenLinks Zeeland op nieuw wil ontwerpen. En niet op een al te consequente ma nier. Het havengebied in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone wordt gebruikt om Zeeland be zuiden de Westerschelde in tweeën te breken. Daarentegen is volgens de partij het haven gebied Sloe een reden Vlissin- gen en Borsele samen te voe gen. Twee gemeenten die ver der weinig gemeen hebben. De maakbaarheid die Groen Links nastreeft, doorkruist de initiatieven die gemeenten zelf nemen om op allerlei terreinen door samenwerking schaalvoor delen te bereiken. Als dat leidt tot herindeling is dat prima. Maar dan kan de kaart van Zee land er wel eens heel anders uit gaan zien dan GroenLinks hem nu tekent. BRUINISSE - De politie is naarstig op zoek naar mensen die donder dag iets gezien hebben van een dodelijk ongeluk bij de Grevelin- gendam. Een vrouw (45) uit Asse (B), die met haar man op vakantie was in Zeeland, ging even na vier uur 's middags zwemmen. Rond 16.45 uur werd ze, drijvend op haar buik, in bewusteloze staat aangetroffen door watersporters. Die brachten haar naar de kant, waar ze werd gereanimeerd. Ze overleed later in het ziekenhuis van Dirksland. Aan de hand van haar verwondingen is het zeer aannemelijk dat ze is overvaren. Mogelijk hebben de veroorzakers dit niet eens opgemerkt. De politie heeft mensen ter plek ke ondervraagd, maar dit leverde niks op. Wie de vrouw - die mid dag gekleed in een rode bikini - heeft gezien, wordt gevraagd zich te melden bij de politie. Kwik steeds vaker boven de 35 graden De temperatuur komt de laatste jaren steeds vaker boven de 35 gra den. Dat meldde MeteoConsult vrijdag. In Deelen bij Arnhem werd voor de 14e keer sinds 2000 de grens van 35 graden overschre den. Van 1985 tot 1999 gebeurde dat maar één keer. De hogere tem peraturen komen door verande rende windrichtingen en niet door opwarming van de aarde. De wind komt steeds vaker uit het zuiden en het noorden. Zwembad op terras voor verkoeling Cafébazen haalden vrijdag alles uit de kast om de gasten op hun terrassen koel te houden. Op sommige terrassen stond een zwembad of een watervernevel- aar. Andere ondernemers gaven terrasgangérs zonnebrandcrème, ijslolly's en glaasjes water. In drie gemeenten - Groningen, Amersfoort en Zevenaar - hebben een speciale warmweerregeling: de terrassen mochten voor één keer langer open blijven. NS laat in Randstad minder treinen rijden De NS liet vrijdag in de Randstad minder treinen rijden vanwege de hitte. De aangepaste dienstre geling gold vanaf het middaguur tot het begin van de avond. Enkele Sprinters en Intercity's re den twee keer per uur in plaats van vier keer per uur. Eventuele storingen konden zo sneller wor den opgelost. Hoge temperaturen kunnen tot meer defecten leiden. Ook is het spoor kwetsbaar door bijvoorbeeld uitzetting. Zwoele nacht in Hoek van Holland Hoek van Holland had in de nacht van donderdag op vrij dag de eer van warmste nacht van het land. De temperatuur kwam niet onder de 22,8 gra den. In Rotterdam was het na middernacht nog 26 graden voor het koeler werd. Op een warme nacht volgde vrijdag een extreem warme dag. In Limburg was het voor 8 uur al boven de 24 graden. In Zeeland was het 23 graden. www.skinjewelry.nl ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2013 Krabbendijke, tuin van de familie Barbery. I Middelburg, in volière met tropi sche vogels van de familie Moens. I Waterlandkerkje, tuin van de fami- Middelburg, tuin van de familie Ro- lie Jansen. zendaal. Zeeuwse braadpan I Ludwig Weemaes en zijn hondje Kenzo zoeken verkoeling in op een op- Edwin blaasbad. dijk in de Letter van infrastructuurbedrijf H4A werkt zich aan de Graaf Jans- het zweet Een nat doekje koelt de schedel, foto's Camile Schelstraete WAGENINGEN WOERDEN/ZEVENAAR UTRECHT HOEK VAN HOLLAND 15% Ideal korting met de code: JEWEL15 your beauty products online

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 79