E Hitte: piek in elektriciteitsverbruik I Sjoemelende postbezorger is niet altijd even vindingrijk I I Mooi weer No Border Camp 4 BINNENLAND L*|i TOMMY WIERINGA Niet lang geleden ontmoette ik Inez Weski, straf pleiter te Rotter dam. Het was een warme dag, ze kwam over smeltende wegen naar Amster dam gereden en had lang in de file gestaan. Bezweet stormde ze een achterkamertje van Fe lix Meritis binnen, ik stond op, schudde haar de hand en zei: 'Hoe warm het was, en hoe ver.' 'Hildebrand', zei zij. 'Camera Obscura', zei ik. Onze kennismaking was vol strekt literair, een zinnetje had ons teruggebracht naar een we reld die we hadden onthouden Hildebrand beschrijft een zomerdag zoals je zelden tegenkomt in de Nederlandstalige literatuur, de zon dreunt erop neer van de literatuurlessen op school, het verhaal van een dik ke man die een oude vriend gaat opzoeken op een van de warmste dagen van het jaar- We vroegen ons af wat die on uitwisbare indruk had veroor zaakt. Misschien was het, dach ten we, omdat Hildebrand in het verhaal Een oude kennis een zomerdag beschrijft zoals je zel den tegenkomt in de Neder landstalige literatuur. De zon dreunt erop neer, je snakt naar een glas frambozenlimonade. Het was voor ons beiden meer dan dertig jaar geleden dat we het gelezen hadden, we moes ten ons verlaten op het krakke mikkige geheugen. Het was vooral een gevoelsherinnering. De volgende dag heb ik het boek gekocht en Beets' vriende lijke geouwehoer herlezen. 'Het was een brandendhete vrijdagachternamiddag in zeke re hollandse stad...' Schitterende zomerdagen her inner ik me ook uit Het grote verlangen van Marcel Möring, maar verder lijkt het erop dat de lange, luie verrukking over zulke dagen weinig voorkomt in onze literatuur. Je komt er wel eens beschrijvingen van te gen, maar zelden zijn ze het on derwerp zelf. Nu is de zon onbereikbaar voor de kunstenaar, maar de be schrijving van de effecten van de zon (de bijna vloeibare sen satie omdat je lichaamstempe ratuur vrijwel gelijk is aan de buitentemperatuur, de zoemen de insecten en de strohoed op je hoofd) is bij uitstek het ter rein van de kunst. Het impres sionisme heeft ons de jonge mensen gegeven die achter overhangen in het gezeefde, groene licht van parklandschap pen, alles zon, zonder dat we haar zien. In het verhaal Odessa schrijft Isaak Babel: 'Als je erover na denkt, valt dan niet op dat er in de Russische literatuur nog geen echte, vreugdevolle, hel dere beschrijving van de zon voorkomt?' Gogol noemt hij een wegbereider. 'Hij houdt van de zon, omdat alles in Rus land verrot en krom is...' Het is een vroeg verhaal, Odessa, uit 1916, Babel kon nog niet weten dat de zon boven de Russische literatuur zou opgaan met de verhalen die hij nog zou schrij ven. IN DE BRES VOOR VLUCHTELINGEN 'S-HERTOCENBOSCH - Airco's draaien op volle toeren, ventilato ren gaan 's nachts mee de slaapka mer in, koelkasten worden wat va ker opengetrokken voor een ver frissend drankje: de warme dagen zorgen ervoor dat huishoudens meer elektriciteit verbruiken dan normaal. Dat bevestigen energie bedrijven Delta, Essent en Nuon. Analisten van Essent hebben bere kend dat huishoudens door de hit te 10 procent meer verbruiken dan gemiddeld. Doordat veel men sen nu op vakantie zijn, wordt de piek wel weer gecompenseerd. Als je de cijfers van alle bedrijven en huishoudens in Nederland bij elkaar zou optellen, is dus geen noemenswaardig verschil in elek triciteitsverbruik waarneembaar, legt een woordvoerster uit. Daalt de temperatuur weer naar 20 a 25 graden, dan verdwijnt de piek. „En het ene huishouden is het an dere niet. Factoren als gezinssa menstelling en ook de isolatie- waarde van het huis tellen mee." Essent raadt ondernemers aan speciaal folie op de binnenkant van de ramen te plakken, om tot 30 procent te besparen op de air co. De koelkast niet in de volle zon zetten, is een andere tip. Gisteren begon in Den Haag het proces tegen een postbezorger van Sandd die vooral alert was op fiscale post. En dan met name op de formulieren waarmee belas tingplichtigen kunnen aangeven op welk rekeningnummer zij hun teruggaaf wensen te ontvangen. De bezorger vulde op de stippel lijn zijn eigen nummer in en in casseerde zo andermans centen. Eerder deze week was een postbe- zorgster uit Swalmen het gesprek van de dag. De vrouw was net in dienst, maar haar werk al snel beu. In plaats van te bezorgen, stak ze de post in de fik. Zij werd op staande voet ontslagen. Het tweetal is niet alleen op de wereld. Een surftocht over inter net en een duikje in het kranten archief levert binnen de kortste keren tientallen voorbeelden op van postbestellers die er een potje van maken. Er zijn er die credit cards en pinpasjes verduisteren, waarbij ze om compleet te zijn ook het briefje met de pincode on derscheppen. Dat leverde een be- zorgster uit Zwijndrecht in 2012 een extraatje van 5000 euro op. Een Haagse collega vulde zijn sala ris op die wijze in datzelfde jaar aan met een bedrag van 40.000 euro. Een jonge bezorger uit Eind hoven prefereerde felicitatiebrie- Ven met inhoud. Hij viel in 2007 Postbezorger vulde eigen rekeningnummer in op teruggaafformulieren voor belastingsdienst door de mand na klachten van ver- jaardagsvierders die zich afvroe gen waarom hun een jaar eerder nog zo goed gevulde brievenbus deze keer leeg bleef. Dumpen of verstoppen van post scoort ook hoog. Waarbij opvalt dat de vindingrijkheid niet over houdt. De post eenvoudigweg in een sloot gooien (Terneuzen 2013) of in snippers verstrooien in je ei gen bezorgwijk (Lelystad 2010) vraagt natuurlijk om snelle ont dekking. Ook thuis verstoppen, op een zol der of in de schuur, zoals een be zorger uit Simpelveld eerder dit jaar en zijn Udense beroepsge- noot in 2011 deden, komt niet in aanmerking voor een originali- teitsprijs. Dan komt de de poging van postbezorger uit de regio Nij megen dichter in de buurt. Hij zette in 2011 een fikse portie niet bezorgde brieven in een doos bij het oud papier in een buurge meente. Helaas voor hem scheur de de doos toen de ophalers het oud papier inlaadden en viel de bezorger alsnog door de mand.. Bezorgbedrijven als Sandd en PostNL bezweren dat het om inci dentele en zeker niet structurele misstanden gaat. „In de meeste ge vallen gaat het gewoon goed. We doen er alles aan om het te voor komen, maar post gaat nu een maal door handen van mensen. Helemaal uitsluiten kunnen we het niet", aldus de woordvoerster van Sandd (14.000 bezorgers in dienst). Zij zegt niet te beschik ken over aantallen van medewer kers die door dit soort incidenten de laan zijn uitgestuurd. PostNL kon gistermiddag geen re- Volgens postbedrijven zijn misstanden rond bezorging incidenteel en zeker niet structureel van aard cente cijfers geven. Het bedrijf liet vorig jaar naar aanleiding van een uitzending van het tv-pro- gramma Kassa weten dat het be drijf jaarlijks zo'n 250 mensen ont slaat in verband met klachten over de bezorging. Dat is 1 pro cent van het totaal aantal werkne mers, relativeerde een zegsman van PostNL destijds. De postbezorging is een sector die de afgelopen jaren vooral in het nieuws is door toenemende concurrentie en voortdurende re organisaties. Daarbij legt de tradi tionele postbode in vaste dienst meer en meer het loodje ten fa veure van goedkopere parttimers. Als enige postvervoerder wordt PostNL, als nazaat van staatsbe drijf PTT, gecontroleerd door de Autoriteit Consument en Markt. Het bedrijf moet 95 procent van de post de volgende dag bezor gen. In 2011 scoorde PostNL nog boven die norm, in 2012 zakte het percentage naar 93,3 procent. EF 1 j - ROTTERDAM - Activisten van over de hele wereld, waaronder Occupy-adep- ten, zijn begonnen met de bouw van het No Border Camp in Rotterdam. Ze komen bijeen om van 2 tot en met 10 augustus te strijden voor de rechten van vluchtelingen. Tijdens de ze week zullen er workshops, optre dens en presentaties worden gehou den. De gemeente en de politie gedo- door Lilian Dominicus door Hans Goossen DEN HAAG - De postbode die elke dag keurig zijn brieven in de daar voor bestemde gleuf deponeert, is geen nieuws. Zijn collega die post opent, steelt, dumpt, verstopt of in de hens steekt des te meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4