De winnende combinatie werd al in 1995 gespeeld LH SPORTFOTO VAN DE WEEK Klap dreunt nog na bij Verschuren Dl 32 SPORT IO DE ZOMER VAN In de rubriek 'De zomer van...'blikt de PZC weke lijks terug op memorabele Zeeuwse sportmomenten in zomers van weleer. Vandaag in deel 8: de wortels van het HZ-toernooi. Het HZ-schaaktoernooi be gint vanavond aan de ze ventiende opvoering. Dat is officieel. Officieus staat de ne gentiende editie op het program ma. Voordat het HZ-toernooi ont stond, werd het Zeeuwse schaken al twee zomers verwend met een internationaal toernooi waarbij de 'gewone' schakers tegen inter nationale titelhouders konden spelen. Dat eerste toernooi werd geboren in 1995. De geestelijk vader was Paul van Rooijen. Hij deed het niet alleen - de huidige 'toernooi directeur' Hans Groffen was er toen ook al bij - maar Van Rooi jen was de aanjager. Om het kunstje af te kijken nam hij bij voorbeeld een kijkje achter de* schermen bij het prestigieuze In terpolis Schaaktoernooi in Til burg. Van Rooijen bleek een snelle leer ling. Vanaf de eerste editie stond de formule meteen als een huis: de 'gewone' schakers kregen de mogelijkheid om tegen de grote jongens te spelen. Dat gebeurde in de zomerse avonduren, zodat de deelnemers overdag hun eigen plan konden trekken. En achttien jaar later is dat nog steeds een winnende combinatie. Toch is het toernooi ook veran derd. De locatie veranderde (van het Vlissingse schaakclubhuis aan de Adriaen Coortelaan naar het atrium van de Hogeschool Zee land), in het verlengde daarvan ook de naam, het deelnemersveld groeide (van zestig naar 250) en het niveau werd hoger (van een handvol internationale meesters naar twaalf grootmeesters). Bij de eerste editie in 1995 hadden Van Rooijen cs een aardige uit smijter bedacht. Een dag na het toernooi kwamen de schakers nog 's samen voor een rapidtoer- nooi. Dat idee had geen toekomst.. Tijdens de tweede zomerse editie werd een simultaan voorafgaand aan het toernooi geïntroduceerd. De eerste werd gegeven door grootmeester Vlastimil Hort. Dat idee had wél toekomst. Tot de dag van vandaag vormt dat immers de aftrap van het toernooi. Het eerste toernooi werd gewon nen door de Oezbeek Alexei Bars- ov. Hij nam in de eerste ronde een bye, omdat hij 'andere ver plichtingen' had. Dat kostte hem een half punt, maar vervolgens stormde hij door het toernooi. Pas in de slotronde morste hij nog een halfje. De toernooiwinst haalde hij er echter wel mee bin nen. Een jaar later kwamen de eerste grootmeesters naar Vlissingen, maar achteraf was de meest aan sprekende deelnemer een interna tionaal meester: de zestienjarige Oezbeek Rustam Kasimdzhanov. Hij werd gedeeld tweede in het laatste zomertoernooi voordat het HZ-toernooi ontstond. Acht jaar later werd Kasimdzhanov wereld kampioen. In Vlissingen werd de kiem ge legd voor een hechte vriendschap met Paul van Rooijen, die zelfs op zijn bruiloft in Tashkent was. Ka simdzhanov nam in totaal vijf keer deel in Vlissingen. In 2003 won hij het toernooi, in 2007 deed hij voor het laatst mee. De deelname van een wereldkampi oen heeft er mede voor gezorgd dat het zomertoernooitje uit 1995 is uitgegroeid tot een vaste gast op de internationale toernooika- lender. Rudy Boogert BARCELONA - Sebastiaan Verschuren had vrij dag in de series van de 50 meter vrij de frus traties van zich af willen zwemmen. Maar ook deze missie bij de WK in Barcelona mis lukte. „Het was vooral een trainingswedstrijd voor mij, maar ook die ging niet echt fantas tisch", zei de zwemmer na zijn 29e tijd op de sprint. „Het was voor mij echt een klotetoer- nooi, terwijl ik er met zoveel verwachtingen naartoe was gegaan." Verschuren miste woensdag bij de wereldtitelstrijd de finale van 'zijn' 100 meter vrij. foto EPA Rustam Kasimdzhanov in actie tijdens het HZ-toernooi in 2004. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32