4t FZC Steden gezien vanaf het water ken we bij Gjerrild een uitstapje naar de geïsoleerde zandsteenklifFen boven het rus tige water van het Kattegat. De dorpen worden steeds fraaier en de huisjes lijken steeds knusser. Eenden op de weg vertikken het voor ons opzij te gaan, dus maken wij maar een extra bochtje. In het nationaal park Mols Bjerge vergapen we ons aan de wisselend fraaie vergezich ten over heidevelden, meren en open land schappen. Op de achtergrond ruist steeds de zee. In het park ligt het plaatsje Ebeltoft dat zich ontpopt als een sprookjesstadje met intieme binnenpleintjes, waar de uit baters van de terrassen ons lokken met am bachtelijk gebrouwen biertjes. Met een glas bier achter de kiezen vervol gen we onze weg weer langs de kust. Vanaf een kwelder kijken we uit op de desolate ruïne van het voormalige koninklijk kas teel Kalo op een met een dam verbonden eilandje. Op deze plek werd in de geschie denis een hevige strijd gestreden tegen de Zweden. Langzaam komen de contouren van Aar hus weer in beeld. Ruime fietspaden, eigen lijk meer fietsboulevards, voeren ons naar het centrum van deze tweede stad van De nemarken. Wat een contrast: na de rust en de eenzaamheid in de natuur bevinden we ons ineens midden in een bruisende stad, vol karakteristieke kroegen. Aarhus kende ooit een haven langs de kades van de rivier. Maar de bedrijvigheid verplaatste zich naar aangelegde kades in de zee. De rivier werd overdekt om er een brede verkeersweg van te maken, die in de jaren tachtig weer om getoverd werd tot een levendige promena de langs het water. Een lange rij terrassen slingert nu als een lint door het centrum. Uit vervlogen tijden is de bij studenten ge liefde wijk Quartier Latin. Het openlucht museum Gamle By brengt ons niet alleen terug naar het verre verleden, maar ook naar de jaren zestig en zeventig. Het nieu we Aarhus komt het best tot uiting in het ^4 WAAR EN WAT ARoS museum voor moderne kunst. Op het dak staat een in het oog springende gla zen constructie in de kleuren van de regen boog. Het uitzicht is er spectaculair. Aar hus blijkt een geslaagde compositie van oud en nieuw. 14 15 NEDERLAND Djursland wordt ook wel de neus van Jutland genoemd. Het land schap van deze Deense regio bestaat uit heuvels, bossen, meren en 150 kilometer strand. De natuur ligt voor je wielen als je het gebied per fiets verkent. Het stedelijke gebied van Aar hus gaat snel over in het groen als we in noordelijke richting de kust volgen. We bevinden ons in een heu velig, agrarisch landschap met kleine dorpen. Hier - wordt nauwelijks maïs verbouwd, dus er - zijn geen groene muren die ons beletten ver van ons af te kijken. Ons einddoel van vandaag is de Gamle Kro van Hornslet. Dit is Denemarken ten top! Gamle is Deens voor oud en een Kro is een herberg uit de gouden tijden van de post koetsen. In deze uitspanning werden de paarden gewisseld. Het vakwerkgebouw straalt nog steeds de sfeer van diligences uit. Gelukkig is het sanitair van onze ka mer wel hedendaags. De huizen in Denemarken zijn pietepeute rig, maar de landhuizen en de kastelen zijn omvangrijk. We passeren er een aantal tij dens ons rondje door Djursland. "Rissen het struikgewas ontwaren we het statige slot Rosenholm uit de zestiende eeuw. We stappen even van de fiets voor een wande ling door het uitgestrekte slotpark. De tocht gaat over het algemeen heuveltje op en heuveltje af, maar voor ons ligt nu een vlakke strook omgeven door wat ven netjes. In dit 'platte' deel lag tot 1870 een langgerekt meer dat Djursland als het ware in tweeën deelde. Na de drooglegging kwa men diverse prehistorische vondsten te voorschijn. Hoe dichter we de noordkust van Djursland naderen, hoe heuvelachtiger het landschap weer wordt. Na een afdaling rollen we zo door de toegangspoort van het witte kasteel Meilgaard omgeven door stallen en huizen voor het personeel. Een prima plek voor de pauze. De zee zien we weer bij Bonnerup Strand. In het haventje barst het van de restaur- tantjes waar de vis zo vers is dat hij als het ware nog op het bord ligt te spartelen. We vervolgen onze tocht naar naar Grenaa, het grootste stadje van Djursland. De route loopt hier niet direct langs de kust, dus ma- Rollend door een glooiend landschap, foto Bert Sitters «k* Over de neus van Jutland EMAHKEN ZWEDEN Homsiet Aarhus Bonnerup Crenaa Ebeltoft NATIONAAL PARK 1 MOLS BJERGE DUITSLAND Aarhus ligt op ruim 750 autokilometers van Utrecht. Liever vliegen? Vanaf Schiphol ver trekken dagelijks meerdere vluchten naar Billund. Vanaf deze luchthaven brengt een airportbus je naar Aarhus. De stad is ook met de nachttrein CityNightLine bereikbaar vanuit Nederland na een overstap in Oden- se. Fietsen kunnen na reservering mee. Zie ook: www.treinreiswinkel.nl. Denemarken kent een dicht net van beweg- wijzerde fietsroutes. Het gefietste rondje gaat over de routes 5, 3, 20 en 22 van Oost-Jutland. De gids East Jutland bevat een handige fietskaart. Deze is onder meer te be stellen bij www.fietsvakantiewinkel.nl. Meer weten over natuurcampings? Kijk dan op www.teltpladser.dk. Kijk op www.visitdenmark.nl voor meer alge mene informatie over Denemarken. reageren? reizen@depersdienst.nl Reizen nr%riii Aaneengesloten terrassen in het centrum van Aarhus. foto www.visitdenmark.com door Bert Sitters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61