Vragen stellen aan de toekomst 14 REIZEN COLOFON Continium in Kerkrade. Welke verkiezing? Museuminspecteurs 2013. 1.535 kinderen tot en met 12 jaar gaven Continium gemiddeld een 9.3, aan de hand van het aanbod, de kindvriendelijkheid en het ser viceniveau. In 2012 won Contini um deze wedstrijd ook al. Door het glooiende Limburgse heuvellandschap rijd je naar Kerk rade, een stadje waar ze naast een zelfs voor Limburgers schier on verstaanbaar dialect kunnen bo gen op twee meer dan behoorlij ke gezinsattracties: de beeldscho ne dierentuin GaiaZoo en het kin- derwetenschapscenter Contini um. Je wordt bij de entree van Continium al enthousiast door de grote schroefvormige fontein die uit zichzelf lijkt rond te draaien. Eenmaal binnen (gratis met de Museumjaarkaart) loop je meteen de hebberig makende giftshop in die deels is gewijd aan Limburgse lekkernijen en deels aan aparte technische kindercadeautjes. Het Continium gaat namelijk niet al leen over de toekomst, maar ook over de geschiedenis en die gaat in dit deel van Nederland voorna melijk over de kolenmijnen. Con tinium hinkt dus een beetje op twee gedachten, maar mijnbouw is niet oninteressant en er blijft daarnaast nog heel erg veel te ont dekken over. Te beginnen in het Time Warp Theater: een bioscoop Sloten en grachten, singels en vaarten, kanalen, rivieren en beken. Het water dringt op vele manieren door tot in veel Nederlandse steden en dorpen. Mogelijkheden genoeg dus om een plaats eens vanaf het water te bekijken. Vijf mooie, Neder landse stadsrondvaarten op een rijtje. 1. Harlingen De oude stad Harlingen is rijk aan havens, kanalen en vaarten. De originele Amster damse rondvaartboot Mps Singel Prinses vaan zonder moeite door de Noorder- en Zuiderhaven, maar in de kleine, histori sche sluis is het passen en meten. De tocht gaat lekker traag, de sluizen en bruggen houden het tempo laag. Veel waterwerken worden met de hand bediend door perso neel van de Havendienst, dat te voet of te fiets aankomt. Het getijdenverschil in de Waddenzee is in anderhalf uur duidelijk merkbaar op de binnenwateren. De rond vaartboot vaart van zout naar zoet water en later weer omgekeerd. In de laatste sluis moet het waterpeil bij terugkeer meer dan een meter stijgen. Onderweg vergapen we ons aan honder den jachten en zeilschepen, waaronder gro te oude driemasters, restanten van stads wallen en zeventiende-eeuwse ert achttien- de-eeuwse huizen met prachtige gevels. Langs de kanalen liggen houthandels en wegroestende scheepsonderdelen van een failliete werf. Het vaartuig passeert zelfs een voormalig scheepswerfterrein waarop dromedarissen en kamelen rondlopen. 2. Dordrecht De meest spectaculaire plek van de vijftig minuten durende rondvaart met de open fluisterboot de Dordtevaar is ongetwijfeld het drierivierenpunt bij het Groothoofd. De passagiers worden op de plek waar de Merwede, Noord en Oude Maas samen vloeien getrakteerd op een weids uitzicht over het rivierenlandschap en een blik op de oude stad met zijn magistrale poort. De elektrische boot heeft dan al een rustige vaart achter de rug door de Voorstraatha ven en Leuvenhaven en onder het Scheffersplein door. Historische huizen met muurankers en erkers, gietijzeren bruggen: de geschiedenis van een welva rend stadsverleden glijdt aan ons voorbij. Vanaf terrasjes zwaaien mensen naar de passagiers. De stemming op deze zonnige zaterdag is loom en vriendelijk. De muren barsten van de weelderige muurvegetaties. Vijgenbomen, muurleeuwenbekken, tong varens en andere planten groeien rijkelijk langs de grachten. Een opgenomen voor- leesstem geeft de informatie over de plek ken die de boot passeert, aangevuld door een grappende stuurman die een duidelij ke voorliefde voor historische boten heeft. Via de Oude Haven keert de Dordtevaar te rug naar het vertrekpunt bij de Wijnbrug. 3. Dokkum De noordelijke en ietwat afgelegen ligging van. Dokkum zal er zeker toe bijdragen dat maar weinig mensen weten dat een nostal gische rondvaart over de stadsgrachten van dit Friese stadje mogelijk is. Vanaf het mu seum Het Admiraliteitshuis vertrekt twee keer per week een tuindersvlet voor een rondvaart door en om de stad heen, waar bij de plaatselijke historie centraal staat. De tuindersvlet, een open bootje waarmee vroeger landbouwproducten en vee wer den vervoerd, deed bijna een eeuw geleden dienst in het waterrijke West-Friesland. De grachten rondom Dokkum volgen de contouren van de vroegere vestingstad, waarvan de wallen nog goed intact zijn. Op de van bastions voorziene groene wal len staan twee mooie molens die mede de skyline van de stad bepalen. De vlet, waar zo'n vijftien mensen in kunnen, door kruist ook het stadsmidden en gaat zelfs onder De Zijl, een brugplein, door. 4. Amersfoort De schippers en medewerkers van de Amersfoortse rondvaarten zijn bijna allen vrijwilligers, vijftigplussers en andere en thousiastelingen. Achttien jaar geleden keek Amersfoort min of meer de kunst van de stadsrondvaarten af van Den Bosch, waar bootexcursies op de Binnendieze plaatsvinden, aldus de schipper van het open bootje van de Amersfoortse Water lijn. De westroute van de Amersfoortse rondvaart voert pal langs allerlei histori sche locaties van de compacte binnenstad. De schipper laat de geboortehuizen van schilder Piet Mondriaan en staatsman Jo- han van Oldenbarneveldt natuurlijk niet onbesproken passeren. Een hoogtepunt is de onderdoorvaart van de Monnikendam poort. Vanuit het bootje rijst de poort drei gend en groots op als de passagiers na de passage omkijken. Allerlei beelden, kunst werkjes en andere kleinigheden langs de grachten verwijzen naar het verleden van de stad. Hoog op een brug refereert een klu wen van koperen muziekinstrumenten aan de muziekschool. De nekken moeten ge strekt worden om één van de hoogste Ne derlandse kerktorens, de Lange Jan, te zien gloriëren. Bijzonder is ook de overkluizing die we onderweg zien, een brug met hui zen die het water overwelft. Langs de Lan ge Gracht, waar ook het vertrek- en eind punt van de rondvaart is, zijn verschillende heerlijke terrasjes. 5. Haarlem De meest 'oer-Hollandse' van de vijf stadse kanaaltochten is die van Haarlem. Het be gint al bij het vertrek vanaf het Spaarne, wanneer het beiaard van de Grote of Sint Bavo over de stad weerklinkt. De rondvaart is een optelsom van kanalen, woonboten, (gietijzeren) draai-, hef- en andere brug gen, trap- en klokgevels, hofjes, historische gebouwen en een molen. De huiselijke toe lichting van de schipper voedt het thuisge voel. Hij wijst de woonhuizen van bekende Nederlanders aan. O ja, dat tunneltje is af gesloten door politie, omdat er illegaal wiet werd gekweekt. Bij verschillende bochten en bruggen laat de schipper de scheeps hoorn loeien. Zodat andere schippers we ten dat we eraan komen. WAAR EN WAT eindredactie Marcha van Schijndel reizen@depersdienst.nl vormgeving Marieke Peters advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl Nederlanders zijn dol op ranglijstjes. In De eerste de beste richten we ons op de hoogste regionen van een Ne derlandse ranglijst op toeristisch ge bied. Deze week het beste kidsproof museum. door Lindy jense And the winner is.... Waarom winst? Mee eens? door Elio Pelzers reageren? reizen@depersdienst.nl Dokkum Harlingen Haarlem J y wf Amersfoort Dordrecht Natuurlijk kunnen in meer Nederlandse steden mooie rondvaarten worden gemaakt. Denk aan Den Bosch, Den Haag, Groningen, Leeuwarden, Leiden en Zwolle, om er maar enkele te noemen. Op de volgende sites vind je meer informatie over de besproken rondvaarten: Harlingen: Waddenrecreatiebedrijf Neptunus, www.partyvaart-harlingen.nl; Dordrecht: De Stroper, www.destroper.com/rondvaartboot.html; Dokkum: Schreiershoek Recreatie, www.schreiershoek.nl; Amers foort: Waterlijn, www.amersfoort-rondvaarten.nl; Haar lem: Post Verkade Cruises, www.postverkadegroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62