Waterschap mag door met Noorderstrand Hotelvereniging actief 'Heeft u een slaapplek misschien?' I I 1 I I I Wat heeft het toerisme Schouwen- Duiveland gebracht? 20 SCHOUWEN-DUIVELAND TOERISME Vandaag deel 1de economie. ii Recreatieondernemers die bewuste keuzes maken zien klandizie stijgen" O* j -• €589) EP „Daar zijn wij blij mee", zegt wa terschapsbestuurder Guiljam van der Schelde. „Helaas is het zo gelo pen", reageert Gert-Jan Buth van de Natuur en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland. Waterschap Scheldestromen wil de kust bij het Noorderstrand langs de Rampweg in Renesse aan de binnenkant te versterken. Die keuze is gemaakt vanuit eco nomische motieven. „Aan de bui tenkant is veel duurder", zegt Van der Schelde. Maar bij de verster king aan de binnenkant wordt een deel van de kwetsbare natuur in de Zouten en Zoeten Haard aangetast. In dit stuk beschermde natuur leven heikikkers en staan bijzondere planten zoals de Harle kijnorchis. De Natuur- en Vogel wacht heeft samen met de stich ting Duinbehoud een bodempro cedure aangespannen bij de Raad De vereniging, waarvan onlangs het bestuur is vernieuwd, wil bij voorbeeld de verbetering van be wegwijzering naar toeristische voorzieningen aankaarten bij de gemeente. Ook is de aanpak van Boek nu voordelig de mooiste excursievakanties incl. vele extra's 10-daagse busreis All inclusive Spanje van State om de deze vorm van kustversterking tegen te houden. „Voor ons staat de veiligheid ook voorop, maar hier had je een pri ma kans om de kust aan de bui tenkant te versterken", zegt Buth. Daarom hebben beide organisa ties naast de bodemprocedure ook een 'voorlopige voorziening' aangevraagd. Daarmee kan het project stil worden gelegd tot de uitspraak in de bodemprocedure. De Raad van State heeft het ver zoek afgewezen. De belangen van veiligheid gaan volgens de Raad vóór de belangen van de natuur. Bij de beoordeling heeft de Raad van State niet gekeken naar de ar gumenten die zijn aangevoerd in de bodemprocedure. Daarvan schrijft de Raad dat deze materie te complex is om in een voorlopi ge voorziening te behandelen. Daarom is alleen gekeken naar de belangen van de spoedeisend heid: levert het tijdelijk stopzet ten onaanvaardbare vertraging op. De Raad van State gaf het Water schap gelijk dat vertraging niet aanvaardbaar is. Nu stoppen zou een jaar uitstel betekenen. „Jam mer, het kan nu dus zo zijn dat we in de bodemprocedure in het gelijk worden gesteld, maar dat het werk klaar is", zegt Buth. „En op die plek is de kust juist sterker geworden de afgelopen 20 jaren." de overlast van het uitgaanspu bliek in Renesse als speerpunt be noemd. Voor wat betreft dit laat ste punt heeft de vereniging met een de daad bij het woord ge voegd door de problematiek nog eens met een brief onder de aan dacht te brengen van de gemeen teraad en het college van burge meester en wethouders. De Vereniging Hotels en Pen sions Schouwen-Duiveland be staat sinds 1998 en telt zo'n twin tig aangesloten bedrijven. Het overgrote deel is gevestigd in het centrum van Renesse. Op de vraag of het toerisme op Schouwen-Duiveland in de toe komst nog net zo'n prominente rol zal spelen als het nu doet ant woordt Verseput positief. Maar, haast hij zich te zeggen, recreatie ondernemers zullen het niet ca deau krijgen. „Om in de recreatie- branche te overleven móet je in vesteren en inspelen op wat de consument wil. Doe je dat niet dan ga je het niet redden." Verseput is optimistisch, maar is niet vrij van zorgen. „Ik ben bang dat er recreatiebedrijven zijn die zouden moeten investeren maar dat gewoon niet kunnen. Dus ja, ik vrees dat er op termijn bedrij ven kunnen gaan sneuvelen." Toerisme en recreatie is volgens Verseput bijzonder weergevoelig. Een slechte zomer betekent inte ren op reserves. Reserves die je juist nodig hebt om te kunnen in vesteren. Een grootschalige slechtweervoor- ziening is niet de oplossing vol gens Verseput. J^Jee, ik denk echt dat we zonder kunnen. Als we er maar voor zorgen dat we de consu ment een gevarieerd recreatieaan bod voorschotelen is - denk-ik - het hele eiland één grote slecht- weervoorziening." Verseput moet er even niet aan denken wat er zou gebeuren als de klad in de recreatie komt en het toerisme achteruit begint te hollen. „Recreatie is hier niet weg te denken. Als de recreatie weg valt op Schouwen-Duiveland heeft dat op zóveel sectoren in vloed. Op de horeca, maar bijvoor beeld ook op de mosselvisserij omdat er minder mosselen naar de restaurants gaan, en de winke liers die hun omzet zien dalen als er minder toeristen komen. En bouwbedrijven zouden er óók last van hebben omdat er geen va kantiewoningen meer gebouwd zouden worden. Nee, Schou wen-Duiveland zonder recreatie zou echt niet kunnen", aldus Ver seput. „En dat gebeurt ook niet", voegt hij er in één adem en met rotsvaste overtuiging aan toe. Hij heeft vertrouwen in de eilan- delijke recreatiesector. „Maar nog- maals, ze krijgen het niet cadeau. Recreatieondernemers die bewus te keuzes durven maken voor bij voorbeeld een speciale doelgroep zien de klandizie stijgen. Maar de concurrentie is moordend en daar om vind ik het heel bemoedigend als ik zie dat jonge mensen het lef hebben een recreatiebedrijf te be ginnen of over te nemen." De vraag wat recreatie en toeris me de gemeente Schouwen-Dui veland oplevert en wat het de ge meente kost is volgens Verseput onmogelijk in concrete cijfers te vatten. Bij de gemeente komt jaar lijks 4 miljoen euro aan toeristen belasting binnen en dat geld is - stelt Verseput - absoluut nodig om kosten te dekken van onder meer het schoonmaken van het strand en het onderhouden van voorzieningen. „Alles bij elkaar denk ik dat de gemeente er meer geld in steekt dan dat het de ge meente geld oplevert. Maar dan heb ik het echt alleen over de ge meente en niet over het recreatief bedrijfsleven." Kwaliteit en klantvriendelijk zijn wat Verseput betreft sleutelwoor den voor de toekomst van toeris me en recreatie op Schouwen- Duiveland. „En ik denk ook dat we wat dat betreft het goed doen. Maar we moeten continu blijven zoeken naar manieren om het toe ristisch product te verbeteren. vS. - ,.&i 1 BURCH-HAAMSTEDE - „Het is nogal ongebruikelijk, maar ach", zegt Fred Vrauwdeunt uit Burgh- Haamstede. Hij kreeg donderdag avond een paar scouts uit Gent aan de deur, of hij misschien een slaapplaats had voor die nacht. Als oud-scout stemde hij in. „Het waren eerst vier meisjes, maar la ter bleken er ongeveer 25 te ko men." Samen met zijn buur vrouw loste hij het slaappro bleem op. De meiden in zijn gara ge en de jongens konden de tent bij de buurvrouw opzetten. Zelf een slaapplaats zoeken is de op dracht tijdens de fietsreis van de scouts naar Friesland. „Maar ze waren heel erg netjes hoor", zegt Vrauwdeunt. „Ze boden zelfs aan om de toiletten te kuisen." EP door Melita Lanting RENESSE - Waterschap Scheldestro- men kan verder met de voorberei dingen van de kustversterking ter hoogte van het Noorderstrand bij Renesse. Dat heeft de Raad van Sta te bepaald. Een verzoek van de Na- tuur- en Vogelwacht en stichting Duinbehoud om het werk stil te leggen tot er een uitspraak is, is in een bodemprocedure afgewezen. RENESSE - De Vereniging Hotels en Pensions Schouwen-Duiveland is van plan om de komende jaren weer meer van zich te laten horen. Zo willen de leden zich samen aan trekkelijker presenteren naar toe komstige klanten en meer samen optrekken als overlegpartner van de gemeente Schouwen-Duiveland. 7-daagse busreis Muziekherfst Tirol LPEnLASDISCH SIKH Inclusief compleet v.a. I Verblijf in een 3-sterrenhotel op basis van halfpension 4 feestavonden in Ellmau Excursiepakket t.w.v. 120,- o.a. naar Kufstein en Rattenberg, bustour Tirol, boottocht op de Achensee, tocht per kabelbaan naar het frühschoppen op de Hartkaiser, bezoek aan de boerenmarkt in Ellmau Reiscode: BE40066 Vertrek 24 september Inclusief Verblijf in hotel Calypso op basis van all inclusive Avondentertainment in het hotel 7 x ontbijt, lunch en diner, dagelijkse snacks in het hotel, gratis drankjes in hotel Excursiepakket t.w.v. 50,- o.a. naar Barcelona o.l.v. een gids, Tarragona, Bonavista, kasteel Papa Luna Vertrek van sept. t/m okt. ReiKode: BE39403 'Recreatie hier door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Recreatie de kurk noe men waarop de Schouwen-Duive- landse economie drijft gaat wethou der Ad Verseput nét een stap te ver. „Natuurlijk is recreatie een héél belangrijke economische fac tor. Recreatie zorgt voor 30 pro cent van de werkgelegenheid. Maar vergeet ook landbouw en vis serij niet. Ook dat zijn belangrijke bedrijfstakken voor Schouwen-Dui veland." Ad Verseput, wethouder I De winkels in Renesse profiteren volop van het toerisme in het zomersei zoen. foto Ronald den Dekker Vraag nu gratis de brochure aan! peterlanghout.nl of 0172-468800 I De scouts hebben de tent opgezet in een achtertuin, foto Fred Vrauwdeunt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 74